Ana sayfa Batı Trakya Haberler “KURA İLE ÖĞRENCİ KABULÜ AZINLIK EĞİTİMİNİ SENELERCE GERİYE GÖTÜRECEK”

“KURA İLE ÖĞRENCİ KABULÜ AZINLIK EĞİTİMİNİ SENELERCE GERİYE GÖTÜRECEK”

14
0

Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Meclis Üyesi Önder Mümin, kura ile Azınlık Ortaokullarına öğrenci kabulünün Azınlık eğitimini senelerce geriye götüreceğini belirtti.

Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Meclis Üyesi Av. Önder Mümin, Orta Dereceli Okullar İl Eğitim müdürü Theodoros Mouhtsis ile görüştü. 15 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen görüşmede 2014-2015 eğitim-  öğretim yılının sona ermesi dolayısı ile fikir alış verişinde bulunuldu.

Görüşme ile ilgili Önder Mümin aşağıdaki açıklamada bulundu:

”Azınlık eğitiminin özerkliği tartışılamaz. Bu bağlamda senelerden beri azınlığın eğitim konusunda haklı taleplerine kulak tıkanmasının yanısıra azınlık eğitimi ve çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atan, dikta vari uygulamalara gidildiği aşikardır. Parti ve hükümetleri azınlık eğitimi konusunda samimi diyaloğa hep birlikte davet etmemiz gerektiği kanısındayım.

Son günlerde öğrendiğimiz, sn. Mouhtsis’inde doğruladığı, kura ile azınlık orta okullarına öğrenci kabulünün azınlık eğitimini senelerce geriye götüreceğini belirttim. Böyle bir uygulamanın demokrasi ile bağdaşmamakla birlikte, hukuka aykırı olup, çocuk psikolojisine kapanmaz yaralar açacagını ilettim ve vakit geçirmeden askıya alınmasını talep ettim. Kendisi endişelerimizin farkında olduğunu fakat kararın Bölge Eğitim Müdürü Panayotis Keramarise ait olduğunu belirterek, dile getirilen problemi aktaracağını belirtti.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here