Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KİPİ-MERİÇ SINIRI’NA İKİNCİ KÖPRÜ

KİPİ-MERİÇ SINIRI’NA İKİNCİ KÖPRÜ

13
0

Türkiye-Yunanistan’ı birbirine bağlayan Kipi-Meriç Sınırı’na ikinci yeni bir köprü yapılacak.

2 Nisan 2012 Pazartesi günü Evros Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen her iki ülkenin ilgili Bakanlıkların Türk-Yunan heyetleri, yeni köprü konusunu karşılıklı olarak görüştükleri belirtiliyor. Toplantının başkanlığını Yunan tarafından, Altyapı, Ulaştırma ve Ağ Bakanlığı Gelen Sekreteri Sergios Lambropulos yaptı.

Toplantıya Yunan tarafından Dışişleri Bakanlığı, Altyapı, Çevre ve Savunma Bakanlığı temsilcilerinin yanısıra, bölgeden Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanlığı temsilcileri ve ayrıca köprüyü inşa etmesi beklenen Egnatia A.Ş. temsilcileri de hazır bulundu.

Türk tarafından T.C. Ulaştırma Bakanlığı temsilcileri, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri katılırken, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ve Muavin Konsolos İlkay Kocayiğit hazır bulundular.

 

Yeni köprü projesi ortak kararların alınmasını gerektiren dört inceleme ve inşa aşamasından oluşuyor:

 

1-Halihazır haritanın durumu.
2. Yol projesi, yeni güzergahın çizimi, ve yeni yapılacak köprünün yerinin belirlenmesi.
3. Köprü türünün seçimi ve inşa yöntemleri.
4. Köprünün inşası.
5. Mevcut köprünün yıkılması veya korunması.

 

Toplantıda alınan karar gereği 3 ay içerisinde harita çizim işlemlerinin başlayıp tamamlanması için Yunan tarafından Egnatia A.Ş uzmanları ve Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü’nün uzmanlarından bir alt komisyon kurulacak. Toplantıda tarafların anlayış ve işbirliği protokolünü de imzaladıkları ifade ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz