Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOZLUKEBİR’DE TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ COŞKUSU YAŞANDI

KOZLUKEBİR’DE TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ COŞKUSU YAŞANDI

25
0

Rodop İlinin Kozlukebir köyünde toplu sünnet şöleni coşkusu yaşandı.

Kozlukebir Belediyesi tarafından organize edilen ve 114 çocuğun katıldığı toplu sünnet şöleni 15 Mayıs 2016 Pazar günü Kozlukebir köy meydanında gerçekleşti.

Toplu sünnet şölenine başta T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı olmak üzere Muavin Konsolos Osman Şahin, Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif, Milletvekilleri İlhan Ahmet, Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Başkan yardımcısı Mustafa Katrancı, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, Bursa Büyükşehir Belediyesi‘ni temsilen Başkan Vekili Şükrü Köse, Yerel Yöneticiler ve Sivil Toplum kuruluşlarının başkanlarının yanısıra yaklaşık dört bin kişi katıldı. Edirne’den bu şölen için gelen davul zurna ekibi eşliğinde sünnet çocukları aileleriyle birlikte tören alanına kadar geldi.

Şölende açılış konuşmasını ev sahibi olarak Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet yaptı. Başkan Ahmet, “bugün burada düşüncelerimizi bir bir hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gün 114 tane çocuğumuzun erkekliğe ilk adımlarını atması sebebiyle bu toplu sünnet törenini tertip ettik. Batı Trakya’da ilk defa böyle bir etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle burada sünnet olan yavrularımızın anne-babalarını tebrik ediyorum. Değerli misafirler bugün burada olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde olalım. Bu birlikteliğimizi hiç kimsenin bozmasına izin vermeyelim” dedi.

Sırasıyla kürsüye gelen İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, “bizler İpsala ve Kozlukebir Belediyeleri Belediye Meclis üyelerinin aldığı kararla kardeş Belediye olduk. Sizler bizim için çok önemlisiniz. Bu topraklarda sizlerin birer emanetçi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birer temsilcisi olduğuna inanıyoruz. Bundan sonraki çalışmalarınızda birlik ve beraberlik içerisinde olacağınıza inanıyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi‘ni temsilen törene katılan Başkan Vekili Şükrü Köse, “biz, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle Bursa’da olan Batı Trakya’lı kardeşlerimiz adına da burada yapılan etkinliklere kayıtsız kalamazdık. Bizler de bu organizasyona, belki de küçük, ama sizlerle birlikte olduğumuzun ifadesi olarak, yavrularımızı biraz olsun motive edecek türden birer adet bisiklet hediye ettik” dedi.

Bize has değerleri yaşatabilmemiz gerekir.

Bu anlamlı etkinliğe davet edilen ve bu davete katılan T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı konuşmalarını yapmak üzere kürsüye geldi. Başkonsolos Akıncı yaptığı selamlama konuşmasında şunları dile getirdi:

 “Bizim için bütün bu faaliyetler bir yorgunluk değil, aksine bir tazelenmedir. Keşke imkan olsa da birden çok yerde bulunabilsek. Sizlerle bir arada olmanın coşkusunu her an yaşayabilsek. Kozlukebir Belediyesi tarihi diye niteleyebileceğimiz, örneğini ve bu çapta daha önce görmediğimiz bir sünnet şölenine imza atıyor. Böyle bir şölende emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bizim sadece güzel sözler söylememiz, sadece iyi temennilerde bulunmamız yeterli değildir. Bizim hayatın her yönünü doldurabilmemiz gerekir. Çalışırken de, öğrenirken de bize has ölçüleri, bize has değerleri yaşatabilmemiz gerekir. Özellikle 21. Yüzyılın karmaşasında buna ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzu gayet iyi biliyoruz. Dolayısıyla da bu tür faaliyetlerin süreklilik kazanması, yaygınlık kazanması ve bize yakışır şekilde sürdürülmesi çok çok önemlidir.

Başkonsolos Akıncı’nın konuşmasının sona ermesinden sonra kürsüye gelen Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif şölenin duasını yaptı.

Çocukların ömür boyu hatırlayacakları bu bayram havasını yaşayabilmeleri için Hacivat-Karagöz, Kurcalı Köyü İlahi Korosu’nun seslendirdiği ilahiler, Edirne’den gelen tasavvuf müziği ses ve saz sanatçıları da sahne alarak şölene ayrı bir renk kattılar. Salanın okunmasının ardından protokoldeki katılımcılara ve emeği geçenlere Kozlukebir Belediyesi tarafından plaket takdim edildi.

Toplu sünnet şöleni, sünnet çocuklarına hediyelerin tatdim edilmesi ve katılımcılara yemek verilmesinin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz