Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOYUN BESİCİLERİNİN HAYKIRIŞI!! BATIYORUZ!!!

KOYUN BESİCİLERİNİN HAYKIRIŞI!! BATIYORUZ!!!

26
0

Sayın milletvekilleri, koyun besicilerin zarar paraları neden ödenmiyor?

Rodop ilininde bazı koyun besicilerin zarar paraları ödenmemiş, neden sayın milletvekilleri? Bundan haberiniz var mı? Var ise ne yaptınız açıklar mısınız?

2014 yılının Kasım ayında Rodop ilinde küçükbaş hayvanlarda baş gösteren ve “çiçek hastalığı” olarak adlandırılan hastalık neticesinde Satıköy ve Baraklı ve bazı köylerde koyun sürüleri karantinaya alınmış, 2015 yılı Nisan ayının 7’sine kadar koyunlar barınaklarda karantina altında tutulmuş dışarıya salınmadan sürü sahipleri tarafından beslenmişlerdi.

Rodop ili Veteriner müdürlüğü yetkilileri sürü sahiplerine sürülerini asla dışarıya salmamaları konusunda uyarmış ve barınaklarda bakılmalarında meydana gelecek masrafların devlet tarafından karşılanacağı sözünü vermişlerdi.

Ancak karantinanın sona erdiği 2015 yılından bu yana Satıköy ve Baraklı’da sürü sahiplerine 1 cent dahi ödenmemiş. Bazı işini beceren “KAPTANLAR” paracıklarını almış. Mağdur olan sürü sahiplerinden bazıları iktidar partisi Milletvekilleri Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf’a başvurmuşlar ancak bir sonuç alamamışlar.

Peki, şimdi anlıyor musunuz neden Batı Trakya’dan gençler Almanya ve Hollanda’ya kaçıyor? Azınlık köylerinin neden boşaldığını görüyor musunuz?

Durun!!! Bu kaçış daha işin başlangıcı! Bir mandıra kurmak bu kadar mı zor? Bu insanların elinden tutmak, bunları bir çatı altında birleştirerek markalaşmak, ürünleri pazarlamak çok mu zor?

Tabii ki zor, yapmak istemeyince hem de çok zor!!!

Biz BİRLİK Gazetesi olarak araştırdık ve sorduk!!!!

Koyun besicilerinin haykırışı!! BATIYORUZ!!!

Bizimle ilgilenen yok! Sorunlarımızı duyan yok! Kuzularımızı beş paraya keyifle alıyorlar! Sütü bizden 0,78 cent’e alıyorlar, oysa Serez’de 1 euro’nun üzerinde! Süt paralarımızı dahi alamadığımız günler oluyor.

Biz yıllarca hep şunu bekledik; ileri gelenlerimiz bir önderlik yapıp bizlerin katkılarıyla bir kooperatif çatısı altında kendi mandıramızı kurmaktı hayalimiz, ama maalesef elimizden tutan olmadı! Batı Trakya’da herkes kendi çorabını örüyor! Her şey reklam ve saltanat için oluyor! Birçok sürü satıldı, battı, gençler hayvan besiciliğine son verdi. Almanya ve Hollanda’nın yolunu tuttu. Biz de ne kadar dayanırız bilemiyoruz. Ama böyle giderse biz de satacağız ve Batı Trakya’dan istemeye istemeye göç edeceğiz!!!

Evet, hayvan besicilerinin koyun sürüsüyle uğraşanların sesi bu, büyük baş hayvancıların da farklı değil.

Şimdi anladınız mı neden Batı Trakya’da azınlık ailesinin gelir düzeyi düşük? Şimdi anladınız mı neden Batı Trakya boşalıyor?

Bir çare bulacak mısınız? Veya sadece gençlerin köylerini terk ederek kaçışlarına seyirci mi kalacaksınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz