Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOSOVALI SANATÇI REŞİT İSMET GTGB’DE SERGİ AÇTI

KOSOVALI SANATÇI REŞİT İSMET GTGB’DE SERGİ AÇTI

19
0

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi 27 Nisan Cuma günü Gümülcine Türk Gençler Birliği lokalinde Kosovalı sanatçı Reşit İsmet’in resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Etkinlik Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Asbaşkanı Cafer Hafız Mehmet’in açılış konuşmasıyla başladı. Hafız Mehmet yaptığı konuşmada, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi olarak amaçlarının bu tür etkinlikleri her zaman desteklemek ve teşvik etmek olduğunu belirtti ve Kosovalı ressam Reşit İsmet’in eserlerini sergilemekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Hafız Mehmet, BAKEŞ olarak gelecekte Batı Trakyalı sanatçılarla Balkanlar’daki soydaş sanatçıların eserlerinin sergileneceği bir faaliyet düzenlemeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Batı Trakyalı ressam Fevzi Ali de yaptığı selamlama konuşmasında, sanatçı Reşit İsmet’i uzun yıllardan beri tanıdığını, bir çok kez değişik ülkelerde düzenlenen Türk ressamlar sergilerinde birlikte yer aldıklarını söyledi. Ressam Reşit İsmet’in ressamlığın dışında iyi bir müzisyen olduğunu da vurgulayan Fevzi Ali, kendisini Batı Trakya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sanatçı Reşit İsmet konuşmasına “Kosova’dan sizlere sevgi dolu selamlar getirdim” diyerek başladı. İsmet, “En büyük hayallerimden biri Gümülcine’de bir sergi açmaktı. O da bugün gerçek oldu. Bundan dolayı mutluyum. Serginin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç da yaptığı konuşmada, sanatcı Reşit İsmet’in çok yönlü bir kişi olduğunu, ressam, müzisyen ve işletmeci kimliklerini taşıdığını belirtti. Reşit İsmet’in birçok yerde sergi açtığını dile getiren Sarnıç, böyle bir serginin Gümülcine’de gerçekleşiyor olmasının ayrı bir önemi olduğunu belirtti.

Etkinlikte Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman ile  Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Devecioğlu da kısa birer selamlama konuşması yaptılar.

Gümülcüne Türk Gençler Birliği lokalinde üç gün boyunca açık kalan sergiyi azınlık kurum ve kuruluş yöneticileri ile çok sayıda sanatsever ziyaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz