Ana sayfa Batı Trakya Haber “Kiraz Üretiminde Buranın Emniyet Sibobuyuz”

“Kiraz Üretiminde Buranın Emniyet Sibobuyuz”

2
0

YAKA Kiraz Paketleme Tesisi Yönetim Kurulu Başkanı Levent Sadık Ahmet ve tesis yöneticileri kiraz üreticilerini bilgilendirmek üzere 17 Şubat 2020 Pazartesi akşamı kirazın üretildiği Yaka bölgesinde bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda, YAKA Kiraz Paketleme Tesisi’nin kuruluşundan bu yana kiraz üreticilerine doğru üretim ve yöntem yolunda “kazan kazan” müzakeresi yaklaşımı ile ilgili bir kez daha önemli bilgiler aktarıldı.

İlk olarak söz alan Levent Sadık Ahmet Yaka bölgesi kiraz üreticilerini selamladıktan sonra önemli mesajlar verdi.

Levent Sadık Ahmet özetle şunları dile getirdi:

“Kiraz üretiminde buranın emniyet sibobuyuz”

“Öncelikle biz bir birimizi çok iyi anlamlıyız. Bölgedeki kiraz üretimini ciddi bir şekilde arttırmalıyız. Siz daha fazla çalışmak zorundasınız, biz de size daha fazla yardım etmek zorundayız. Bu tesisin bu bölgeye kurulmasını bir şans olarak değerlendirmeniz gerekir. Satacağınız yer belli ve kesin, alacağımız para kesin ve garanti. Biz kiraz üretiminde buranın emniyet sibobuyuz. Dolayısıyla da bu tesisi doldurmak zorundayız. Başka bölgelerden de almak zorundayız.

Biz YAKA şirketi olarak şu an kiraz gelse satarız. Biz üzerimize düşeni yaptık ve hazırız. Ancak iyi niyetli olmadığımız sürece kimse bu işten kar edemez. Bizim kapımız her zaman yapabildiklerimizle herkese sonuna kadar açık, yeter ki üretim doğru bir şekilde ve bizim istediğimiz normlara göre yapılsın.

“Her yıl en az 2.000 ton kiraza ihtiyacımız var”

Bizim önümüzdeki on yıl boyunca, her yıl en az 2.000 ton kiraza ihtiyacımız var. Tesisimiz burada. Büyümeyi planlıyoruz. Dış pazarları  çok sıkı takip  ediyoruz. Amacımız az dönümden en yüksek verimi almaktır.  Rodop ilindeki üretim ne yazık ki çok düşük seviyelerde. Bunun  bir çok sebebi var. Üreticilerimizin daha fazla gayret göstermeleri gerekmektedir. Ziraat mühendislerimizin direktifleri sayesinde verimi arttırabiliriz. Bir de devlet teşvikleri var ki bunlardan da mutlaka faydalanmak gerekir. İlk yapılacak iş verimi arttırmak olmalıdır. Bundan herkes karlı çıkar.

Amacımız, dünya piyasalarında talebe göre çok daha fazla tonaj üretmek, biz bölgedeki bu işe bizim penceremizden böyle bakıyoruz. Ancak diğer bölgelere kıyasla Rodop Vilayetinde uluslararası normlara göre üretimde halen düşüş var.

“Sizlerin daha fazla gayret göstermesi gerek”

Sizlerin daha fazla gayret göstermesi gerek. Lütfen işinizi şansa bırakmayın. Sunulan devlet imkanlarından faydalanmanın yollarını kullanmak zorundasınız. Üretime kalite ve devamlılık getirin. Biz YAKA şirketi olarak her zaman olduğu gibi şeffaf olmaya devam edeceğiz. Kurulduğumuzdan bu yana kiraz sektöründe bir isim yapmayı başardık. Bu hepimizin başarısıdır” diyerek sölerine başlayan YAKA İKE Kiraz Paketleme  ve Pazarlama Şirketi sahibi Levent Sadık Ahmet konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bu bizim bölgemizin, Dedeağaç’ın ve Edessa bölgesinin de başarısıdır.

“Söylediklerimizi dikkate alın, para kazanın!”

Konuşmasını burada sonlandıran Levent Sadık Ahmet’ten sonra sözü YAKA Şirketi Ziraat mühendislerinden Tezcan Kervan aldı. Tezcan Kervan üreticilerin dikkat etmesi gereken konular hakkında önemli bilgiler verdi. İlk aşamada kirazların dikimi, budama, aşılama ve genel bakımı konularında bilgiler veren Kervan, üretcilerin kirazları teslim etme aşamasında sıkıntı yaşamamaları için, şirketin vermiş oldukları bilgiler doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi ve harfiyen uymaları takdirde bu işten oldukça önemli bir gelir sağlayabileceklerini dile getirdi. Kervan’ın dikkat çektiği konuların başında, bakım, budama, ilaçlama ve işçilik alanında toplama aşamasına kadar dikkat etmeleri gerektiği konularında önemli bilgiler aktardı.

Sezon öncesi yapılan bu toplantı karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here