Ana Sayfa Batı Trakya Haber Kiliselerin Hoparlörleri Yankılanırken, Minarelerde Suskunluk Devam Ediyor, Neden?

Kiliselerin Hoparlörleri Yankılanırken, Minarelerde Suskunluk Devam Ediyor, Neden?

0
0

Batı Trakya’da, Yunanistan’ın atanmış Gümülcine Müftü Naibi Cihat Halil’in talimatıyla, Gümülcine’deki iki büyük camilerimizden Eski Cami ve Yeni Cami başta olmak üzere, Türklerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerdeki Cami ve Mescitler’de, hükümetin Koronavirüsle ilgili mücadelede aldığı önlemler bahane gösterilerek hoparlör ile ezan okunması durdurulmuştu.

Tabii ki başta Yunan hükümetinin almış olduğu bize göre bu yanlı ve yanlış karar, akabinde bunu uygulayan atanmış Gümülcine Müftü Naibi Cihat Halil’in galiba gözünden birşeyler kaçmış olacak ki, Paskalya Bayramı öncesinde ve Paskalya Bayramı gecesinde, Gümülcine’deki kiliselerde yapılan ayin seslerinin hoparlörlerden duyulduğu herkes tarafından biliniyor. Her ne hikmetse Gümülcine Müftü Naibi Cihat Halil bunu duymadı, görmedi ve halen de görmezlikten geliyor ki, Gümülcine’de ezan halen hoparlör ile okunmuyor.

Burada Gümülcine Müftü Naibi Cihat Halil’e birkaç soru yöneltmekte fayda var. Kaldı ki tüm Gümülcine’deki Azınlık insanı ezanların yasaklanmış olmasından büyük rahatsızlık duyuyor ve Müftü Naibi Cihat Halil’e karşı tepkisini koymaya hazırlanıyor. Kaldı ki Ramazan’ın bu hafta Cuma günü başlayacak olmasının da ayrıca büyük bir önemi var.

Sayın Cihat Halil; ezansız ramazan ayı olur mu? Siz gerçekten hangi akla hizmet ediyor sunuz? Koronavirüs gerekçesiyle ezanların hoparlör ile okunması yasağı yönünde alınan yanlış ve yanlı bir karara tepki dahi göstermeden, koskoca tarihi Gümülcinemizde ezanları yasasakladınız, bunu bize izah eder misiniz?

Sakın Atina hükümetinin aldığı karar ardına gizlenmeye kalmayın, daha da komitrajik duruma düşeceksiniz. Sizi hükümetin bu yanlış uygulamalarına tepki koymakta frenleyen, durduran ve korkutan nedir acaba?

Minarelerimizde ezan seslerini susturmakla bir yerlere, kurum ve kuruluşa karşı bir vefa borcunuzu mu ödüyor sunuz? Burada ister istemez Azınlık insanı bu sorular eşliğinde sizin almış olduğunuz ezan susturma kararınızı ve uygulamanızı yadırgıyor ve şiddetle de kınadığını bilmelisiniz.

Biliyor musunuz; sokaktaki Müslüman insanlar sizin hakkınızda ne düşünüyor? Sizi Batı Trakya’da “EZANLARI SUSTURAN TAYİNLİ MÜFTÜ NAİBİ CİHAT HALİL” olarak görüyorlar ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın şanlı tarihine de bu şekilde geçtiğinizi söylüyorlar.

Sayın Cihat Halil; yaradılanı yaradandan ötürü seviniz. Bu kutsal Ramazan ayımız dolayısıyla ALLAH katında daha fazla “günahkar” duruma düşmeyiniz. Her ilim sahibinin üstünde daha büyük bir ilim sahibi vardır ve Allâh’ın ilmi, her şeyi kuşatmıştır. Gelin bu yanlış uygulamanızdan vaz geçin, susturduğunuz ezanların okunması emrini verin. Ezansız bir minare, Müslümansız bir cami din adamı olarak sizi de rahatsız ettiğini düşünmek istiyorum.

O zaman gereğini yapmak üzere en kısa zamanda harekete geçiniz ve Gümülcinemizde ezanlarımız yeniden duyulsun. Müslümanlara namaz vaktinin geldiğini müjdelesin, onları ibadete davet etsin. Sayın Cihat Halil; önce ALLAH’a karşı, sonra da insanlara karşı görevinizi yerine getiriniz. Kendinizi ezerek kısarak birileri karşısında “el pençe divan” durmayın.

EZANLARI SUSTURMAYIN!!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz