Ana sayfa Batı Trakya Haberler KEŞAN BÖLGESİNDEN KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANLARI BATI TRAKYA’YI ZİYARET ETTİ

KEŞAN BÖLGESİNDEN KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANLARI BATI TRAKYA’YI ZİYARET ETTİ

21
0

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Enez Kaymakamı Fatih Baysal eşleriyle birlikte Batı Trakya’yı ziyaret ettiler. Bu ziyarette kendilerine İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır eşlik etti. Konuk kaymakam ve Belediye Başkanları önce T.C. Gümülcine Başkonsolu Mustafa Sarnıç’ı makamında ziyaret ettiler. Bu ziyarette Başkonsolos Mustafa Sarnıç’ın eşi bayan Esin Sarnıç’ta hazır bulundu. Bir süre Başkonsolos Mustafa Sarnıç’la sohbet eden konuklar, Batı Trakya’da yaşayan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı ve Türk- Yunan ilişkileri konularında bilgi aldılar. Son döneme giderek gelişmekte olan iki ülke ilişkilerinin devamlılığı açısından bu tür karşılıklı ziyaretlerin olumlu yönde katkı sağladığı ortak fikir olarak ortaya çıktı.

 

Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz ve beraberindeki heyet daha sonra Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i Müftülük makamında ziyaret etti. Müftü Şerif misafirlere Müftülüğün dinii açıdan yapmakta olduğu çalışmalar hakkında kısa bilgi verdi.

 

Buradan Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne geçen konukları GTGB Başkanı Koray Hasan, Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Başkan Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği Rodop İli Ulaşım ve Taşımacılık Birimi Başkanı Ercan Hüseyin karşıladı. Bir süre burada soydaşlarla samimi bir şekilde sohbet eden konuk Kaymakamlar ve Belediye Başkanları çay kahve içtiler, sohbet ettiler. Birlik Başkanı Koray Hasan kendilerine Birliğin hukuki statüsü ve çalışmaları hakkında geniş bilgi verdi.

 

Daha sonra Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi’ne (BAKEŞ) geçen heyet burada Başkan Cemil Kabza, Müdür Pervin Hayrullah ve G.Sekreter İbrahim Trakya’lı tarafından karşılandı. Başkan Cemil Kabza ve G.Sekreter İbrahim Trakya’lı, konuklara BAKEŞ’in çalışmaları hakkında geniş bilgi verdi.

Öğlen yemeğini Başkonsolos Mustafa Sarnıç ve eşi Esin Sarnıç ile birlikte yiyen misafirler, buradan İskeçe’ye hareket ettiler. Kendilerine gün boyunca ziyaretlerinde eşlik eden Başkonsolos Mustafa Sarnıç ve eşi Esin Sarnıç, misafirlerleri bu ziyaretlerinde de yalnız bırakmadı ve önce İskeçe Türk Birliği (İTB) ve ardından İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi ziyaret ettiler.

Konuk misafirleri İskeçe Türk Birliği’nde Başkan Ahmet Kara ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Burada kendilerine İTB Başkanı Ahmet Kara, İTB’nin hukuki statüsü ve faliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Son olarak İskeçe Seçilmiş Müftülüğü’ne geçen konuk Kaymakamlar ve Belediye Başkanları, Müftü Ahmet Mete ile bir süre görüştüler. Müftü Mete kendilerine Müftülüğün dini çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Mehmet Karagöz: “Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe’deki insanlarımızla bir çok ortak düşünceleri paylaşmak”

 

Ziyaret sonrası Birlik gazetesine ziyareti değerlendiren İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, “Batı Trakya’da yaşayan insanlarımızın yaşam koşullarını yakından görmek, onları ziyaret etmek, onlarla duygu ve düşüncelerimizi paylaşmak düşüncesiyle İpsala ve Enez belediye başkanları olarak böyle bir ziyaret programlamıştık dedi ve şunları dile getirdi:

Gerçekten Başkonsolosumuzu uzun süreden beri ziyaret edememiştik. O’nu ziyaret etmek, O’nun yardımlarıyla birlikte bölgedeki insanlarımızı, ilgili sivil toplum örgütlerini, Gümülcine ve İskeçe Türk Birlik’lerini ziyaret ederek oradaki insanlarımızla sohbet etmek, onların içinde yaşadıkları durumu yakinen görmek ve bilgi sahibi olmak amacıyla bu geziyi düzenledik. Ayrıca Müftülerimizi de ziyaret ettik. Amacımız en yakın sınır olan İpsala İle Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe’deki insanlarımızla bir çok ortak düşünceleri paylaşmak amacıyla bu ziyaretlerde bulunduk.

Biz Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan, Trakya’daki Belediyelerin ilişkilerini en üst düzeyde yürütmeyi amaçlıyoruz. Ama son yıllarda özellikle 2009’dan bu yana Yunanistan’daki Belediyeler Birliğinin seçimlerinden dolayı az da olsa gelişmelerde bir ağırlaşma hissediyoruz. Bu gezimizin bir amacı da buradaki Belediye Başkanlarımızla iyi diyaloglar kurup, yine Trakya Belediyeler işbirliğini en üst düzeye taşımayı amaçlıyoruz. İlerleyen günlerde hem Yunanistan’daki Belediye Başkanlarımızla hem de Trakya’daki Belediye Başkanlarımızla bu olayı çok rahat bir şekilde çözeceğimize inanıyoruz.” dedi.

 

BAŞKONSOLOS MUSTAFA SARNIÇ: “ÖNEMLİ OLAN HALKLARIN DOSTLUĞU, İKİ ÜLKENİN DOSTLUĞUDUR”

 

Ziyaret ile ilgili T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç’ta Birlik gazetesine kısa bir açıklama yaptı. Başkonsolos Mustafa Sarnıç; “Özellikle sınır ötesi iş birliğinin geliştirilmesi, iki ülke halklarının birbirlerine kaynaşması ve tanımaları açısından bu ziyaretin son derece önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. Enez ve İpsala iki önemli sınır ilçemizdir. Bir sınır var ama biz bunu yapay olarak görüyoruz. Çünkü Trakyalılık çok önemlidir. Burada ortak bir kültür ve ortak bir yaşam var. Onlara bölgemizi gezdirerek; bölgemizin tarihi, kültürel, sosyal ve beşeri kaynakları hakkında bilgiler verdik. Soydaşlarımızla yakından görüşerek, Yunanlı dostlarımızı da tanıdılar. Kendilerinin de ifade ettikleri gibi önemli olan halkların dostluğu, iki ülkenin dostluğudur. Onlar da buraya o amaçla gelmişlerdir. İnanıyorum ki bu tür belediyeler arası işbirliği çok daha verimli sonuçlar verecektir. Bu tür iş birliği ve ziyaretler; Birbirimizi tanımamıza, kaynaşmamıza ve temas etmemize daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Bunun, özellikle Yunanistan’ın ekonomik zorluklar yaşadığı bu dönemde Türkiye’den buraya yönelik turizm hareketliliğinin artması, Türkiye’den Batı Trakya’ya çok daha fazla turistin gelmesi açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

MÜFTÜ AHMET METE: “MERİÇ’İN DİĞER TARAFINDAN KARDEŞLERİMİZ GELDİLER.”

 

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, sırasıyla şu kısa açıklamayı yaptı.

“Meriç’in diğer tarafından kardeşlerimiz geldiler. Kendilerinde Allah razı olsun. Sayın Belediye Başkanlarını ve Kaymakamlarımızı burada görmek, bizim için büyük bir onurdur. İnşallah en yakın zamanda biz de onları ziyaret edeceğiz. Kardeşliğimize dayanan bu karşılıklı ziyaretlerin devam etmesi çok önemlidir.” Dedi.

 

İPSALA KAYMAKAMI MEHMET ALİ GÜRBÜZ: “TÜRK YUNAN YAKINLAŞMASI OLUMLU BİR GELİŞMEDİR.”

 

Son olarak bu ziyareti Birlik gazetesine değerlendiren İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, şöyle dedi: “Bu ziyaretimiz Batı Trakya Türk Azınlığının, Lozan’dan doğan haklarından yanlarında olduğumuzu ifade etmek üzere geldik. Sayın Müftülerimizin bölge halkı ile ilgili çok ciddi çalışmaları var, sonuna kadar bizler de kendilerinin yanındayız. Türk Yunan yakınlaşması olumlu bir gelişmedir. Türkiye büyük bir devlettir ve Türkiye’nin bir komşusuyla herhangi bir sorunu veya kaygısı olamaz. Yunanistan ile ilişkilerimizi iyiye gitmesi, buradaki soydaşlarımızın da rahatlaması anlamına gelir.” dedi.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here