Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KASTORİA’DAKİ KURŞUNLU CAMİİ YENİLENMEYİ BEKLİYOR

KASTORİA’DAKİ KURŞUNLU CAMİİ YENİLENMEYİ BEKLİYOR

25
0

Yunanistan’daki 450 yıllık Mimar Sinan eseri Kurşunlu Camii restorasyonu için çalışma başlatan Karagiannidou, çalışmanın bölgenin turizmine de etkisi olacağını söyledi. Yunanistan’ın Kastorya şehrinde bulunan 450 yıllık Mimar Sinan eseri Kurşunlu Camii restorasyonu için Yunan asıllı Müslüman çalışma başlattı.

Asıl mesleği finans danışmanlığı olan Elif Karagiannidou, Yunanistan’ın Kastorya şehrinde bulunan Mimar Sinan’ın 16. yüzyıl’da yaptığı eseri Kurşunlu Camii ve medresesinin restorasyonu için resmi makamlarla görüşmelere başladı. 35 bin kişilik Kastorya’da bulunan Kurşunlu Camii’nin yeniden inşası için geçen yıldan beri çalışmaya devam ediyor.

Karagiannidou, ” Yunanistan’daki Kurşunlu cami, İstanbul, Kayseri, Muğla, Diyarbakır ve Türkiye’nin diğer şehirlerindeki camiler gibi iyi korunmuş olmayı hakediyor.” dedi. Geçmişten bugüne dek tek başına kalan tarihi miras olan Kurşunlu Camii, ilk başta pencereleri kırılmış daha sonra kaplamaları düşmüş ve  en sonunda minaresi de hasar görmüş durumda.

Geçen sene Müslüman olan Karagiannidou, İslam’ı benimsedikten sonra yaptığı ilk şeyin Yunanistan’daki Müslüman halkın desteği ile çok önemli bir girişime el atmak oldu. Kastorya şehrindeki cami sayısının azlığı göz önüne alındığında bir caminin restorasyonu orada bulunan Müslümanlar için çok büyük önem taşıyor.

Karagiannidou, cami kapılarını şehrin etrafından gelecek herkese açtığında eski altın günlerine geri döneceğinden emin. Yaklaşık 450 yaşındaki Kurşunlu Camii ve medresenin restorasyonu bittiğinde bölgeye turizm açısından da çok büyük katkısı olacağını söyledi. Projenin Yunanistan’da yenilenmeyi bekleyen diğer camiler için de bir başlangıç olacağını düşünüyor.

Yunan basınından Karagiannidou‘ya büyük tepki

Mimar Sinan eseri Kurşunlu Camii restorasyonu için çalışma başlatan Karagiannidou,  Yunan basınında büyük tepkilere neden oldu. Sosyal medya ve bazı basın yayın organlarında “Yeni Osmanlı”, “Moğol” gibi saldırılara mahruz kalmaya devam ediyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz