Ana sayfa Batı Trakya Haberler KARGILISARICA KÖYÜ HALKI “KÖY MEVLİDİ” TÖRENİ DÜZENLEDİ

KARGILISARICA KÖYÜ HALKI “KÖY MEVLİDİ” TÖRENİ DÜZENLEDİ

16
0

Gümülcine’ye bağlı Kargılısarıca köyü halkı Üç Aylar başlangıcı ve Regaib Kandili münasebetiyle “Köy Mevlidi” töreni düzenledi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen Mevlid törenine Rodop ilinin her köşesinden katılım vardı. Köydeki kadın erkek tüm gençlerin elbirliği ile hizmet etmeleri gerçekten görülmeye değerdi.

Etkinlik Kargılısarıca köyü camiinde okunan Mevlid ile başladı. Etkinliğe katılan Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada ilk defa düzenlenen Mevlid töreni için köy halkına teşekkür etti. Geçtiğimiz günlerde Menetler köyünde düzenlenen “Bayanlar Bilgi Yarışması”nda birinci gelen Kargılısarıca köyü bayanlarını da tebrik etti.

Müftü Şerif konuşmasının devamında Mevlidin köydeki bayanlar ve köy halkının desteğiyle gerçekleştiğini söyleyerek, “kardeşlerim, Batı Trakyamızda manevi değerler, gelenek ve göreneklere sahip çıkılması gerekmektedir. Toplumlar ancak bu şekilde ayakta kalabilirler. Vesile olan, maddi ve manevi katkısı olanlardan Allah razı olsun.” dedi.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ DE ORADAYDI  

Kargılısarıca “Köy Mevlidi” etkinliğinin Anavatan Türkiye’den misafirleri de vardı. Ankara Gazi Üniversitesi’nden Profesör ve Öğretim Görevlileri, çıktıkları Balkan turundaki ilk durakları Gümülcine ve Kargılısarıca köyü oldu. Üniversite heyeti köye giderek köy halkı ile birlikte öğlen yemeği yediler.

Yemekte Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Avrupa Parlamentosu Milletvekili adayı Koray Hasan da hazır bulundu. Heyet buradan Durhasanlar köyüne giderek akşam okutulacak olan Mevlid törenine katıldı.

18 Mayıs’ta yapılacak olan yerel seçimler dolayısıyla Mevlid törenine Türk adaylarının yanısıra Yunanlı adayların katıldığı da görüldü. Gördüğümüz kadarıyla Aris Yannakidis, Yorgos Petridis, Felina Kazaku da katılanlar arasındaydı.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here