Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “KARAİSKOS EFENDİDEN CEVAP GELDİ”

“KARAİSKOS EFENDİDEN CEVAP GELDİ”

21
0

BİRLİK Gazetesi’nin ortaya çıkardığı bazı gerçekler Karaiskos efendiyi rahatsız etmiş anlaşılan. Cevap hakkım var diyor biz de diyoruz ki, buyurun, BİRLİK gazetesi her daim Hristiyan ve Müslümanların Batı Trakya’da barış, huzur ve eşitlik uygulaması altında yaşaması yönünde bir yayın anlayışıyla hareket ediyor. Kimseye “git buradan” demedi demeyecek, aradaki farkımız burada. Zaten yaptıkların da “fos fanari.”

Ama unutmayınız Karaiskos efendi, biz daha önce buralardaydık, bu topraklarda alın terimiz, tarihimiz var. Bu topraklara bir kurşun atmadan sonradan gelenler düşünsün derim, kaldı ki kimseyi de kovmadık, kovmuyoruz. Biz birlikte yaşamak istiyoruz, ancak ezilerek büzülerek değil, bunu da yaz kulağının arkasına. Burayı beğenmeyen gider, saygı duyan birlikte yaşamak isteyen ise kalır. Bunu da yaz bir kenara.  

Siz ise Batı Trakya’yı sadece ve sadece kendinizin sayıyorsunuz, ve kendini başka ırktan olduğunu söyleyenleri de ya “tehdit” yada “gidin buradan” diyerek kovuyorsunuz. Anlaşılan, hata bizde değil galiba, hatanın sizde olduğu görün artık. Aslında bile bile yapıyorsunuz yaptıklarınızı. Sizde hiçbir şey tesadüf değil.

Ama galiba bir hatanız da var arşiv konusunda. Devlet Arşivleri Rodop Ofisi’nde sadece Hristiyanlarla ilgili arşivlerin var olduğunu söylüyorsunuz. Hatalısınız, araştırın ve hatanızı düzeltin lütfen. Müslüman Türk nüfusla ilgili arşivler de mevcuttur. Gidin görün, ben biliyorum. Tek taraflı ve bir yanınız eksik mi sizin acaba diye düşündüm. Veya arşivlerin yok olduğunu mu söylemek istiyorsunuz? Yerlerinde yeller mi esiyor acaba?

Gelelim cevap hakkı mektubunuza. Buyurun, korkmadan gocunmadan çekinmeden yayınlıyoruz ve bir kez daha ihtiyacınız olan Spartakos ve sizin reklamınızı yapıyoruz. Reklamınız olsa da olmasa ne yazar, bu Azınlık insanından size mamalika çıkmaz! Kaldı ki aklı başında, demokrasiye inanmış dindaşlarınız ve ırkdaşlarınız da artık “kurukafa milliyetçiliği” yapmıyor. Millet geçim derdinde. Aileler çocukları okula giderken harçlık veremiyor bunu da bilmiyorum deme, çünkü hayırsever vatandaşlar ülke genelinde bazı okullarda çocuklara sabah kahvaltısı vermeye başladı.

Sen onu bunu bırak da, bu ülkeye nasıl faydalı olurum derdine düşsen iyi olur. Baksana ertrafa, bir krizde ülkeyi terkedip kaçıyor herkes yav, yalan mı? Biz neden kaçmıyoruz biliyor musun? Biz bu ülkeyi gerçek anlamda seviyoruz da ondan. Biz Yunanistan denilen bu ülkeyi senden fazla sevdiğimiz her yöne ispat ettik. Sıra devletin gerekeni yapmasında bizim gibi vatandaşlara. Bak Suriye’ye, bak Filistin’e, bak İspanya’ya, bak Belçika’ya ve ders al. İtalya’nın kuzeyine bak.

Neyse laf lafı açar uzar gider, amacım da uzatmak değil, ama lütfen bu Azınlığa saldırmayı bırak artık, gerçekten demode oldu çağımızda. Ben de sağ oldukça bu Azınlığı sana ve senin gibilerine ezdirtmem haberin ola. Prim yapmıyor eskiler artık. Belediyecisin, yerel yöneticisin, gel Rodop ilini, Gümülcinemizi gerçek anlamda örnek yapalım, birlikte yaşamın bayrağını dikelim. İşte o zaman sana koskocaman “bravo” diyeceğim.

Var mısın? Veya halen kovmak mı istiyorsun Müslüman Türk’leri kendi topraklarından?

 

Απάντηση στις αθλιότητες της “Μπιρλίκ”

Κύριε διευθυντά,

Με έκπληξη διάβασα το εκτεταμένο άρθρο σας (11 – 11 – 2017) που αναφερόταν στο πρόσωπό μου και στην δημοτική μας παράταξη (ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ), με αφορμή την συνεργασία της Μουφτείας Κομοτηνής με τα Γενικά Αρχεία του Κράτους. Δεν είχα ποτέ αμφιβολία για τις απόψεις και τα συμφέροντά σας αλλά θα περίμενε κανείς να σεβαστείτε την αλήθεια έστω μια φορά, έστω τώρα που αναλάβαμε και ολοκληρώσαμε ένα τόσο θετικό έργο για την μειονοτική κοινωνία.

Στο συγκεκριμένο πρώτα: ο Μουφτής Κομοτηνής κ. Μέτσο Τζεμαλή παραχώρησε την άδεια στα Γενικά Αρχεία του Κράτους να ψηφιοποιήσουν το αρχείο του ιεροδικείου και να συντηρήσουν όποιο κομμάτι του χρειάζεται κάτι τέτοιο. Ναι, μεσολάβησε η δική μας παρέμβαση, προκειμένου να βρεθεί ο πιο κατάλληλος τρόπος. Θα προτιμούσατε να ρημάξει το αρχείο σε κάποια ντουλάπια, όπως συνέβαινε τόσες δεκαετίες; Εμείς θέλουμε να μπορεί καθένας επιστήμονας να μελετήσει την ιστορία της περιοχής μας μέσα από τα αρχεία αυτά. Μέχρι σήμερα τα Γενικά Αρχεία του Κράτους στην Κομοτηνή διαθέτουν μόνο στοιχεία για την χριστιανική κοινωνία, ενώ στο εξής θα υπάρχουν και για την μουσουλμανική, σας πειράζει αυτό; Αυτό ήταν το σχέδιο και το αποτέλεσμα της δικής μας παρέμβασης και πουθενά αλλού δεν εμπλεκόμαστε, βλέπετε κάτι …αντιτουρκικό σ’ αυτό; Ή μήπως έχετε κάποιαν άλλη πρόταση; Γιατί νομίζω ότι κάποια δραστηριότητα έχετε προσωπικά με ανάλογα αρχεία στην Ελλάδα, πηγαίνοντας μέχρι και την …Κρήτη (άραγε με τίνος έξοδα;). Πάντως οι βρισιές κατά του κ. Μέτσο Τζεμαλή δεν είναι επιχειρήματα και δείχνουν μόνο το επίπεδο αυτού που τις γράφει. Ένας θρησκευτικός ηγέτης που τιμάται σε συναντήσεις και συνέδρια διεθνώς δεν θα πάθει κάτι από τις προσβολές ενός αποτυχημένου ψαρέμπορα.

Και δυο λόγια για τον «αντιτουρκισμό – αντιμειονοτισμό» που αποδίδετε σε μένα προσωπικά και στον ΣΠΑΡΤΑΚΟ. Ποτέ δεν κρύψαμε ότι η φιλοπατρία είναι για μας βασικό κίνητρο σε ό,τι κάνουμε. Όπως κάθε άνθρωπος δικαιούται να αγαπάει τον τόπο του και να τον υπερασπίζεται εναντίον κάθε επιβουλής, έτσι κάνουμε κι εμείς. Πάντα στο φως της ημέρας, νομίμως και ειλικρινώς. Ναι, θέλουμε να φύγει το τουρκικό Προξενείο από την πόλη, αφού μόνο προβλήματα δημιουργεί και διχασμό στην κοινωνία, αυτό όμως είναι άσχετο με το πώς βλέπουμε τους συντοπίτες μας μουσουλμάνους, Τούρκους και μη. Μη προσπαθείτε να μπερδέψετε τον κόσμο, για μας είναι ξεκάθαρο: οι Έλληνες πολίτες είναι όλοι ίσοι, αρκεί να σέβονται το κράτος όπου ζουν. Για τους άλλους, αυτούς που τους λένε besleme, πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος και το κράτος πρέπει να υπερασπίζεται τα δίκια του. Τέλος, στο άρθρο σας υπάρχουν ψευδείς – συκοφαντικοί ισχυρισμοί για πράγματα που δήθεν είπα ή δήθεν έκανα αλλά δεν θα ασχοληθώ με την ανατροπή τους, καθένας μπορεί να ψάξει και να βρει τι ισχύει και τι όχι, ξεκινώντας από την ιστοσελίδα μας (www.spartakos.gr). Κι επειδή είμαι νθρωπος που σκέφτεται θετικά, από το λιβελλογράφημά σας κρατάω την διαφήμιση που κάνατε σε μένα και στον ΣΠΑΡΤΑΚΟ, έστω και αθέλητα.

Κώστας Καραΐσκος,

επικεφαλής της Παράταξης Πολιτών ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz