Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAMMENOS, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ATİNA ZİYARETİ ÖNCESİNDE SERT AÇIKLAMALARDA BULUNDU!

KAMMENOS, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ATİNA ZİYARETİ ÖNCESİNDE SERT AÇIKLAMALARDA BULUNDU!

27
0

YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI KAMMENOS: “ULUSAL EGEMENLİĞİMİZ SORGULANIRSA DOĞRUDAN VURACAĞIZ” DEDİ!

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos “ulusal egemenliğimiz sorgulanırsa doğrudan vuracağız” diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyareti öncesinde yaptığı bu konuşmayla bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos, Yunan-Amerikan Birliği tarafından düzenlenen “Yunanistan’ın Jeostratejik Konumu ve Yunan-Amerikan İlişkileri” konulu panelde konuştu. Kammenos burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’ye yönelik oldukça sert mesajlar gönderdi.

Kammenos, konuşmasının Türkiye ile ilgili bölümünde özetle şunları dile getirdi.

“Ulusal egemenliğimizin bir milimetresi dahi inkar edilirse, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin var olan ateş gücüyle anında vuracağız.”  

“Ancak burada açıkça bir şeyi belirtmek istiyorum. Stratejik seçimin stratejik soğukkanlılığı başkadır, ulusal egemenliğimizden taviz vermek başka. Genel Kurmay Başkanı tarafından verilen emirler ve angajman kuralları göreve geldiğim ilk andan itibaren serbest bırakıldı. Herhangi bir anda, herhangi biri tarafından ulusal egemenliğimizin bir milimetresi dahi inkar edilirse, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin var olan ateş gücüyle anında vuracağız. Herhangi bir sebepten dolayı geri dönmeyeceğiz. Kayalıklardan bayrakların “rüzgar tarafından aldığı dönemin” geçtiği açıkça bellidir. Adanın üzerinde bir canlı dahi var oldukça, subay, astsubay, asker, milli muhafız veya sivil, zamanla eskidiğinden dolayı bayrakları değiştirmek üzere sadece biz indireceğiz.      

Anlıyorum ki, birinin şunu sorgulaması mantıklı: Neden Yunanistan, bölgede Amerika Birleşik Devletleri için diğer ülkelerden daha önemli, mesela Türkiye’den?

“Türkiye bölgede ikinci bir İran’a dönüşüyor.”

Dürüst ve samimi olmalıyız: Türkiye büyük ve önemli bir ülkedir. Ancak maalesef, bana göre her dostunu ve müttefikini kaybetmek için önemli ve zahmetli bir çaba sarf ediyor. İleri görüşlü ve kibirli bir politika geliştirdikten sonra, reklam ettiği politikasını “komşularla sıfır problem” i “sıfır sorunlu hiçbir komşu” politikası haline getirdi.

Türkiye, maalesef, önde gelen Amerikalı bir analist ve aktif siyasetçinin dediğine göre, bölgedeki ikinci bir İran’a dönüşüyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz