Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAMMENOS ATİNA’DA RUSLARLA GİZLİCE S-300’LERİ GÖRÜŞTÜ

KAMMENOS ATİNA’DA RUSLARLA GİZLİCE S-300’LERİ GÖRÜŞTÜ

31
0

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos Atina’da Ruslarla gizlice S-300’lerin durumunu görüştü.

Yunanistan savunma Bakanı Panos Kammenos Rus yetkililerle Atina’da gizlice S-300’lerin durumunu görüştü. Yaklaşık bir hafta önce Atina’da Savunma Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, Rusya Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevini yürüten Dmitry Shugaev, Dış Politika Müdür Yardımcısı Igor Nagorny ve Rosoboronexport Genel Müdürü Alexandr Mikheev ile basından uzak gizli bir şekilde gerçekleşen görüşmede önemli konuların ele alındığı belirtildi.

Alınan kararlarda, ilk olarak Girit’te bulunan iki takım S-300PMU1sistemin derhal kullanılır duruma getirilmesi ve bir yıl içinde de sistemin kabiliyetinin yükseltilmesi kararlaştırıldı. Özellikle Rusya’dan yeni alınması planlanan roketlerin menzilinin 200 km, radar algılaması, sistemin yazılımının yenilenmesi ve hedefe kilitlenmesi konularının öncelikte olduğu ifade ediliyor.

Yunan tarafının özellikle Rus tarafından talep ettiği, Türkiye tarafından alınacak F-35 savaş uçaklarının tespit edilmeleri ve engellenmeleri konusunda Rusların Yunanistan’ın elinde var olan sistemin “PMU2” seviyesine yükseltilmesi konusunda garanti verdikleri belirtiliyor.

Ayrıca, Yunanistan’ın elinde var olan Tor-M1 sistemi, Türkiye’nin elinde var olan ve kızılötesi sensörle hedef bulan cruise roketinin Tor-M1 tarafından tespit edilmesi ve imha edilmesi için de benzeri programın ve yeni yazılımla güçlendirilmesi konusunda da adımların atılmasının kararlaştırıldığı ifade ediliyor.

50 milyon Euro ile 20-30 adet roket alımı ve sistemin yükseltilmesi hedefleniyor.

Atina’da tüm bu görüşmelerden sonra Rus yetkililer Genel Müdür Kiriakos Kiriakidis ile birlikte S-300PMU1 sistemlerinin bulunduğu Girit adasına giderek yerinde ön çalışmalar ve tespitler yaptıkları belirtiliyor.

Son olarak alınan karar gereği Yunanistan’ın elinde bulunan S-300PMU1’lerin S-300PMU2 “Favorit” düzeyine yükseltilmesi üzerinde karar alındığı ifade ediliyor.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz