Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İZMİR’DE 94 YIL SONRA FOTA TÖRENİ DÜZENLENİRKEN SEREZ’DE ZİNCİRLİ CAMİ CUMA NAMAZINA...

İZMİR’DE 94 YIL SONRA FOTA TÖRENİ DÜZENLENİRKEN SEREZ’DE ZİNCİRLİ CAMİ CUMA NAMAZINA YİNE VERİLMERDİ

28
0

İzmir’de en son 1922 yılında, Rum Ortodoks kilisesi geleneğine göre Hz. İsa’nın doğumu ile vaftiz edilişini kutlamak amacıyla gerçekleştirilen Fota Yortusu, 94 yıl sonra tekrar edildi.

Oysa geçtiğimiz haftalarda Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği tarafından Serez’de Zincirli Cami’de Cuma namazının eda edilmesi için Yunan makamlarına yapılan başvuru sudan bahanelerle (cami duvarları tehlikeli ve yıkılabilir) ikinci kez kabul görmedi.  

İzmir’de en son 1922 yılında, Rum Ortodoks kilisesi geleneğine göre Hz. İsa’nın doğumu ile vaftiz edilişini kutlamak amacıyla gerçekleştirilen Fota Yortusu, 94 yıl sonra tekrar edildi. Denize atılan haçı, almak içini soğuk havaya aldırış etmeyen Rum Ortodokslar, denize atladı. Rum Ortodoks Kilisesi geleneğine göre, her yıl 6 Ocak’ta, Hz. İsa’nın doğumu ile vaftiz edilişini kutlamak amacıyla gerçekleştirilen Fota Yortusu, İzmir’de en son 1922 yılında yapıldı. Bu yıl Rum Ortodoks cemaati üyeleri, İzmir Valiliği nezdinde Fota Yortusu’nu kutlamak için girişimlerde bulundu. Gerekli izinlerin alınmasıyla da, 94 yıl sonra Sabah saat 09.00’da, İzmir Aya Fotini Ortodoks Kilisesi’nde, ayin yapıldı. Ayinden sonra Ortodoks cemaati üyeleri ve din adamları, Gündoğdu Meydanı’na geçti. Burada törende ise Yunanistan’dan gelen konukların yanı sıra, Rum Ortodoks Cemaati üyeleri, Yunanistan Başkonsolosu Theodore Tsakiris ile davetliler hazır bulundu. Kilisedeki ayini yöneten İzmir Rum Ortodoks Kilisesi Başrahibi Pater Kyrillos Sykis, tahta haçı, denize attı. Bu haçı almak içini cemaat üyeleri, soğuk havaya aldırış etmeden, körfezin soğuk sularına atladı. Haçı önce kapan kişiler ise, ödüllendirildi.

GEÇMİŞTEKİ BARIŞ ORTAMINI TEKRARLAMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Törenden sonra açıklama yapan İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, ‘Biz İzmir’de bir avuç Rum’uz, insanız. Bugün bizim için önemli bir dini bayramdı. İsa peygamberin vaftiz törenidir. Noeli kutladık, bizim için bugünkü bayram, yenilenme bayramıydı. Yenilenip tüm kibir, ego ve günahlardan kurtulup yeni bir başlangıç yapmak önemli. Senelerdir bunu kilisede yapıyorduk. Bu sene özel izinlerle 94 yıl sonra tekrar yaptık. Büyük destek aldık. Yerel yönetimlerden, merkezi hükümetten deste aldık. Çok mutluyduk, biz bir avuç insanız ama çok kalabalıktık. Türk, Müslüman arkadaşlarımı orada gördüm. Alkışlıyorlardı. Benim heyecanımı paylaşıyorlardı. Bundan 100 yıl önce de atalarımız hiçbir ayrım yapmadan bu topraklarda birlikte yaşamış ve bayramı kutlamışlardı. Bunun tekrar canlandırmış olmak bizim için çok önemli” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz