Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İPSALA SINIR KAPISI’NDA TOPRAK TÖRENİ

İPSALA SINIR KAPISI’NDA TOPRAK TÖRENİ

20
0

Her yıl düzenli olarak tekrarlanan ve bu yıl 28. si gerçekleştirilen “Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu” organizasyonu, Selanik’te Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğduğu evden Batı Trakya Sivil Toplum Kuruluşları ve T.C. Başkonsolosluğu tarafından alınıp, 19 Mayıs törenlerinde teslim edilmek üzere Samsun ile Ankara’ya ulaştırılacak olan toprak, gerçekleştirilen resmi törenle İpsala Gümrük sahası içinde teslim alındı. Bu yılki törene Batı Trakya’dan hiç kimsenin katılmaması dikkat çekti.

Törene T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli, Teşkilat Başkanı Musa Yurt, BTTDD Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Kereci, Batı Trakya Sağlık Eğitim Vakfı Başkanı Selahattin Yıldız, İpsala Jandarma Komutanı, İpsala İlçe Emniyet Müdürü, İpsala Gümrük Müdürü, İpsala İlçe Milli Eğitim Müdürü, Atletizim Federasyonu temsilcisi ve Türkiye’nin farklı noktaları ile Batı Trakya’dan gelen çok sayıda hemşehrimiz katıldı.

Selanik’ten getirilip teslim alınan toprakların biri atletizim federasyonu organizasyonu ile atletler tarafından 19 Mayıs törenleri esnasında teslim edilmek üzere Ankara’ya, diğeri ise Derneğimizin organizasyonunda Samsun’da gerçekleştirilecek 19 Mayıs törenlerinde Samsun Valiliğine teslim edilmek üzere Samsun’a ulaştırılacak. Fakat Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği bu yıl içinde yaşanan terör olaylarında şehit olan yaklaşık 400 şehidimizin ruhlarını yad etmek adına Samsun yolunda toprağı, Gelibolu yarım adasında yedi düvele kafa tutarak şehit düşen ve Kurtuluş savaşının ateşini fitilleyen 252 bin şehidimizin yattığı Çanakkale Şehitlik Abidesine getirerek burada komutanlığı ve abideyi ziyaret etti. Ziyaret süresince de Selanik’ten gelen toprak şehitlikte muhafaza edildi.

Törende konuşan İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, “Bu tören İlçemiz için gerçekten ayrıcalıklı bir tören bizde bu vazifemizin bilincindeyiz. 30 yıldır devam eden bu program gençlik haftamızın en anlamlı töreni. Bu anlamlı toprağı Anıtkabire Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahına götürecek sporcularımıza da kazasız belasız bir şekilde teslim etmelerini temenni ediyorum.

19 Mayıs vesilesiyle de son terör olaylarında şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyorum. Bu vesile ile vatanımızın milletimizin birliği ve bekası için hayatlarını kaybetmiş tüm aziz şehitlerimiz için rahmetle anıyor, Gazilerimize de hayırlı uzun ömürler diliyoruz.”

“Sınır’ın öteki yakasından 150 Bin Batı Trakyalı Türk’ten selam getirdim”

Daha sonra konuşan Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Sınır’ın öteki yakasından 150 Bin Batı Trakyalı Türkten selam getirdiğini kaydederek şöyle konuştu: “Sınırın en uç noktasında al bayrağımızın dalgalandığı bu noktada, Balkanlardan gelen soydaşlarımızın kardeşlerimizin akrabalarımızın Avrupa’daki gurbetçilerimizin nasıl bir heyecan duyduğunu nasıl güvende hissettiklerini yaşayarak biliyoruz. Ümidimiz temennimiz odur ki Türkiye Cumhuriyeti ebediyete kadar güçlü, istikrarlı barış içinde kalsın.

Bugün burada çok anlamlı bir tören için bir araya geldik bir doğuştan başka bir doğuşa, bir yükselişten bir başkan yükselişe uzanan bir temsili tören için bir aradayız. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu evden getirilen toprağı Cumhuriyetimizin doğduğu Ankara’ya iletmek üzere ebedi istirahatgahına teslim edilmek üzere 30 yıldır uygulanan bir tören. Bu tören çok anlamlı bir tören aynı zamanda gençliği, dinamizmi, sporu temsil eden bir tören, bunu yaşatmak için gösterilen iradeye teşekkür ediyorum” dedi.

Tören esnasında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin’in de yaptığı konuşmanın tam metni aşağıdadır; 

“Sayın Başkonsolosum, Sayın Kaymakamım, Değerli Komutanlarım, Sayın Emniyet Müdürüm, atletizm federasyonu yetkilileri, sevgili şube başkanlarım ve saygıdeger konuklar şahsım ve genel başkanı olmaktan onur duyduğum 13 şubesi, 4 temsilciliği, 2 spor kulübü ve 2 vakfı ile Türkiye genelinde faaliyet gösteren Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına  hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Bugün  tüm Türk Dünyasının ve mazlum milletlerin kaderlerini değiştiren İLK ADIMIN atıldığı, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin makus tarihini değiştirme adına İstanbul’dan Samsun’a hareket ettiği gündür. Bu hareketle ulusal bağımsızlığa , özgürlüğe ve çağdaşlığa yürüyüşün başladığı günde  Selanik’ten gelen barış ve dostluk toprağı olmasını dilediğimiz bu kutsal emaneti almak üzere sizlerle birlikte olmak bizim için büyük bir mutluluk vesilesidir.

Bu inançla düzenlendiğine inandığımız bu organizasyonda sizlerle birlikte olmanın , bu organizasyonda düzenleyen taraflardan biri olmanın onur ve kıvancını yaşıyoruz.

1919’larda Türk milletini karanlıklara götürmek isteyenlerin  bugün de dünden farklı bir düşünce içinde olmadıklarını düşünmek bir tarafa dursun canlı örnekleri ile görmekteyiz. Son bir yılda 400’ün üzerinde Kahraman Mehmetçiği şehit eden kirli zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Yüce Türk milletinin bağrından çıkan bu kahraman evlatlar karşısında, tarihin çöplüğüne gömülmeye ve kaybetmeye mahkum olduklarını bir kez daha ifade ediyoruz.

Bizler şehit olan Kahraman Mehmetçiklerimizi hiç bir zaman unutmayacağımızı bir kez daha kararlılıkla gösterme adına Samsun yolculuğumuzda bu yıl Çanakkale de yatan kahramanlarımızla kucaklaşarak yolumuza devam edeceğiz. Onları saygı ve minnetle bir kez daha anacağız.

Diğer taraftan İnsan temel hak ve özgürlüklerini daha fazla özgürlük daha fazla hak sloganları ile kendi ülkeleri dışındaki toplumlara telkin ederek politika yapanların Türk adına dahi tahammül edemediklerini görüyoruz.

Batı Trakya ya ziyarete gelip de “burada TÜRK yoktur. Müslüman azınlık vardır” diyen zihniyete sesleniyoruz.

 Ey tarihi kendilerinin yazacaklarını düşünen siyasiler.. Batı Trakya daki Azınlık ÖZ be ÖZ TÜRKTÜR. 

Ey tarihi kendilerinin yazacaklarını düşünen siyasiler.. Batı Trakya daki Azınlık ÖZ be ÖZ TÜRKTÜR. Türklüğünden de Müslümanlığından da hiçbir şüphesi yoktur,.. İnancıda  tüm engellemelerinize karşı yaşadığı hoşgörü dini  İslamiyettir.

Siz toplumun benliğini inkar edenler .. Hatta bununla da yetinmeyerek bu durumun azınlık adına farklı anlamlara sürüklenmeye çalışıp , sonrasın da  demokrasiden , insan haklarından, özgürlüklerden bahsetmeye hakkınız olmadığına inanmaktayız.

Batı Trakya Türk Toplumu her ne kadar azınlık tarihi sürecinde Yunanistan tarafından demokrasiden uzak yaşamaya mahkum edilmiş, özgürlükleri kısıtlanmış olsa da, tüm haklarını elde edene kadar hak arama mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Bundan hiç kimse şüphe ve endişe duymamalıdır.

Türk milletinin hiç kimseden  soyunu da inancını da öğrenecek yada insan hakları dersi alacak bir geçmişi yoktur. Tarihi boyunca tüm dünyaya insan haklarının ne olduğunu bizzat uygulama ile gösteren bu millet Türk milletinden başkası değildir. Bizler Diyoruz ki  geçmişten bu güne kurduğu devletlerde bulunan topluluklara  uyguladığı hak ve adaleti simge olmuş bu millete hiç kimsenin insan hakları dersi vermeye hakkı da yoktur, haddi de yoktur.

Çünkü gerek anavatan sınırları içerisinde yaşayan, gerek sınırları dışında bu onuru taşıyarak  yaşayan bu millet Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda yürüken bağımsızlığını ve özgürlüğünü hiç kimse ile paylaşmaya niyeti olmadığını daha önce tüm dünyaya gösterdiği gibi bugünde yarında göstermekte bir nebze olsun tereddüt etmeyecektir.

Tarih boyunca hep devlet olma şeref ve onuru ile yaşamış şanlı bir milletin mensubu olarak bugünü bu inançla büyük bir şeref ve onurla yaşıyoruz. Bu inanç ve azmimizin sonsuza kadar süreceğini saygılarımızla Yüce Türk milletine arz ederiz.

“Ne mutlu Türküm diyene” 

Törende Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir’e tören anısına Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği plaketlerini takdim etti.

Ayrıca tören sonrası İpsala Devlet Su İşleri Sosyal Tesislerinde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 60 kişilik Batı Trakya heyeti ile 200 kişiye yemek verdi.

Etkinliğimizin İpsala ve Çanakkale’deki bölümlerine katılımları ile katkı sağlayan BTTDD Soma Şubemiz Başkanı ve üyelerine, İzmir Şube Başkanımıza ve Keşan Şube Başaknımıza, ulaşım desteği sağlayan Manisa Büyükşehir Belediyemize katkılarından dolayı şükranlarımızı sunarız.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz