Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ VE GERÇEKLERİ KOMİSYON’DA HERKESİN YÜZÜNE VURDU!

İLHAN AHMET AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ VE GERÇEKLERİ KOMİSYON’DA HERKESİN YÜZÜNE VURDU!

27
0

Milletvekili İlhan Ahmet, Doğu-Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis’ in dinlendiği Meclis Eyaletler Komisyonu’ nda fikirlerini dile getirdi. Deyim yerindeyse, İlhan Ahmet açtı ağzını yumdu gözünü ve komisyonda yaptığı konuşmayla Batı Trakya’da yaşanan ve uygulanan gerçekleri herkesin gözünün içine bakarak söyledi.

İlhan Ahmet konuşmasında, “maalesef, eyaletin bazı avatajlarının dezavantaja dönüştüğünü görmekteyiz. Bölgenin sahip olduğu bazı özellikler nedeniyle, ve herşeye rağmen her alanda temsil edilen sessiz sakin barışçıl bir Azınlık’ ın varlığından dolayı, bazıları bilinçli olarak kuşkular ve korku sendromları geliştirmişlerdir. Bazıları Trakya ile politika yapabileceklerine ve vatanseverliği gaspedebileceklerine inandılar. Yerli halk, birlik olmuş ve bölgenin gelişimi için resmen savaş veriyor. Fakat birçok makam işin içine girince ve karışınca, Trakya kelimesini de duydukları anda gelişim ne yazık ki, gelemiyor” dedi ve komisyon toplantısının yapıldığı salonda soğuk rğzgar eserken yüzlerin de asıldığı görüldü.

İlhan Ahmet’in komisyonda konuşmasının tamamı şu şekildedir:

Sayın Eyalet Başkanı, öncelikle söylediklerinize katılıyorum. Ama maalesef, eyaletin bazı avatajlarının dezavantaja dönüştüğünü görmekteyiz. Türkiye ve Bulgaristan ile olan sınırlarımızdan, bölgedeki iki limanın ne kadar büyük bir zenginlik olduğundan, çokkültürlülükten, büyük avantajlarımızdan, üniversiteden, belki de şimdiye kadar Yunanistan’ da var olmuş en iyi sanayi bölgesinden, hatta, devletin çabalarına rağmen, sonuç itibariyle bölgede gelişimin yaşanmadığından bahsettitiniz.

2010 yılından sonra bazı çabalar gösterildiğine değindiniz, ki, bunun biz de farkındayız. Fakat bölgenin gelişimden mahrum kalmasının gerçek nedeni, gerçek sebebi nedir? Bence, bunun gerçek nedeni bizim kendi kötülüğümüzden kaynaklanmaktadır.

Bölgenin sahip olduğu bazı özellikler nedeniyle, ve herşeye rağmen her alanda temsil edilen sessiz sakin barışçıl bir Azınlık’ ın varlığından dolayı, bazıları bilinçli olarak kuşkular ve korku sendromları geliştirmişlerdir. Bazıları Trakya ile politika yapabileceklerine ve vatanseverliği gaspedebileceklerine inandılar.

Nacizane fikrime göre, bu mükemmel bölgeyi, işte bütün bunlarla, bu noktaya getirdik. Rodop ilinde, nüfusun tüm topluluklarının karar alma mercilerinde eşit katılımı bulunmaktadır. Bölgenin gelişiminde ve bölgede barışçıl bir yaşam için Azınlık çok önemlidir. Sizin de belirttiğiniz gibi, sayın eyalet başkanı, bölgede sorunlar var. Yunanistan geneliyle karşılaştırdığımızda, Trakya’ daki okulu bırakma oranının (öğrenci firesinin) hâlâ ne kadar yüksek olduğunu görüyoruz.

Yerli halk, birlik olmuş ve bölgenin gelişimi için resmen savaş veriyor. Fakat birçok makam işin içine girince ve karışınca, Trakya kelimesini de duydukları anda gelişim ne yazık ki, gelemiyor.

Eğitime ve tarım sektörüne daha fazla önem vermenizi sizden rica ediyorum.  Örneğin, işlenen tek ürün olan tütün hakkında düşünceleriniz neler? ‘Basma’ olarak bilinen tütün tipi mutlaka devam etmeli.

Sonuç itibariyle, bu eşşiz ürünün üretiminin devamı için Eyalet Başkanlığı ne düşünüyor, Eyalet’in bu konuda  planları neler? Bölgemizin gelişiminde bu ürünü ne şekilde ön plana çıkarabiliriz, destekleyebiliriz ve bölge gelişimimize katabiliriz?”

Teşekkürler 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz