Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “HAYALPEREST” CELAL BAYAR ÖĞRENCİLERİNE BİRİNCİLİK GETİRDİ

“HAYALPEREST” CELAL BAYAR ÖĞRENCİLERİNE BİRİNCİLİK GETİRDİ

27
0

Gümülcine (Komotini) Celal Bayar Azınlık Ortaokulu-Lisesi öğrencileri, “Hayalperest” isimli filmleri ile 2. Kısa Metrajlı Film Yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

Yunanistan Kültür Bakanlığı, Drama Kısa Metrajlı Film Festivali, ERT (Yunan Radyo Televizyonu) ve Kıbrıs Rum Kesimi Atina Büyükelçiliği tarafından düzenlenen festivalin bu yılki konusu “Bir Gezegen Bir Fırsat” başlığıydı. Konunun amacı, öğrencilerin, tüm insanlar için haysiyetli yaşam koşullarının yaratılması ile ilgili hassasiyet geliştirmeleriydi.

Celal Bayar Lisesi öğrencilerinin filminde ana kahraman olan Barış, Antoine de Saint Exupery’nin ünlü eseri “Küçük Prens” i okurken uyuyakalır. Küçük Prens, Barış’ın rüyasının kahramanı olarak, bir kez daha arkadaş ararken, ona bütün dünyayı gezdirir.

Filmin senaryosunu, okul öğrencilerinden, Kurt Hüseyin Eren, Molla Ahmet Ali Ebru, Molla Mustafa Emir, Mustafa Selin, Boyklu Hasan Harun, Pandır Recep Gizem ve Raif Orçun yazdı. Onlara, Artemis Arhontoyorgi, Maria Gubili, Sofia Köroğlu isimli öğretmenleri yardımcı oldu.

İlk durak, insanların birbirlerini görmezden geldiği, arkadaşların çok olduğu, ancak sadece internet üzerinden arkadaşlıkların kurulduğu modern bir şehirdir. Umutsuzluğa kapılan Küçük Prens, orayı terk eder. İkinci durağı, bombaların, kurşunların ve bağrışmaların egemen olduğu bombalanmış bir şehirdir. Harabelerle dolu bu hayalet şehirde Küçük Prens küçük bir kıza rastlar. Kız ağlayarak, ondan, ailesini geri getirmesini ister. Bu isteği yerine getirememenin üzüntüsü içinde, Küçük Prens orayı da terk edip, yolculuğunun üçüncü durağı olan bir sahilde bulur kendini.

Çürük bir gemi batmış, yolcularından yarısı sahile yüzmeye çalışırken, yarısı da denize teslim olmuştur.

Küçük Prens bu tablo karşısında çaresiz kalır, yüreği donar, rengi atar ve sonunda Barışı ziyaret eder. “İnsanlar sevmeyi unutmuş” der ona ve birlikte dünyayı değiştirmeye karar verirler.

Film, “hep birlikte çaba göstermeliyiz” yazısı ile son bulur. 

Celal Bayar Lisesi 1952 yılında kurulmuş olup, günümüzde 800’den fazla öğrenciye sahip.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz