Ana Sayfa Batı Trakya Haberler HARMANLIK MAHALLESİ KUR’AN KURSU’NDAN MUHTEŞEM BİR KAPANIŞ ETKİNLİĞİ

HARMANLIK MAHALLESİ KUR’AN KURSU’NDAN MUHTEŞEM BİR KAPANIŞ ETKİNLİĞİ

13
0

Harmanlık Azınlık Eğitim Kültür ve Spor Derneği ile Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’ne bağlı faaliyet gösteren Harmanlık Kur’an Kursunun birlikte düzenlediği kapanış etkinliği 30 Haziran 2013 Pazar günü yapıldı. Din görevlileri Orhan Bülbül ve Sebahattin Çakır’ın görev yaptığı Kur’an kursunda eğitim gören120 talebenin sahne aldığı etkinliğe binlerce soydaş katıldı.

Pazar günü saat 18:00 ile 20:30 saatleri arasında düzenlenen Harmanlık Kur’an Kursu kapanış etkinliği mahalle meydanında yapıldı. Etkinlik Mevlid-i Şerif ile başladı. Din görevlileri Orhan Bülbül, Emin Pişka ve Ahmet Arif’in okuduğu mevlidin ardından Kur’an Kursu talebelerinin programı başladı. Program Esmaül Hüsna gösterisi ile başladı. Kursta eğitim gören bütün talebeler gösteride tek tek Allah’ın 99 ismini saydılar, isimlerin anlamlarını katılımcılara aktardılar. Ardından Emre Kır Hümmet, Vedat Kılavuz, Hümeyra Muhtar, Hatice Osman, Azra Gaz Sahil, Eymen Kurt, Eslem Ahmet, Elif Solak Hasan, Büşra Kara Usta, Fatih Yakup ve Dilara Solak Haşim Kur’an-ı Kerim’den aşır okudular. Etkinliğe katılan binlerce kişinin en çok beğendi bölümler ise minik talebelerin mesaj içerikli dini skeçler oldu. Talebeler ilk olarak “Allah’tan Gelen Musibetler Sabretmek” ardından “ Ramazan Davulcusunun Başına Neler Gelebilir” skeçlerini oynadılar. Skeçlere ara verildi ve talebeler koro halinde Yalın Ayak Çıktım Mekke Yoluna ilahisini okudular. İlahinin ardından “Faiz Belası”, “Kur’an Kursunda Bir Gün” skeçleri oynandı ve Doğmazdı Kalbe İman ilahisi okundu. Program “Gayri Müslimlere Benzememek” ve Din Eğitiminin Önemi” adlı skeçlerle devam etti ve On Sekiz Bin Aleme Server Olan Muhammed ilahisi ile tamamlandı.

Talebelerin programı sona erdikten sonra etkinlik protokol konuşmaları ile devam etti. Açılış konuşmasını Harmanlık Azınlık Eğitim Kültür ve Spor Derneği Başkanı İdris Hasan yaptı. İdris Hasan, konuşmasına etkinliğe katılan binlerce misafirleri mahalle halkı ve dernek yönetimi adına selâmlayarak başladı. Devamında katılımcılara Harmanlık mahallesinin sorunları, ihtiyaçları ve bunların çözümü konusunda derneğin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başkan etkinliğin düzenlenmesine vesile olan mahalle halkına, Kur’an kursu hocalarına, talebelere, velilere, emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Başkanın ardından Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Levent İsmail, BTAYTD Başkanı Mehmet Emin, BTMMMM Cemiyeti Başkanı Asım Çavuşoğlu ve Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet konuşma yaptıklar. Protokol üyeleri konuşmalarında etkinliğin düzenlenmesine vesile olan Harmanlık Azınlık Eğitim Kültür ve Spor Derneği yöneticilerini, Harmanlık Kur’an Kursu hocaları, talebeleri ve mahalle halkını tebrik ettiler, yapılan etkinliğin çocuklar açısından, mahallenin birlik beraberliği açısında önemine vurgu yaptılar.

Konuşmaların ardından, dernek yönetimi tarafından etkinlik anısına hazırlanan hediyeler talebelere verildi. Hediyeleri talebelere, Eyalet Başkan Yardımcısı Ercan Hüseyin, Gümülcine Belediye Başkan Yardımcıları Levent İsmail ve Ercan Köse, BTAYTD Başkanı Mehmet Emin, BTMMMMC Başkanı Asım Çavuşoğlu, Trakya Tütüncüler Kooperatifi Başkanı Hüseyin Esat ve Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet takdim etti.

Hediyelerin ardından Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü tarafından bu yıl Kur’an kursları arasında düzenlenen İtikat Bilgi Yarışması Finalinde 3’cü olan Harmanlık Kur’an Kursu hocaları ve yarışmada kursu temsil eden talebeler aldıkları kupayı dernek yönetimine hediye ettiler. Etkinlik Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Etkinliğe katılanlara mahalle halkı tarafından etli pilav, helva ve ayran ikram edildi. Katılım çok yoğun olmasına rağmen, etkinliğe hizmetleri ile büyük katkı sağlayan mahallenin genç kızlar ve erkekler binlerce kişiye yemeklerin kısa süre içerisinde dağıtmayı başardılar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz