Ana sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN: “BU KUTSAL MEKANA BU NEFRETİ VE HAKARETİ ŞİDDETLE KINIYORUM”

HACIOSMAN: “BU KUTSAL MEKANA BU NEFRETİ VE HAKARETİ ŞİDDETLE KINIYORUM”

12
0

Milletvekili Ahmet Hacıosman dün, 14 Nisan 2014 Pazartesi günü, Dedeağaç’ da (Aleksandroupoli) bir dizi temaslarda ve ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretinin amacı, 13 Nisan 2014 Pazar sabahı, Dedeağaç (Aleksandroupoli) Avandos Mahallesi’ndeki Mescid’in giriş kapısına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kanlar içinde bir domuz kafasının bırakılması idi.

Milletvekili, durumu yerinde incelemek ve yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere Dedeağaç’a  (Aleksandroupoli) giderek Avandos Mahallesindeki Mescid’i  ve mahalle halkını ziyaret etmiş ve Mütevelli Heyeti Başkanı Selim Hasanoğlu’ ndan menfur olayla ilgili detaylı bilgi almıştır.

Milletvekili daha sonra,  Dedeağaç (Aleksandroupoli) Emniyet Müdürü  Nikolaos Meneksidis’i makamında ziyaret ederek, konu ile ilgili olarak üzüntü ve huzursuzluğu dile getirmiş ve faillerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmeleri arzusunda olduğunu belirtmiştir.

Emniyet Müdürü Nikolaos Meneksidis de, olaydan duydukları üzüntüyü dile getirmiş ve faillerin yakalanması için incelemelerin devam ettiğini belirtmiştir.

Milletvekili daha sonra Dedeağaç (Aleksandroupolis) Mitropoliti,  Sayın Anthimos’a da bir ziyarette bulundu.

Ziyarette bu haftanın Hristiyan Alemi için kutsal ve Büyük Hafta “Megali Evdomada”,  önümüzdeki Pazar günü de Paskalya Bayramı olması hasebiyle iyi dileklerde bulunmuş  ve şimdiden Bayramlarını tebrik etmiştir.

Görüşmede bu vesileyle Avandos Mescid’ine yapılan çirkin ve üzücü olay da gündeme gelmiş, her iki taraf da olaydan duydukları üzüntüyü ve nefreti dile getirmişlerdir.

Mitropolit Sayın Anthimos ayrıca olayla ilgili olarak, dini inancı ve dini saygısı olan bir kişinin böyle çirkin bir davranışta bulunamayacağını, önümüzdeki günlerde konu ile ilgili resmi açıklamada bulunacağını ve böyle bir olayın tasvip edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Görüşmelerden ve incelemelerden sonra milletvekili Ahmet Hacıosman da şu açıklamada bulundu:

“Allah’a ibadet ve çocuklara Kur’an-ı  Kerim öğretilen bu kutsal mekana bu nefreti ve hakareti şiddetle kınıyorum.”

“Bu menfur  ve çirkin olaydan dolayı duyduğum üzüntüyü dile getirmek istiyorum.

Kutsal mekanlara yapılan bu tür çirkin manzaraları geçiştirmek ve ilgisiz kalmak mümkün değil.

Bu çirkin hareket en kutsal mekanımıza yapılmış bir hakarettir.

Dedeağaç’taki (Aleksandroupoli) Avandos Mescid’inin kapısına kanlar içinde bir domuz kafasının bırakılması hakaretini, tavrını  ve düşüncesini şiddetle kınıyorum.

Allah’a ibadet ve çocuklara Kur’an-ı  Kerim öğretilen bu kutsal mekana bu nefreti ve hakareti şiddetle kınıyorum.

Yetkililer ile yapmış olduğum görüşmelerde, fail veya faillerin bir an önce yakalanıp adalete  teslim edilmelerini beklediğimi ifade ettim.

Ayrıca konu ile ilgili menfur hakarette bulunanların yakalanmaları ve adalete teslim edilmeleri sürecinin takipçisi olduğumu belirtmek isterim”.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here