Ana sayfa Batı Trakya Haberler HACIOSMAN: “B.A.K.E.Ş. TARAFINDAN YAPILAN BAŞVURULARA HİÇBİR CEVAP ALINAMAMASININ SEBEBİ NEDİR?”

HACIOSMAN: “B.A.K.E.Ş. TARAFINDAN YAPILAN BAŞVURULARA HİÇBİR CEVAP ALINAMAMASININ SEBEBİ NEDİR?”

15
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Eğitim, Dinişleri, Kültür ve Spor Bakanı Konstandinos Arvanitopulos’a hitaben sunduğu soru önergesinde, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi “B.A.K.E.Ş”in Özel Azınlık Ortaokulu ve Anaokulu kurulması yönündeki taleplerine neden bir cevap verilmediğini sordu.

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, 26 Mart Salı günü Makedonya – Trakya Merkez Yönetiminin Gümülcine (Komotini) bürolarında gerçekleşen ve 4056/2012 sayılı ve tarihli yasa doğrultusunda ağılların yasallaştırılması ile ilgili, hayvan besicilerinin yaşadığı sorunları konu alan toplantıya katıldı.

Soru önergesinin tam metni:

SORU

Protokol No.:8848/26.03.2013

SAYIN: Eğitim, Dinişleri, Kültür ve Spor Bakanı

KONU: Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi “B.A.K.E.Ş”in taleplerine cevap verilmesi

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi “B.A.K.E.Ş”, Bakanlığın, Kültürlerarası Eğitimden Sorumlu Özel Sekreterliği’ne hitaben, biri 8607/27.12.2011 sayılı ve tarihli özel azınlık ortaokulu kurulması, diğeri ise, 6343/21.12.2011 sayılı ve tarihli, özel azınlık anaokulu kurulması yönünde izin verilmesini konu alan iki talep yazısı sunmuştur. Eğitim Bakanlığı’nın yetkili bölümü ile, bir yıl önce yapılan başvurulara cevap alabilmek için yazışma içerisinde olan Eğitim Şirketi, bu taleplere henüz bir cevap alamadı.

Bu başvuru belgelerinin, 15 Eylül 2012 tarihinde toplanması beklenen Bakanlığın Hukuk Müşavirliği bölümüne gönderilmiş olmasına rağmen, başvuruların gidişatı ile ilgili resmi bir cevap alamayan B.A.K.E.Ş., 13.02.2013 tarihinde, yetkili avukat aracılığı ile yeni bir yazı göndererek, bu taleplere bir cevap verilmesini istedi.

Yukarıdakiler doğrultusunda,  

SAYIN BAKANA SORULUR:

B.A.K.E.Ş. tarafından yapılan başvuruların gidişatı ile ilgili hiçbir cevap alınamamasının sebebi nedir?

Şirketin başvurularını değerlendirmek amacı ile, Bakanlığın Hukuk Müşavirliği bölümü 15 Eylül 2012 tarihinde toplandı mı? Eğer toplandı ise, konu ayrıntılı bir şekilde değerlendirilip bilişkişi raporu hazırlandı mı?

Konuyla ilgili, Kültürlerarası Eğitim Özel Sekreterliğinden bir cevap alınması yönünde girişimde bulunacak mı?

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

 

 

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman’ın gerçekleştirdiği toplantı ve ziyaretler

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, 26 Mart Salı günü Makedonya – Trakya Merkez Yönetiminin Gümülcine (Komotini) bürolarında gerçekleşen ve 4056/2012 sayılı ve tarihli yasa doğrultusunda ağılların yasallaştırılması ile ilgili, hayvan besicilerinin yaşadığı sorunları konu alan toplantıya katıldı.

Milletvekili ve hayvan besicileri temsilcilerinin, Makedonya – Trakya Merkezi Yönetiminden Sorumlu Genel Sekreter Athanasios Karuncos ile defalarca yapmış oldukları görüşmelerin neticesinde gerçekleşen bu toplantıya, Makedonya – Trakya Merkezi Yönetiminden Sorumlu Genel Sekreter Athanasios Karuncos, Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanı Aris Yannakidis, Makedonya – Trakya Merkez Yönetimi Orman ve Tarım Konuları Yetkilisi Ahileas Sahpacidis’in yanısıra Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti Orman İşletmesi Müdürleri ve eyalet birimlerinin hayvan besicileri temsilcileri katıldı.

Hayvan besicileri, ağıllarını yasallaştırma yönünde verdikleri uğraşı ve karşılaştıkları sorunları dile getirirken, her bölgenin özelliklerini göz önünde bulunduracak yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ettiler. Bu toplantı sonucunda, Atina’ya gidip sorunların Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı Athanasios Çaftaris’e bildirilmesi ve gelecekte yapılacak yasal düzenlemelerin hayvancılık sektörünü desteklenmeye yönelik olması talebinin kendisine aktarılması kararlaştırıldı.

Ahmet Hacıosman daha sonra, Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkanlığı Eğitim Müdürü Savvas Melisopulos’u ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Nezaket ziyareti çerçevesinde gerçekleşen görüşme esnasında bölgenin eğitim konuları masaya yatırılırken, azınlık eğitimi konusunda yaşanan sorunlara ağırlık verildi. Toplantı sonunda taraflar, uyumlu ve iyi bir işbirliği içerisinde olma arzusunu dile getirdiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here