Ana sayfa Batı Trakya Haberler “GÜVENOYU ALAN YENİ HÜKÜMETE BAŞARILAR DİLERİZ”

“GÜVENOYU ALAN YENİ HÜKÜMETE BAŞARILAR DİLERİZ”

14
0

DEB Partisi 10 Şubat 2015 tarihinde meclis tarafından güvenoyu alan yeni hükümete başarılar diledi. Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göreve başlayan ve 10 Şubat 2015 tarihinde meclis tarafından güvenoyu alan yeni hükümete başarılar dileriz. DEB Partisi olarak yeni kurulan hükümetten azınlık sorunları ve bu sorunların çözümü konusunda iyi niyetli bir yaklaşım beklediğimizi ifade etmek isteriz. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çözümü için hükümetin, azınlık kurum ve kuruluşları ile samimi bir diyaloğa girmesi en büyük beklentimizdir” ifadelerine yer veriliyor.

 

BASIN AÇIKLAMASI

25 Ocak 2015 tarihinde yapılanerken genel seçimler sonrasında ülkemizdeki siyasi ve ekonomik alanda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde göreve başlayan ve 10 Şubat 2015 tarihinde meclis tarafından güvenoyu alan yeni hükümete başarılar dileriz.

Oluşan yeni hükümetin ülkemiz vatandaşlarının sorunlarına arzu edilen çözümleri getirmesi ve özellikle ekonomi alanında halkın rahatlamasına yönelik önlemleri hayata geçirmesi toplumun ortak beklentisi olduğunu belirtmek isteriz.

Yunanistan’ın, Avrupa Birliği ülkeleri ve Euro bölgesinde kalmak şartıyla, ekonomik alanda son dönemde yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve halkın daha fazla ekonomik yük altına girmemesini sağlayacak düzenlemelere ihtiyaç duyduğu aşikârdır.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak yeni hükümetten öncelikli olarak, azınlığımızı son derece derinden etkileyen ekonomik kriz ve bunun sonucunda oluşan işsizlikle ilgili olarak acil önlemler alması en büyük beklentimizdir. Yıllardır ekonomik alanda sorun yaşayan ve geri bırakılan azınlık toplumu son yıllardaki kriz ile birlikte işsizlik konusunda büyük sıkıntı çekmektedir. Korkunç boyutlara ulaşan işsizlik sorunu sebebiyle birçok kişi ve aile yurtdışına göç etmek zorunda kalmıştır. DEB Partisi olarak yeni kurulan hükümetten beklentimiz işsizlik sorunuyla ilgili acil önlemler almasıdır.

Ekonomik sorunların yanısıra, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı yıllardır azınlık hakları konusunda da birçok sorununa çözüm beklemektedir. Azınlığa yönelik demokratik açılımın, geç kalmış bir adım olmakla beraber, Yunanistan demokrasisi açısından bir zaruret olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Azınlık seçmeninin büyük desteğine mazhar olan iktidar partisinin bu yönde adım atacağına, azınlığın haklarını garanti altına alan uluslararası hukuka, insan ve azınlık haklarına saygının hakim olacağı, azınlık toplumunun yıllardır dile getirdiği taleplere iyiniyetle yaklaşacağına olan inancımızı belirtmek isteriz.

Eğitim, müftülük, milli kimliğin inkârı, vakıflar, din özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, vatandaşlık yasasının 19. Maddesi ve vatansızlargibiazınlık sorunları yıllardır çözüme kavuşturulmamış aksine daha da büyümüştür. Özellikle eğitim alanında son yıllarda azınlık toplumuna danışılmadan yapılan değişiklikler ve dayatılan kanunlar, başta Lozan Antlaşması olmak üzere diğer ikili ve uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınan azınlık eğitimi hakkına büyük darbe vurmuştur. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın uluslararası anlaşmalardan doğan hakları sonucu dile getirdiği talepleri dikkate alınmamıştır. Buna örnek olarak ülkemizde artık zorunlu eğitim kapsamına alınan anaokulu eğitiminin Türkçe – Yunanca olarak iki dilde yapılması ve azınlık anaokullarının açılmasıyla ilgili talebimiz gösterilebilir. Azınlık toplumu ve DEB Partisi olarak bizlerin, bu ve benzeri konularda yaptığımız çağrılara ve taleplerimize olumlu yanıt verilmemiştir.

Eğitim sorununun yanısıra Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın din özgürlüğü alanında talepleri olduğu defalarca dile getirilmiştir. Bu konuda da bir ilerleme keydedilmesinin aksine son yıllarda yapılan düzenlemeler din ve vicdan özgürlüğüne darbe vurmuş ve azınlık haklarını hiçe sayan uygulamalarla Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın din özgürlüğüne açıkça müdahale edilmiştir.

DEB Partisi olarak yeni kurulan hükümetten azınlık sorunları ve bu sorunların çözümü konusunda iyi niyetli bir yaklaşım beklediğimizi ifade etmek isteriz. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çözümü için hükümetin, azınlık kurum ve kuruluşları ile samimi bir diyaloğa girmesi en büyük beklentimizdir. Bu bağlamda azınlığın haklı ve demokratik beklenti ve taleplerinin, koalisyon hükümeti içinde oluşabilecek azınlık karşıtı radikal görüşlere kurban edilmemesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Azınlığın demokratik taleplerine olumlu yanıtların geçikmeyeceğine dair umudumuzu ifade eder, yeni hükümete üstlendiği zor görevde bir kez daha başarılar dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here