Ana sayfa Batı Trakya Haberler GTGB TEKİRDAĞ’DA “YUNANİSTAN- BATI TRAKYA TANITIM GÜNÜ” ETKİNLİĞİNE KATILDI

GTGB TEKİRDAĞ’DA “YUNANİSTAN- BATI TRAKYA TANITIM GÜNÜ” ETKİNLİĞİNE KATILDI

26
0

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Tekirdağ’da “Yunanistan- Batı Trakya Tanıtım Günü” etkinliğine katıldı.  

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) folklor ve saz grubuyla birlikte Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen “Yunanistan- Batı Trakya Tanıtım Günü” etkinliğine katıldı. Etkinlikte Batı Trakya ve Yunanistan’ın tanıtımı gerçekleştirildi.

Tanıtım, GTGB Başkanı Koray Hasan tarafından yapıldı. Koray Hasan, yöresel anlamda gelenek ve göreneklerin tanıtımının yanısıra Yunanistan’ın bölgedeki turizm potansiyeli ve kültürel faaliyetlerini izleyicilere aktardı.

 

GTGB’nin saz gurubu yöresel türkü dinletisi sunarken, folklor grubu da yöresel oyunları sergiledi ve yoğun alkışlar eşliğinde büyük beğeni topladı. 

Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleşen ve Namık Kemal Üniversitesi’ne Batı Trakya’nın Gümülcine, Dedeağaç ve İskeçe şehirlerinden gelen öğrencilerin kendilerini anlattığı program, Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Aminullah Rahmani’nin gerçekleştirdiği açılış konuşması ile başladı.

Uluslararası Öğrenci Topluluğu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Karaali, “Üniversitemizde yaklaşık 30 farklı ülkeden öğrenci bulunuyor. Amacımız misafir öğrencilerimizin hem kendi kültürlerini tanıtmak hem de toplumumuza daha iyi adapte olabilmeleri için etkinlikler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, konuşmasında Namık Kemal Üniversitesi’nde ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Öğrencilerimize açmış olduğunuz kontenjandan dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Koray Hasan ayrıca, Gümülcine Türk Gençleri Birliği’ni gelişimi hakkında bilgi vererek, bu programın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ise, programda yaptığı konuşmasında, “Üniversitemiz kurulduğunda uluslararası öğrenci sayısı çok azdı. Kurduğumuz iletişim ve ziyaretler neticesinde Üniversitemizin tanınırlığının da artmasıyla uluslararası öğrenci sayımızda büyük bir artma meydana geldi. Bu gün itibariyle Üniversitemizde 450 civarında uluslararası öğrencimiz var. Başlangıçta 15-20 olan Batı Trakyalı öğrenci sayısı bu itibariyle 96’ya ulaştı. Zaman gerçekleştirdiğimiz toplantılarda uluslararası öğrencilerimizle tek tek yakinen ilgileniyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Gümülcine Türk Gençleri Topluluğu Tiyatro Grubu’nun gösterisi katılımcılar tarafından büyük ilgi ile takip edildi. Program Gümülcine Türk Gençleri Topluluğu Saz Ekibi müzik dinletisi ile devam etti. Dinletide Saz Ekibi yöresel türkülere yer verdi. Dinletinin ardından Üniversitemiz Uluslararası öğrencileri sahneye çıkarak Batı Trakya Bölgesine özgü dans gösterisi sundu.

Program günün anısına katılımcılara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Daha sonra Rektörlük Fuaye alanda geçildi. Gümülcine Türk Gençler Birliği Halk Oyunları Ekibi gösterisini gerçekleştirmesinin ardından Batı Trakya Bölgesine özgü yemekler konuklara ikram edildi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here