Ana sayfa Batı Trakya Haberler GİRİT’TE S-300 DENEME ATIŞI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

GİRİT’TE S-300 DENEME ATIŞI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

13
0

Yunan Ordusu, Girit’te S-300 PMU-1 sisteminin deneme atışı için geri sayıma başladı. Bu deneme atışının gerçekleşebilmesi için Temmuz ayı sonlarına doğru Rus teknisyenlerinden oluşan bir heyetin gelmesi bekleniyor.

Rus teknisyenlerinden oluşan heyetin roketlerde yapacağı incelemenin ardından ve gerekli eğitim hazırlıklarının ardından Girit Atış Tatbikat Alanı’nda gerçekleşebilmesi için gerekli izin ve verilecek ve atışın gerçekleşeceği belirtiliyor.   

Yunanistan’ın askeri Pentagon Karargahı yetkililerinin değerlendirmesine göre, Türkiye ile yaz aylarında karşılıklı mutabakata varılan moratoryumun sona ermesiyle birlikte S-300 PMU-1 sisteminin son hazırlıklarının bitmiş olacağı değerlendirmesinde buluyorlar.

S-300 PMU-1 sisteminin Rus Hava Savunma sistemine göre ayalı olduğundan dolayı her an istenilen herhangi bir hedefi yok etmeye hazır olduğu belirtiliyor.

Rus heyetinin 2012 yılının Mayıs ayında Girit’e geldiği ve gerekli incelemeleri yaptığı belirtilirken, sistemin daimi hazır halde olduğunu tespit ettikleri ifade ediliyor. Bu sebepten dolayı Temmuz ayı sonunda gelecek olan Rus heyetinin rutin bir kontrol ve atışta kullanılacak 3 değişik hedefin hazırlıklarını ve gerekli belgelerin verilmesi konusunda çalışmalar yapacağı belirtiliyor.

Sistemin denenmesinde kullanılacak olan küçük insansız hedef uçakların temin edilmesiyle ilgili çalışmaların 3978/11 kanun gereği tamamlandığı ve önümüzdeki süre içerisinde Girit’e taşınmaları çalışmalarının başlayacağı ifade ediliyor.

Son olarak deneme atışıyla ilgili olumlu işbirliğinin bundan sonraki zaman içerisinde S-300 PMU-1 sisteminin (FOS) desteklenmesi, yedek parça temini çalışmalarına zemin hazırladığı belirtilirken, sistemin gelecekte PMU-2 olarak yükseltilmesi çalışmalarının düşünüldiği ifade ediliyor.

OK yaydan çıktı, Ege’de hava sahasını ihlal etmeyi Türkler düşünsün!

Yunan basını söz konusu sistemin denenmesiyle ilgili haberlerinde şu ifadelere yer veriyor:

“Görünen o ki nihayet ok yaydan çıktı. S-300 PMU-1 sisteminin deneme atışı sonrasında Ege’de ve Akdeniz’de dengeleri değiştirmekle birlikte enerji yataklarının değerlendirilmesi konusunda da Türklere bir mesaj olacak. Sonra Türkler Güney Ege FIR hattına girerek hava sahasını ihlal etmeyi daha fazla düşünecekler çünkü kilitli olmuş olacak. Eğer “Kırmızı Düğme”ye ne zaman basılma kararı verilirse bu başka bir konu, tamamen siyasi.”  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here