Ana sayfa Batı Trakya Haberler ESKİ MOTOSİKLET DİPLOMALARINI DEĞİŞTİRİN ÇÜNKÜ CEZA GELİYOR!

ESKİ MOTOSİKLET DİPLOMALARINI DEĞİŞTİRİN ÇÜNKÜ CEZA GELİYOR!

19
0

Trafik Polisi Teşkilatı tarfından geçmiş yıllarda verilen motosiklet diplomalarının değiştirilmesi mecburiyeti geliyor. Bu diplomalara sahip olan sürücülerin 18 Ocak 2015 tarihine kadar diplomalarını değiştirmeleri gerekiyor. Aksi halde motosiklet kullanıcısına cezai işlem uygulanacak.

Yorum-Hatıra

Batı Trakya’da özellikle Azınlık insanının bu konuda dikkat etmesi gerekir. Çünkü hatırlanacağı üzere, gerekli belgeleri polis teşkilatının trafik bölümüne (Tmima Troheas) yatırdıktan sonra yıllarca sınava tabii tutulan motosiklet sürücüleri bu diplomayı almak için adeta bir uçak kullanacakmış gibi sınava tabii tutuluyordu.

Örnek olarak, teorideki onlarca soru ve bir yanlış yapmaman gerekirdi. Pratikte ise 10 metrelik bir mesafede belirli aralıkla konulan ikişerli daracık inşaat tuğlalarının arasından motosikleti sürerek tuğlalara değmeden geçirmen gerekirdi. Öyle ki tuğlalar motosikletin tekerlerindeki lastikler metre veya çırpıyla ölçülürdü ve tuğlalar o derece dar şekilde konulurdu ki lastiklerin normal şekilde değmemesi zaten bir mucizeydi. Sürerek oradan geçmekte ne, imkansızdı.

Bu uygulama tabii ki sadece ve sadece Azınlık insanına yapılırdı, bunlar halen unutulmuyor. Bir Milletvekili, Vali veya köydeki polis karakolunda görevli basit bir polisin ise torpil konulması halinde aynı gün diplomasını alanları da unutmuyoruz.

Defalarca sınavdan kesilirdin. İşte bunları hatırlayarak bu elimizdeki diplomaları değiştirmemiz gerekir.

Gerekli belgeler:

– Dilekçe-Sorumluluk Beyan Belgesi (Etisi ve İpeftini Dilosi)

– Motosiklet diplomasının fotokopisi

– Kimlik fotokopisi

– Pasapotlardaki fotoğrafın aynısından

Tüm bu belgelerle birlikte bölgede bulunan Ulaştırma ve Habrleşme Birimine (metaforon ke Epikinonion Dairesi) veya Vatandaşa Hizmet Bürolarına (KEP) giderek işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Bu işlemi araba ehliyeti olanlar veya olmayanların herkesin mecburi yapması gerekmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here