Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EGEMEN BAĞIŞ: “BATI TÜRKİYE’YE BİR ADIM ATARSA TÜRKİYE BATI’YA ÜÇ ADIM ATAR”

EGEMEN BAĞIŞ: “BATI TÜRKİYE’YE BİR ADIM ATARSA TÜRKİYE BATI’YA ÜÇ ADIM ATAR”

26
0

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Batılı müttefiklerini yanında göremediğini belirterek, “Türkiye’ye yapılan en basit tabirle hipokrasidir (ikiyüzlülük).

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Batılı müttefiklerini yanında göremediğini belirterek, “Türkiye’ye yapılan en basit tabirle hipokrasidir (ikiyüzlülük). Şundan emin olunuz, Batı, Türkiye’ye bir adım atarsa Türkiye, Batı’ya üç adım atar.” dedi.

Bağış, Yunanistan’da siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren Delfi Ekonomik Forumu’ndaki “Türkiye Paneli”nde konuştu.

Türkiye’nin AB’ye katılım hedefinin iki taraf arasındaki çok boyutlu ilişkiler sayesinde ilerletilebilecek süreç sonunda gerçekleşeceğine işaret eden Bağış, “Bu sebeple Avrupa Birliği, Türkiye ile olan ilişkilerini popülist bir bakış açısı ve kısa vadeli politik çıkarlar çerçevesinde değil, uzun vadeli stratejik bir perspektif çerçevesinde ele almalıdır.” diye konuştu.

Bağış, 66 yıldır NATO üyesi olan Türkiye’nin, NATO’nun operasyonlarına katkıda bulunma konusunda en başta gelen 5 ülkeden biri ve finansal açıdan en büyük 8’inci destekçisi olduğu bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin FETÖ adı verilen “yeni nesil” bir terör örgütü ile mücadele ettiğini anımsatan Bağış, “Bu örgüt aynı zamanda dünya genelinde yaklaşık 160 ülkede okul, şirket, medya kuruluşu ve sivil toplum örgütü gibi kılıflar altında faaliyet göstermekte olan bütünleşik bir suç ağıdır. FETÖ yalnızca Türkiye için değil, tüm bu ülkeler için ciddi bir tehdittir.” ifadelerini kullandı.

Bağış, Yunanistan dahil olmak üzere 2016 Temmuz darbe girişiminde anında tepki gösteren ve darbecileri kınayan ülkelere müteşekkir olduklarını kaydederek, “Ancak ne var ki tüm dostlarımız aynı tutumu sergilemeye muvaffak olamadılar. Bazıları bugün bile bunu başarabilmiş değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) geçen yıl Suriye’de başlattığı “Fırat Kalkanı Operasyonu”nu başarıyla tamamladığını anlatan Bağış, “Bu operasyon, DEAŞ’ın bölgeden çıkarılmasına öncülük etti, 2 bin 15 kilometrekarelik alanı özgürleştirdi, terörden arındırılmış güvenli bir sığınak kurdu ve yurtlarından mahrum bırakılmış Suriyelilerin geri dönmesine olanak tanıdı.” şeklinde konuştu.

Bağış, geçen yıldan bu yana Hatay ve Kilis’teki 700’den fazla saldırı sebebiyle sivil kayıplar olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Halen devam etmekte olan Zeytin Dalı Operasyonu, sınır güvenliğimizi garantiye almak, Afrin’den ortaya çıkan terör tehdidini etkisiz hale getirmek ve teröristlerin güvenli mağaralarını ellerinden alarak ve Suriye halkının iradesi dışında emrivaki yapan teröristleri etkisiz hale getirmeyi ve böylece kardeş Suriyelileri bu teröristlerin baskı ve zulümlerinden kurtarmayı hedeflemektedir.”

“Türkiye, sığınmacılara 30 milyar dolar harcadı”

Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatan Bağış, “Türkiye, yaklaşık 30 milyar ABD doları harcarken uluslararası topluluktan aldığımız toplam katkı, beklentileri karşılamaktan çok uzak.” dedi.

Bağış, Türkiye-AB göçmen mutabakatıyla, Yunanistan’ın üzerindeki yükün hafiflediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde Türk-Yunan ilişkilerindeki konuların açık ve dürüst şekilde tartışıldığını dile getiren Bağış, “Bu zorlu zamanlarda bölge, önemli zorluklara batmış ve çalkantılı bir dönüşüm geçirirken tüm samimiyetimle ben, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın yalnızca ikili diyalog ve iş birliği sayesinde kendi yeteneklerini sonuna kadar kullanarak yapıcı birer rol oynayabileceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşmak isteyip istemediğine yönelik soru üzerine Bağış, şunları dile getirdi:

“Paris’te bir patlama olduğunda bizim o günkü Başbakanımız dahil tüm dünya desteğe gitti ama bizde kendi savaş uçaklarımız Meclisimizi bombalarken, demokrasiyi korumak için bir gecede 250 şehit verirken, Cumhurbaşkanımız suikastçı hainlerin hedefi olduğunda iktidar ve muhalefet, milletçe FETÖ’ye karşı kenetlendiğimizde hiçbir Batılı müttefikimizi yanımızda göremedik.

Türkiye’ye yapılan en basit tabirle hipokrasidir. Şundan emin olunuz, Batı, Türkiye’ye bir adım atarsa Türkiye, Batı’ya üç adım atar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz