Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EFET UYARDI! “BU MARKA ZEYTİNYAĞLARI HİLELİ ÇIKTI”

EFET UYARDI! “BU MARKA ZEYTİNYAĞLARI HİLELİ ÇIKTI”

24
0

Yunanistan Ortak Gıda Denetim Kurumu (EFET) uyardı! Bu marka zeytinyağları hileli çıktı.

Yunanistan’da iç piyasaya ve dışarı ihracat yapan hileli zeytinyağı üreten suç örgütü polis tarafından yapılan bir operasyonla çökertildi.

Yunanistan Ortak Gıda Denetim Kurumu (EFET) tarafından yapılan açıklamaya  göre, Larisa’da kentinde polis tarafından yapılan operasyonla hileli zeytinyağı üreten ve kaliteli zeytinyağı olarak piyasaya sunan çete çökertildi.

Polis tarafından bir imalathaneye yönelik yapılan baskında, zeytinyağına benzemeyen 20 ton yağlı madde ele geçirirken, laboratuvar incelemelerinden elde edilen sonuçlara göre de zeytinyağı olarak piyasaya sürülen bu maddenin zeytinyağı olmadığını ortaya çıktı.

Bir diğer depoda da piyasaya sürülmek üzere “PAROS” marka adı altında 5 litrelik tenekelerde bulunan paketlenmiş halde bulunan 4.600 litre yağlı madde bulundu ve de toplamda 10.380 litre sahte sızma zeytinyağı ele geçirildi. Ayrıca 5 litrelik tenekelerde bulunan 4.290 litre sahte sızma zeytinyağı “Karpos” adı altında piyasaya sürülmek üzereyken ele geçirildi.

Çete üyeleri yaptıkları yasadışı çalışmalarda, ayçiçek yağına renklendirici madde katarak zeytinyağı süsü vermeye çalıştığı tespit edildi.

Eylül-Kasım ayları arasında Almanya, Belçika ve Hollanda’ya 100 bin litre sahte sızma zeytinyağı ihraç ederek 200.000 euro gelir elde ettikleri belirlendi.

EFET, önemle uyarıyor: Bu yağları tüketmeyin!

«PAROS»

«Karpos»

«Λιοτριβειό»

«Kriti»

«Elias drops»

«Ελαιώνας / Eleonas»

«CRETA drops»

Προσοχή! Αυτές είναι οι μάρκες με το νοθευμένο λάδι! Το παρουσίαζαν ως εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο!

Şirkette yapılan baskında makinelerin ve yağların yanı sıra birçok ünlü marka araca da el konuldu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz