Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EFA PARTİSİ ALTIN ŞAFAK MİLLETVEKİLLERİNİ AP BAŞKANI SCHULZ’A ŞİKAYET ETTİ

EFA PARTİSİ ALTIN ŞAFAK MİLLETVEKİLLERİNİ AP BAŞKANI SCHULZ’A ŞİKAYET ETTİ

20
0

2 Mart 2016 tarihinde, AP’de Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve Temsil Edilmeyen Uluslar ve Halklar Örgütü (UNPO) tarafından organize edilen ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Csaba Sógor (EPP)’un ev sahipliğini üstlendiği “Yunanistan’da Örgütlenme Özgürlüğü: Avrupa Azınlık Hakları Standartlarında Bir Bosluk” konulu etkinlik öncesinde Altın Safak üyesi AP milletvekilleri Eleftherios Synadinos, Lampros Fountoulis ve Georgios Epitideios, AP Baskanı Martin Schulz’a hitaben bir mektup kaleme aldı.

Mektupta bu konferansın düzenlenmesi konusunda ev sahibi AP milletvekili ve mensubu olduğu EPP Grubu’na suçlamalrda bulunan Altın Safak milletvekilleri, konferansın iptal edilmesini ve böyle bir girisim için de özür dilenmesini talep etti. Söz konusu milletvekillleri, konferans baslamadam hemen önce programın yapılacağı salona gelerek ev sahibi milletvekili Sogor ile tartıstı ve sözlü saldırılarda bulundu.

Konferansta 3 temsilcisi bulunan EFA (Avrupa Hür Đttifakı) Partisi, 3 Mart 2016 tarihinde AP Baskanı Schulz’a bir mektup göndererek bu saldıryı ve dile getirilen tehditleri siddetle kınadığını ve yapılan bu eylemin demokratik değerler adına kabul edilemez olduğunu belirtti. Mektupta bu tür hareketlerin, insanları korkutmak ve tartısmaları sekteye uğratmak suretiyle Yunanistan’da azınlık hakları konusunda statükoyu koruma çabalarının bir parçası olduğunu vurgulayan EFA Baskanı François Alfonsi, DEB Partisi ile Rainbow (Vinozhito) Partisi’nin EFA üyesi olduğunu dile getirirken, Yunanistan’ın bu partilerin temsil ettiği Makedon ve Türk azınlıkların lehine verilen AĐHM kararlarını hiçe saydığını söyledi.

Altın Safak milletvekillerinin kendilerinden özür dilenmesi talebine karsılık veren Alfonsi, asıl özür dilemesi gerekenlerin demokratik değerlere tamamen zıt davranıslarda bulunanlar olduğunu vurguladı. Alfonsi mektubun sonunda AP Baskanı’ndan, söz konusu milletvekillerine mevcut mekanizmalar dahilinde gerekli sekilde cevap verilmesini talep etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz