Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “EDİRNE’DEN MOSTAR’A KÜLTÜR KERVANI”NIN YOLU GÜMÜLCİNE’DEN GEÇTİ

“EDİRNE’DEN MOSTAR’A KÜLTÜR KERVANI”NIN YOLU GÜMÜLCİNE’DEN GEÇTİ

20
0

“Edirne’den Mostar’a Kültür Kervanı”nın yolu Gümülcine’den geçti.

Türkiye Yazarlar Birliği, (TYB) kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında “Edirne’den Mostar’a Kültür Kervanı” ile 40 yazar, şair ve sanatçıyla Balkanlar’ın yollarına düştü. Evlad-ı Fatihan’ı arama ve hal hatırını sorma yolculuğunun ilk durağı Bulgaristan’ın Kırcaali kentinden sonra Yunanistan Batı Trakya’nın Gümülcine kenti oldu.

2 Mayıs Çarşamba akşamı Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde (GTGB) “Gümülcine’de Şairler Buluşması” adı altında düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos İbrahim Sakli, BAKEŞ Başkanı ve sabık Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet, DEB Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Yeşim Hasan, Rodop İli SÖPA Derneği Sayman İdris Hasan, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Genel Başkan Danışmanı İbrahim Ulvi Yavuz, Yazar Fahri Tuna ve beraberinde yaklaşık 40 kişilik heyet katıldı.

Sunuculuğunu gazeteci yazar Cihat Zafer yaptığı etkinlikte selamlama konuşmaları yapıldı. Muavin Konsolos İbrahim Sakli söz alarak, Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’nun başka bir etkinliğe katıldığından dolayı aralarında bulunamadığı ancak katılımcılara ve konuk heyete Başkonsolosun selamlarını iletti. Etkinliğe ev sahipliği yapan GTGB adına Genel Sekreter Nihat Binbaşı söz aldı. Binbaşı, Başkan Necat Ahmet adına bir konuşma yaptı.

Sırasıyla kürsüye Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan geldi. Arıcan, etkinliğe katılan konuklara teşekkür etti. Türkiye Yazarlar Birliği derneğinin 40 yıl önce kurulan bir dernek olduğunu ve bu derneğin kültür, fikir ve sanat faaliyetleri çalışmalarına hizmet ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Batı Trakyalı ve Türkiyeli yazarlar şairler kaleme almış oldukları şiirleri seslendirdiler.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x6its0d

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x6ittrw

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz