Ana sayfa Batı Trakya Haberler EDİRNE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, BATI TRAKYALI ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI

EDİRNE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, BATI TRAKYALI ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI

21
0

Batı Trakya’da Rodop İline bağlı Yassıköy’den, (İasmos) Türk okullarında lise öğrenimi gören 45 kişilik öğrenci grubu, Trakya Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Batı Trakya’da Rodop İline bağlı Yassıköy’den, Türk okullarında lise öğrenimi gören 45 kişilik öğrenci grubu, Trakya Üniversitesi’ni ziyaret etti. Yassıköy Belediyesi Azınlık Kültür Derneği’nin katkılarıyla Edirne ve Trakya Üniversitesi’ne gelen Batı Trakyalı soydaş öğrenciler için Trakya Üniversitesi’nde özel bir program düzenlendi. Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen programda Yassıköylü öğrencileri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin ile Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü’nden Batı-Trakya Türkleri ve Türk-Yunan İlişkileri uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Hüseyinoğlu ağırlarken, Yassıköy Belediyesi Azınlık Kültür Derneği Başkanı Gökhan Mümin ve dernek üyeleri de etkinliğe katıldı.

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, gerçekleştirdiği sunumlarla Edirne, Trakya Üniversitesi, fakülteler, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve diğer birimler ile ulaşım, yurt ve burs imkânları, sosyal ve kültürel hizmetler hakkında, Yassıköylü öğrencilere genel bilgiler vererek, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Yassıköy’den gelen öğrenciler, Trakya Üniversitesi’nin ismini çok duyduklarını ve Batı Trakya’dan pek çok arkadaşlarının Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gördüğünü ifade ederek, Trakya Üniversitesi’ni yakından tanımak amacıyla Edirne’ye geldiklerini belirtti.

“Medeniyetimizin en derin izlerini taşıyan bu topraklar, size her zaman yepyeni ufuklar açacak”

Ziyarete ilişkin görüşlerini dile getiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Batı Trakya’dan Trakya Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin ziyaretinden büyük mutluluk ve memnuniyet duyduklarını belirterek, “Trakya Üniversitesi’nin uluslararası arenada tanınırlığını artırmak ve Balkanlar’a olan borcumuzu ödemek için gönül coğrafyamızda atılmadık adım bırakmıyoruz. Soydaş öğrencilerimizin yanı sıra farklı millet, din ve dile sahip öğrencilerimiz de kültürümüze olan yakınlıkları ve çoğulculuğu benimseyen anlayışımızdan ötürü üniversitemizi tercih ediyor. Trakya Üniversitesi, ülkemizde Balkanlı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite. 59 farklı ülkeden 3.300 uluslararası öğrenci Trakya Üniversitesi’nde öğrenim görüyor ve bu öğrencilerin 3.000’e yakını Balkanlar’dan. Ülkemizin 2023 vizyonu doğrultusunda tüm gönül coğrafyamıza dokunarak 10.000 uluslararası öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Trakya Üniversitesi bilimin, ilimin, teknolojinin, kültürün, sanatın, sporun, müziğin Balkanlar’daki yuvası. Birbirinden beslenen farklı kültürlerin, çok renkliliğin ve çok sesliliğin gerçek adresi. Trakya Üniversitesi, uluslararası öğrencilere sunduğu imkân ve fırsatları sürekli geliştirme gayretinde. Sürekli gelişerek büyüyor, her geçen gün yeni ilerlemeler kaydediyoruz. Tıp, Kimya ve Biyoloji başta olmak üzere pek çok alanda akredite oluyor, eğitimimizin kalitesini nitel olarak da geliştiriyoruz. Bologna eğitimlerinin yanı sıra birimlerimiz gelişerek akredite oluyor. 1.100 yataklı hastanemiz bölgenin en büyük sağlık kurumu olarak önemli sorumlulukları yerine getiriyor. Hastanemiz, sağlık turizmi ile kapılarını Balkanlar’a sonuna kadar açmış ve bu zamana kadar da birçok hastaya şifa kaynağı olmuştur. Böyle yüz akı bir eğitim kurumunda sizleri ağırlamaktan mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Trakya Üniversitesi’nin uluslararası öğrencilere sunduğu imkânlardan da söz eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Edirne ve Trakya Üniversitesi, kaliteli yaşam ve eğitim imkânlarıyla Türkiye genelinde 10.000’in üzerinde öğrenci ile gerçekleştirilen Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’nda, kendine 2. sırada yer bularak dünyanın en önemli kentleri ve üniversiteleri arasına adını yazdırdı. Uluslararası öğrencilerimizin, ailelerinden uzak, farklı bir yerde bir nebze de olsa geride başladıkları eğitimlerinde diğer arkadaşlarının önüne geçerek okullarını birincilikle tamamladıklarına pek çok defa şahit olduk. Bu başarıyı, öğrencilerimizle birlikte biz de gururlanarak takip ettik ve onların mutluluklarını paylaştık. Medeniyetimizin en derin izlerini taşıyan bu topraklar, size her zaman yepyeni ufuklar açacak.” dedi.

Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda düzenlenen programın ardından, Batı Trakya’dan gelen öğrencilere Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi gezdirilerek üniversitenin sunduğu akademik eğitimin yanı sıra sosyal kültürel faaliyetlerin tanıtımı yapıldı. Ayrıca, öğrenciler için sosyal faaliyet kapsamında bir gezi organize edilerek Edirne tanıtıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here