Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DRAMA TİCARET SANAYİ ODASI YÖNETİCİLERİ TRABZON’A GİTTİ

DRAMA TİCARET SANAYİ ODASI YÖNETİCİLERİ TRABZON’A GİTTİ

23
0

Drama Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir heyet, Trabzon’a giderek Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda işbirliği imkanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Drama Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir heyet, Trabzon’a giderek Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda işbirliği imkanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Drama’lı sanayici ve işadamları Yunanistan’ın düştüğü ekonomik çıkmazını ve olumsuzluklarını Türkiye açılımı ile telafi etmeye çalışacak. Drama heyeti, atalarının da Trabzon ve geniş Karadeniz bölgesinden geldiklerini dile getirdikleri ifade ediliyor.

Bilindiği üzere, Doğu Makedonya-Trakya Bölgesinde en yoğun Karadeniz’den göç eden Yunanlılar Drama merkez ve köylerinde bulunuyor. Hemen hemen her köyde “Pontus Dernekleri” var.

DRAMA BÖLGESİNİN EKONOMİSİ ANLATILDI

Drama Ticaret ve Sanayi Odası Direktörü Haralambos Aleksandridis ve Uluslararası Programlar Direktörü Alkis Papadimitriu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. Aleksandridis, geleceğe dönük gelişmiş işbirlikleri konusunda görüş alışverişinde bulunmak için Trabzon’a bir çalışma ziyareti düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:

BİRÇOK ORTAK NOKTAMIZ VAR

“Drama, Yunanistan’ın kuzeyinde Doğu Makedonya adı verilen bölgenin merkezi konumundaki bir kent. Tarım, hayvancılık, ormancılık yaygın, ayrıca zengin su kaynaklarına sahip. Pamuk, tütün, patates ve fasulye en fazla yetiştirilen ürünler. Hayvancılık ileri düzeyde. Et ürünleri işlemeciliği tesisleri var. Mermer yatakları mevcut. Yunanistan’daki saf beyaz mermerin yüzde 75’i Drama bölgesinden çıkarılmaktadır. 25 bin hektarlık üzüm bağlarıyla şarapçılık da yeni canlanmaya başlayan bir sektör. Ayrıca yüksek teknoloji şirketleri ve madencilik şirketleri de bulunmakta. İhraç ürünlerimiz pamuk, tütün, makine parçaları, kuruyemiş ve şarap. Yunanistan’ın ihracatında Türkiye; Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırada. 2016 yılında Drama bölgesinden Türkiye’ye 6.5 milyon euroluk ihracat gerçekleştirildi.”

Haralambos Aleksandridis ayrıca Drama ile Trabzon arasında birçok ortak nokta bulunmasının işbirliği için çok iyi bir zemin oluşturduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Odamızın 5 bin 800 üyesi bulunuyor. Drama’da yaşayanların yarısının atasının Trabzon ve çevresinden Yunanistan’a gelmiş olması, işbirliği olanaklarının daha sağlam bir zemine oturtulmasına olanak sağlayacak. Avrupa Birliği kapsamındaki girişimcilik projelerinde işbirliği yapabileceğimiz gibi kültürel etkinliklerde de önemli işbirlikleri yapabiliriz. Dans ve müziğimizin kökeni aynı. TTSO gibi güçlü ve köklü bir odayla işbirliği yapmanın bize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.”

BAŞKAN HACISALİHOĞLU TRABZON’A DAVET ETTİ

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye ve Yunanistan arasında eskiye uzanan bağlar olduğunu hatırlatarak, işbirliği imkânlarına her zaman açık olduklarını vurguladı. Hacısalihoğlu, sadece AB değil, Karadeniz Ekonomik İşbirliği kapsamında da ortak çalışmalar yürütebileceklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Kültürel etkinliklerle başlatılacak işbirliği süreci, turizm ve diğer alanlarda devam edebilir. Karşılıklı tanıtım faaliyetleriyle işbirliği süreci geliştirilebilir. Öncelikle Drama bölgesindeki turizm acentelerini Trabzon’a davet etmek istiyoruz. Böylece işbirliği sürecinde ilk adımı atmış oluruz. Sonra her iki oda yetkilileri, projeler bazında işbirliği imkânlarını da değerlendirebilir.”

TTSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Murat İskender ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gençcelep ile TTSO Proje Koordinasyon Ofisi ekibinin de hazır bulunduğu ziyarette, Yunanistan’dan gelen heyetle Trabzon’un tanıtım filmi izlendi. Başkan Hacısalihoğlu, ziyaretin anısına konuklarına plaket takdim etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz