Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DR. SADIK AHMET, ÖLÜMÜNÜN 20. YILINDA KABRİ BAŞINDA ANILDI

DR. SADIK AHMET, ÖLÜMÜNÜN 20. YILINDA KABRİ BAŞINDA ANILDI

15
0

Batı Trakya’da Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Dr. Sadık Ahmet, ölümünün 20. yılında kabri başında anıldı.

Sadık Ahmet’in Gümülcine’de Kahveci Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törene AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AK Parti’yi temsilen milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, İsmet Soy, İsmail Aydın, Mustafa İbrahim Turhan, Cemil Şamay, CHP’yi temsilen Kırklareli milletvekili Turabi Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı temsilen Edirne Müftüsü Emrullah Özüm, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve Müavin Konsoloslar Alper Atak, Adnan Öztürk, Murat Ertaş, Ufuk Gözaydın, Avrupa Hür İttifak Partisi (EFA) eski AP milletvekili İnaki İrazelfeyvia, Bulgaristan Türk Azınlığı temsilcileri, Batı Trakyalılar Derneği temsilcileri katıldı.

Merhum Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ile oğlu işadamı Levent Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet’in yanı sıra Gümülcine ve İskeçe Seçilmiş Müftüleri İbrahim Şerif ile Ahmet Mete, DEB Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve çok sayıda Batı Trakyalı Türk’ün de izlediği törende başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere siyasi parti temsilcilerinin gönderdiği mesajlar okundu. Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan törende Sadık Ahmet’in yaşamı boyunca verdiği mücadelelerle ilgili konuşmalar yapıldı ve dualar edildi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, törende yaptığı konuşmada, Dr. Sadık Ahmet’in Türk Azınlığın meşru haklarını elde edebilmesi için örnek bir mücadele sergilediğini belirterek, “Çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. Ama insanlar geride bıraktıklarıyla hatırlanırlar ve 20 yıl sonra kabri başında bu kadar güzide bir topluluk, bu kadar çok onun davasına inanan insan bir araya gelebiliyorsa bu ‘herkese Allah nasip etsin’ diyeceğimiz bir durumdur” dedi.

Sadık Ahmet ile uzun yıllara dayanan dostluğu bulunduğunu belirterek, kendisiyle yaşadığı hatıraları anlatan Bozkır, Sadık Ahmet’in güler yüzlü, kararlı ve heyecanlı tavırlarıyla insanları etkileyen büyük bir lider olduğunu belirtti. Bozkır, Sadık Ahmet’in birlik, beraberlik ve dostluk meşalesini genç nesillere ulaştırmanın azınlığın en önemli görevi olduğunu vurguları ve şöyle devam etti:

“Onun bizlere bıraktığı çok önemli bir dava var. Merhum Sadık Ahmet, yaşamını toplumunun birlik ve refahının perçinleşmesine ve refahına adamıştır. Merhumun bu hak ve hukuk yolundaki eşsiz mücadelesinin kararlıkla sürdürülmesini büyük bir memnuniyetle izliyoruz. Onun açtığı bayrak bir anlamda yerde kalmamıştır ve bugün onun yaşadığı günlerdeki Batı Trakya’yı bugünle mukayese ettiğimizde gerçekten çok daha iyi bir konumda olduğunu görmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Doktor Sadık Ahmet’in geride bıraktıkları ve bütün yaptıkları için teşekkürlerimi sunuyorum, Allah’tan gani gani rahmet diliyorum.”

“Yunanistan’ı gerçekten dostumuz ve iyi bir komşumuz olarak görmekten mutluluk ve kıvanç duyuyoruz”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z5gbg_sadik-ahmet-toreninde-bakan-bozkirin-konusmasi_news

Bakan Bozkır, Türkiye ve Yunanistan arasında iyi ilişkiler olduğunda her iki ülkedeki azınlıkların daha çok huzura, daha çok imkana ve daha çok hakka kavuşacaklarını söyledi. Türkiye ve Yunanistan arasında yıllarca bir gerginlik ortamı olduğunu ancak son yıllarda ilişkilerin dostane bir havaya büründüğünü belirten Bozkır, “Yunanistan’ı gerçekten dostumuz ve iyi bir komşumuz olarak görmekten mutluluk ve kıvanç duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Türk Azınlığın temel azınlık haklarından kaynaklanan sorunlarının Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog ve işbirliği çerçevesinde çözüme kavuşturulacağına olan inancını dile getiren Bozkır, şunları kaydetti:

“Biz, Batı Trakya Türkleri’nin Türkiye ile Yunanistan arasında bir dostluk bağı olduğuna inandığımız kadar Türkiye’deki Rum kökenli Türk vatandaşlarımızın da aynı şekilde bu bağın güçlendirilmesi için önemli bir unsur olduğunu her zaman düşündük ve bundan sonra da düşünmeye devam edeceğiz. Biz Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostluk ve işbirliğinin, karşılıklı anlayışın en yüksek seviyelerine bilhassa iki ülke azınlıklarının yararına olacak şekilde geliştirilmesi taraftarıyız. Bu kapsamda hükümetimizce Türk Azınlığın ve Türkiye’deki azınlıkların sorunlarının çözümüne yönelik atılan adımların ilişkilerin gelecekte daha da iyi gelişmesine destek teşkil edeceğine inanıyoruz.”

Dr. Sadık Ahmet’in mücadele arkadaşı Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ise Sadık Ahmet’in ölümünün Lozan Antlaşması’nın imzalandığı gün olan 24 Temmuz’a rastlamasının düşündürücü bir olay olduğunu ve derin bir anlamı bulunduğunu belirtti.

Dünya Batı Trakya’yı onun ismiyle birlikte öğrendi.

Sadık Ahmet’in 20 yıl önce ebediyete intikal etmesine rağmen dünyada hala adının anıldığını ve Türk Azınlık tarafından unutulmadığını ifade eden Şerif, “Sadık Ahmet aramızdan ayrıldı ancak tüm dünya Batı Trakya’yı onun ismiyle birlikte öğrendi, onunla anladı” ifadesini kullandı.

 

Dr. Sadık Ahmet’i anmak üzere kabri başında toplanan davetlilerden söz alanlar sırasıyla şunları dile getirdiler:

 

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ

“EĞER BUGÜN HEPİMİZ BURADAYSAK, SADIK AHMET’İN FİKİRLERİ YAŞIYOR DEMEKTİR”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z5xg2_sadik-ahmet-toreni-konusmalar-1_news  

“Bugün bizler ve Batı Trakya Türk azınlığı için önemli bir gün. Bir tarafta acı ve hüzün, bir tarafta sevinci yaşıyoruz. Dr. Sadık Ahmet; bölgemiz için Batı Trakya Türk azınlığı için iyi bir yaşam, barış içinde bir yaşam ve eşit vatandaş içerisinde bir yaşam için mücadele etti. Eğer bugün hepimiz buradaysak, Sadık Ahmet’in fikirleri yaşıyor demektir. O hep şunu diyordu; ‘Ben ölürüm ama arkamda binlerce Sadık Ahmet bırakırım.’ Evet sen binlerce Sadık Ahmet hatta milyonlarca Sadık Ahmet bıraktın. Seni unutmadık unutmayacağız”.

MUSA YURT

“SAYIN ÇİPRAS; AZINLIĞIN ADINI TAŞIYAN TABELALARINI BİRLİKTE ASALIM”

“Sayın Başbakan Çipras’a sesleniyorum, size biliyiruz, size tanıyoruz. Gelin İskeçe’de ve Gümülcine’de bir azınlığın adını taşıyan tabelalarını birlikte asalım. Zenginliğimizi korkmadan Ankara’dan Atina’ya yıkılması mümkün olmayan birliğimizi kuralım. Emin olnuzu ki tarih sizi bu cesaretinizden dolayı altın harflerler yazacaktır”.

İBRAHİM ŞERİF

“BATI TRAKYA TÜRKÜNÜN MÜCADELESİ BİTMEDİ”

“Sadık Ahmet gerçekten aramızdan ayrıldı. Ama bütün dünya Batı Trakya’yı O’nun ismi ile öğrendi. İster sevelim, ister sevmeyelim bir Batı Trakyalı olarak O’na bir vefa borcumuz var. Ben bir mücadele ve O’nun bir hapishane arkadaşı olarak, kendisine Allahtan rahmet diliyorum. Ama her yıl buraya gelen insanlar O’nun davasına sahip çıkıyor.”

Yunan devleti tarafından son tayin edilen din görevlileri ile ilgili olarak müftü Şerif, “Batı Trakya Türkleri olarak aramızdaki safları seyreltmeye lüksümüz yok. Bugün bir kaç söz duydum ve belki de nasrıma iğne batırdılar. Batı Trakya Türkünün mücadelesi bitmedi. Gümülcine içinde 20 camii var. Bu camilerde 43 din görevlisi var. Bu 43 din görevlisinden, 23 din görevlisi devletin verdiği maaşı kabul etmediler.

Onları alkışlıyorum. Ama bugün bu insanlar cezanlandırılarak, vakıflar tarafından verilen maaşları da kesildi. Ben Dr. Sadık Ahmet’in davasına inananlara şöyle seslenmek istiyorum; Gümülcineliler, düşünün, titreyin, kararınızı verin, bu 23 din görevlisinin arkasında dimdik durun”.

AHMET METE

“Mustafa Kemal’ler, Menderes’ler, Özal’lar, Demirel’ler, Aga’lar, Sadık Ahmet’ler, yarın öbür gün biz gideriz ama Türklük ve Müslümanlık mücadelesi bu ve başka memleketlerde devam edecektir. Bu ruhu kaybetmemek önemlidir. Bunları yerine getirmek bizlere vazifedir” .

AHMET ŞABANALİ

“HER İKİ TOPLUM AYNI ZULÜMLERİ GÖRMÜŞTÜR”

“Azınlık olan toplumlarda mücadele bitti diye bir kavram yoktur. Mücadele bitti ise o toplum yok olmuştur. Dolayısıyla yürüttüğümüz dava devamlı sıcak ve gündemde olması gerekir. Çünkü Bulgaristan’da ve burada yaşayan her iki toplum farklı metodlarla aynı asimilasyon politikalarına maruz kalmıştır. Aynı zulümleri görmüştür. İki toplum da aynı mücadelenin arkasında durmuştur” .

TÜRABİ KAYAN

“SADIK AHMET İNSANLIK ADINA BÜYÜK ADIMLAR ATMIŞTIR”

Türkiye’den Cumhuriyet Halk Partisi adına törene katılan Türabi Kayan yaptığı konuşmada, azınlıkların anavatanları ile bulundukları ülkeler arasında köprü oluşturduğunu söyledi. Bu köprülerin ekonomik ilişkiler, insanlık ve kültür köprüleri olduğunu anımsatan Kayan, “Bu köprülere saygı ile bakmamız gerekir. Sadık Ahmet insanlık adına büyük adımlar atmıştır. İnsalığa örnek olmak adına büyük çabalar göstermiştir” ifadelerini kullandı.

İNAKİ IRAZABALBEİTA

“DEB PARTİSİ’NİN EFA’YA GÖZLEMCİ ÜYE OLARAK SEÇİLMESİ BİZLER İÇİN ONUR VERİCİDİR”

“EFA Avrupa Birliği değerlerini destekleyen bir partidir. Bu değerler özgürlük, demokrasi, insan haklarına saygı ve temel özgürlüklerdir. Son genel kurul toplantısında DEB Partisi’nin EFA’ya gözlemci üye olarak seçilmesi bizler için onur vericidir. Sadık Ahmet ve kurmuş olduğu parti daima doğrudan ve haktan yana oldu. EFA ve üyeleri kültürel ve siyasi haklarınıza kavuşmanız için daima yanınızda olacak”.

ALİ RIZA AKINCI

“BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN BURADAKİ VARLIĞI EBEDİ OLUR”

“Bazı şahsiyetler vardır ki bir davayla, bir dönemle, bir bölgeyle özdeşleşmişlerdir” diyerek başladı. Akıncı sözlerine şöyle devam etti: “Uygur Türkleri dediğimizde aklımıza İsa Yusuf Alptekin geldiği gibi Batı Trakya dediğimizde Sadık Ahmet geliyor. Hatırası aziz mekanı cennet olsun. Bir sembol isimdir, tarihe geçmiştir. Tarihi hatırlamak, vefalı olmak, hak şinas olmak durumundayız. Aksi halde değerlerimizi de kaybederiz. Ümit ediyorum Batı Trakya Türklerinin buradaki varlığı ebedi olur.”

LEVENT SADIK AHMET

“20 YIL GEÇMİŞ OLMASINA RAĞMEN SİZE OLAN EMANETİ BİZ AİLESİNE BU DENLİ SAHİP ÇIKMANIZ BİZLERİ ÇOK GURURLANDIRIYOR”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z9uaj_sadik-ahmet-video-4_news

 

 

“Bugün ailemizin en acılı ve kahrolduğumuz günü. Odamızda oyuncaklarımızı bırakıp hayatımızın alt üst olduğu gün. Herşeyden vazgeçtiğimiz, dünyamızın karadığı gün. Ancak diğer taraftan da en gururlu olduğumuz gün. Çünkü sizler ve benim için de mücadele etmiş Sadık Ahmet’i üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen size olan emaneti biz ailesine bu denli sahip çıkmanız bizleri çok gururlandırıyor. Sadık Ahmet’in oğlu olmaktan gurur duyuyorum. Biz buradan 20 yıl önce ayrılırken diş fırçamız, çorabımız, ayakkabımız dahi burada kalmıştı. Ancak buradan hiç kopmadık. Gün geldi ticari hayata atıldık ve buralarla iş yapmak nasip oldu. Göğsümüzü gere gere, alnımızın akıyla her zaman dimdik, elif gibi ayakta durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Gün geldi bizimle, gözyaşımızla alay ettiler. Ama sizlerin gücü bizlere her şeyi unutturuyor. Bizler azimli babanın evlatlarıyız. Ayrıca bizler gururlu, namuslu, inançlı Türkleriz. Biz Yunanistan’ın bir an evvel krizden çıkması için dua eden bir azınlığın fertleriyiz. Biz burada sadece hakkımızı istiyoruz. Son olarak buradan Batı Trakya Türkleri ve Sadık Ahmet ailesi adına Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na çok teşekkür ediyorum.”

 SADIK AHMET AİLESİNDEN BİNLERCE KİŞİYE AKŞAM YEMEĞİ

Dr. Sadık Ahmet ailesi tören sonunda katılımcılara Gümülcine’nin seçkin otellerinden birinde akşam yemeği verdi. Yemek sonunda yapılan protokol konuşmalarında ilk sözü DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş aldı. Her geçen yıl Batı Trakya Türklerinin Sadık Ahmet’i daha iyi anladığını kaydeden Ali Çavuş, son Avrupa Parlamentosu seçimlerini anımsatarak azınlığın bırakılan mirasa sahip çıktığını dile getirdi.

Daha sonra Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet söz alarak bu anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayan tüm katılımcılara teşekkür etti. Sadık Ahmet sözlerini, “Bu gece Sadık Ahmet güller içerisinde, inşallah mekanı cennettir. Biz O’nun soyadına laik bir şekilde yaşamaya devam edeceğiz” diyerek tamamladı.

“TÜRKİYE’DE SİZLERİN KALP ATIŞLARINIZI, NEFES ALIŞINIZI HER AN DUYAR VE İÇİMİZDE HİSSEDERİZ”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z9vvo_sadik-ahmet-yemek-video-1_news

 

Son olarak Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci ve AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır bu gece tarihi bir an yaşadıklarını söyledi. Sadık Ahmet’in hayatı boyunca Batı Trakya Türklerini yüceltmeye ve onları müreffeh görmeye adadığını belirten bakan Bozkır, “O’nu kaybedişimizin üzerinden 20 yıl geçti. Ama hala aramızda ve her anımızda Sadık Ahmet diyoruz. Buraya hükümeti temsilen gelen bir ağabey, kardeşiniz olarak sizlere Türkiye’nin selamlarını, saygı ve muhabbetlerini getirdim. Türkiye’de sizlerin kalp atışlarınızı, nefes alışınızı her an duyar ve içimizde hissederiz. Bu bağı görmeden ve yaşamadan izah etmek mümkün değildir. Yaşamak gerekir. Bu yüzyıllardır devam eden bağ binlerce yıl daha devam edecektir. Hiç kimse bunun önüne geçmeye muktedir değildir. Biz sizlere kendimiz kadar önem veriyoruz. Sizlersiz bir Türkiye düşünülemez. Sizlersiz bir Yunanistan da düşünülemez. Sizler Yunanistan’ın da çok önemli bir varlığısınız, bizlerin de çok önemli varlığısınız. Türkiye ile Yunanistan arasında iyi ilişkiler olacaksa, bu böyle köprülerle olacaktır. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha iyi bir Batı Trakya toplumu ile birarada olmayı gönülden arzu ediyorum” diye konuştu.

Ayrıca Edirne’nin Enez ilçesinde dünyaya gelen ve anma törenine katılan Sadık Ahmet Kılıç, babasının Dr. Sadık Ahmet’e yazdığı mektubu okudu. Babasının Sadık Ahmet’ten oğluna aynı kendi ismini vermesini istediği dile getirildi. Dr. Sadık Ahmet de cevaben yazdığı mektupta bunun büyük bir memnuniyetle kabul ettiği belirtildi. Dr. Sadık Ahmet’in yazdığı mektubu kızı Funda Sadık Ahmet okudu.

MEDENİYETLER KOROSU’NDAN İLAHİLER

Gece, Antakya Medeniyetler Korosu’nun seslendirdiği ilahi ve şarkılarla sona erdi. Ayrıca gecede Koro’nun Sadık Ahmet’in sevdiği ‘Çalın Davulları’ şarkısını seslendirmesi izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Medeniyetler Korosu katılan halk tarafından ayakta alkışlanırken, Dr. Sadık Ahmet ailesinin dünyaca bu ünlü koroyu Batı Trakya’ya getirmeleri de büyük takdirle karşılandı.

VİDEOLAR YÜKLENİYOR.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z609c_volkan-bozkir-bati-trakyada-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z60nq_sadik-ahmet-toren-video-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z7x0f_volkan-bozkir-gtgb-ziyareti_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z9spt_sadik-ahmet-toren-video-3_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2z9x4n_sadik-ahmet-yemek-video-2_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2zaybp_sadik-ahmet-yemek-video-4_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2zh7pi_sadik-ahmet-ailesi-anma-toreni-sonrasi-konustu_news

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz