Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DMT BÖLGESİ SYRİZA MİLLETVEKİLLERİ, HÜKÜMETİN ÖNDE GELEN BAKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

DMT BÖLGESİ SYRİZA MİLLETVEKİLLERİ, HÜKÜMETİN ÖNDE GELEN BAKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

18
0

Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi SYRİZA milletvekilleri, hükümetin önde gelen bakanlarıyla, geçtiğimiz günlerde bir dizi görüşmelerde bulundular. Bu görüşmelerin hedefi, yerel toplumları yakından ilgilendiren ve son altı yılın ekonomik kriziyle büyüyen sorunları ele almak,çözümü için gerekli koordinasyonu sağlamak oldu. Aynı zamanda bölgenin avantajlarını belirleyip, değerlendirilmesi görüşüldü. Bu çerçevede Doğu Makedonya Trakya Kalkınma Planı sunuldu.

İlk görüşme 16 Şubat, Salı günü Ekonomi, Kalkınma ve Turizm Bakanı Yorgos Stathakis ve Kalkınma Bakan Yardımcısı, ESPA Projeleri Koordinatörü Aleksis Haritsis ile yer aldı. Toplantıda Bölgenin Kalkınma Planı, Meclise sunulacak olan yeni Kalkınma Yasası ve ESPA projeleri koordinasyonu gündem maddeleri arasındaydı. Milletvekilleri geçtiğimiz yıllarda sanayileşmede yaşanan çöküşü, dolayısıyla Doğu Makedonya ve Trakya BölgesindeGSMH’de görülen düşüşü, artan işsizliği vurguladılar. Aynı zamanda ESPA 2014-2020 projelerinin gerçek ekonomiye, alt yapıya ve kalkınmaya yönelmesini istediler. Bu konuda belirli kalkınma önerilerini değerlendirecek bir çalışma grubunu oluşturmada anlaştılar. ESPA 2014-2020 projelerini tanıtacak etkinlikleri düzenlemeyi kararlaştırdılar.

İkinci görüşme 17 Şubat, Çarşamba günü Çalışma Bakan Yardımcısı, istihdam konularında yetkiliRania Andonopoulou ile oldu. Milletvekilleri işsizler için uygulamaya konacak tüm projeler hakkında bilgi alırken, Bakan Yardımcısı R.Andonopoulou aranan kriterleri açıkladı. Ayrıca önemli değişiklikleri, işsizlerin hakkları konusunda yapılan olumlu gelişmeleri vurguladı.

Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi istihdam projelerinin ana hatları belirtildi ve sosyal ekonomiye özellikle değinildi. Bakanlıktaki yetkililer Sosyal Ekonomi Destek Merkezlerinin yakında oluşturulacağını ve 3-4 ay içinde faaliyete geçeceğini bildirdiler.

Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi SYRİZA milletvekillerinin bu çerçevedeki gürüşmeleri önümüzdeki günlerde devam edecektir. Gelecek hafta Sağlık Bakanı Andreas Ksanthos ve Turizm Bakan Yardımcısı Elena Koundoura ile görüşecek olan milletvekillerinin gündeminde yine Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesindeki sorunların çözümü ile kıyasi avantajların belirlenmesi olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz