Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “DİMETOKA’DAKİ BEYAZIT CAMİSİ’NİN DE TEKRAR İBADETE AÇILMASI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

“DİMETOKA’DAKİ BEYAZIT CAMİSİ’NİN DE TEKRAR İBADETE AÇILMASI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

10
0

Türkiye’de Edirne Valisi Hasan Duruer, “Aynı tarih ve coğrafyanın insanları olarak bizim gösterdiğimiz bu hoşgörüyü, Yunanistan halkı ve devletinden de bekliyoruz” dedi.

Vali Duruer, Edirne Uzunköprü’deki Kültür ve Sanat Evi’nin (Aziz Ioannis Kilisesi) açılış töreninde yaptığı konuşmada, Edirne’nin tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, kentte çok önemli tarihi eserlerin bulunduğunu söyledi.

 

Edirne’de yaşayan bütün medeniyetleri kendi medeniyetleri gibi gördüklerini anlatan Duruer, “Bu topraklarda yaşayan bütün medeniyetleri insanlığın ortak mirası olarak görüyoruz. Bu eserlerin korunması konusunda da gerekli hassasiyeti gösteriyoruz, aynı bu kilise gibi. Edirne’de Avrupa’nın ikinci büyük sinagogu bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen sinagog gelecek yıl mart ayında hizmete girecektir. Ayrıca kentimizde 2 Bulgar kilisesi de hizmet vermektedir. Aynı tarih ve coğrafyanın insanları olarak bizim gösterdiğimiz bu hoşgörüyü, Yunanistan halkı ve devletinden de bekliyoruz. Dimetoka’daki Beyazıt Camisi’nin de tekrar ibadete açılması için destek bekliyoruz” diye konuştu.

“Farklı inançlara mensubiyet, hak, hukuk ve adalet gibi kavramları etkilememelidir”

Fener Rum Patriği Bartholomeos da farklı inançlara mensup kişilerin inandığı şekilde yaşama ve ibadet etme hakkı olduğunu vurgulayarak, 21. yüzyılın farklı din ve inanca mensup insanların iç içe yaşadıkları bir dönem olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz