Ana sayfa Batı Trakya Haberler DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU PALEO FALİRO SEMTİNİ ZİYARET ETTİ

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU PALEO FALİRO SEMTİNİ ZİYARET ETTİ

8
0

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunan mevkidaşı Dimitris Avramopulos’un daveti üzerine geldiği Atina’da, İstanbul’dan gelen Rumların yoğun olarak yaşadığı Paleo Faliro semtini ziyaret etti.

Eşi Sare Davutoğlu ile İstanbullu Rum Evrensel Federasyonu Başkanı Nikos Uzunoğlu başkanlığındaki Rum toplumunun liderleriyle sahibi Yeniköy’den Atina’ya yerleşen Angeliki Vingas’ın kafesi Aialis’de bir araya geldi.

İstanbullu Rumlara “hemşehrilerim” diye seslenen Davutoğlu, daha önce Yunanistan’a geldiğinde büyükelçilikteki görüşmelerinde kendilerini yaşadıkları semtte ziyaret edeceğine dair bir söz verdiğini, bu ziyaretin de sözünün gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“Bir aile gibi bir araya geldiğimiz için çok mutluyum” diyen Davutoğlu, İstanbullu Rumlara, Türkiye’den ve İstanbul’un her yerinden selam getirdiğini söyledi.

Kendisiyle tanıştırılan bir dost için “eski İstanbullu” tabirini kullandığına işaret eden Ahmet Davutoğlu, “Bir kez İstanbullu olan ebediyen İstanbulludur” dedi, Dışişleri Bakanı’nın bu sözleri alkışla karşılandı.

Davutoğlu, “O güzel şehri asırlardır hoşgörü ortamında yaşamış nesillerin çocuklarıyız. Sizler takımlarıyla Beşiktaşı’yla Galatasaray’ıyla Fenerbahçesi’yle burada Türkiye’yi yaşıyorsunuz. Türkiye’dekiler de sizleri unutmadılar. Hep sizleri Türkiye ile Yunanistan arasında bir dostluk köprüsü olarak gördük. Bu dostluk köprüsünü diliyle kültürüyle gelenekleriyle yaşattığınız için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

İlk olan bu ziyaretinin son olmayacağını ifade eden Davutoğlu, lise yıllarında İstanbullu Rum arkadaşları olduğunu anlattı ve bir arkadaşının ismiyle numarasının hala aklında olduğunu belirtti.

Ahmet Davutoğlu, “Biz bu ortak kültür ortamında yetişmiş nesilleriz. Sizin burada varlığınız bize büyük bir güç katıyor” dedi.

Bugün Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ve Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile “çok güzel” görüşmeler yaptıklarını, görüşmelerde yapacağı ziyaretten bahsettiğini ve onların da çok mutlu olduklarını ifade eden Davutoğlu,

“Onların da selamını size ileteyim” diye konuştu.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin çok iyi bir yolda ilerlediğini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ilişkilerin daha iyi, daha ileri düzeye gelmesinde sizlerin de katkısı olacak. Her zaman sizleri İstanbul’a, Türkiye’ye bekliyoruz. Bağlarınızı koparmayın. Tabii, mübadeleyle başka faktörlerin etkisiyle göçler yaşandı, acılar yaşandı. Şimdi herkesin Türkiye ile Yunanistan arasındaki bu dostluk ilişkisinden bir istifade, göçlerin oluşturduğu gurbetin, hasretin bitmesini istiyoruz. Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmiş olanların da Türkiye’den Yunanistan’a göç etmiş olanların da bu hasretlerini gidermek için biz iki hükümet olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Davutoğlu, İstanbullu Rumların, kentin engin kültürüne, musikisine ve mimarisine birçok katkı yaptıklarını, şimdi o engin kültürü burada yaşattıklarını ifade ederek, “O hoşgörü kültürünü her yerde, Atina’nın bu güzel köşesinde de yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kendisine verilen bilgiye göre, Atina’nın bu bölgesinde 40 bin İstanbullu olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Bu bayağı iyi bir rakam, hatta bundan sonra seçime burdan mı girsek ne yapsak” sözleriyle espri yaptı.

Ahmet Davutoğlu, İstanbullu Rumların her türlü ihtiyaçlarının çözümü için her zaman yardıma hazır olduklarını belirterek, semtte yediği yemeğin ardından bazı İstanbullu Rumların dükkanları da ziyaret etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, semti ziyaretinden önce büyükelçilikte Yunanistan’daki 3 azınlık milletvekilinin de arasında bulunduğu Batı Trakyalı azınlık temsilcilerini kabul etti. Alınan bilgiye göre, Davutoğlu’nun kabulünde, Batı Trakya azınlığının sorunları ve yapılabilecekler ele alındı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here