Ana sayfa Batı Trakya Haberler DEB: “VAKIF İDARECİLERİNİN ATAMA YÖNTEMİYLE GÖREVE GETİRİLMESİ BASKICI BİR ZİHNİYETİN UYGULAMASIDIR”

DEB: “VAKIF İDARECİLERİNİN ATAMA YÖNTEMİYLE GÖREVE GETİRİLMESİ BASKICI BİR ZİHNİYETİN UYGULAMASIDIR”

11
0

DEB Partisi, yayınladığı yazılı bir açıklamayla Gümülcine (Komotini) Vakıf İdaresi’ne yapılan atamayı antidemokratik ve baskıcı bir yöntem olduğunu belirtiyor.

Açıklamada, “Azınlığa ait Vakıf mallarını yönetenlerin, yıllarca atama yöntemiyle göreve getirilmesi antidemokratik ve baskıcı bir zihniyetin benimsediği uygulamadır. 34 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan ülkemizde, azınlık haklarına aykırı bir biçimde sözkonusu uygulamanın devam ediyor olması kabul edilemez. Daha fazla demokrasi” vaadiyle göreve gelen yeni hükümetin, Cunta döneminden miras kalan haksız bir uygulamayı devam ettirmesi büyük bir yanlıştır ” ifadelerine yer veriliyor.

AÇIKLAMA

GÜMÜLCİNE VAKIFLAR İDARESİ

Gümülcine Vakıflar İdaresi’nin devlet tarafından geçtiğimiz günlerde atama yoluyla yenilenmesini üzüntü ve hayal kırıklığıyla karşılamaktayız. Azınlığa ait vakıf mallarının yönetimi, azınlığın belirleyeceği idareciler tarafından yapılmalıdır. Vakıf seçimleri, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın hakkıdır. Bu hak, vakıfların tayinle yönetildiği Cunta döneminden bu yana gasp edilmektedir.

Azınlığa ait vakıf mallarını yönetenlerin, yıllarca atama yöntemiyle göreve getirilmesi antidemokratik ve baskıcı bir zihniyetin benimsediği uygulamadır. 34 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan ülkemizde, azınlık haklarına aykırı bir biçimde sözkonusu uygulamanın devam ediyor olması kabul edilemez.

Vakıf yönetimlerinin yeni hükümet döneminde de atamayla görevlendirilmeye devam etmesi, azınlık için bir kayıp ve büyük bir haksızlıktır. Bu antidemokratik uygulama aynı zamanda insan ve azınlık hakları açısından da büyük bir kayıptır.

“Daha fazla demokrasi” vaadiyle göreve gelen yeni hükümetin, Cunta döneminden miras kalan haksız bir uygulamayı devam ettirmesi büyük bir yanlıştır. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi zaruret arz etmektedir. İlgili mercileri vakıflar konusundaki uzlaşmaz tutumundan vazgeçmeye ve azınlığın bu konudaki haklı ve demokratik taleplerini dikkate almaya davet ediyoruz. Demokratik hassasiyetlerin azınlık meseleleriyle alakaklı konularda da gösterilmesini beklediğimizi vurgulamak istiyoruz.

DEB Partisi olarak, geçtiğimiz günlerde Gümülcine Vakıflar İdaresi’ne yapılan atamanın iptal edilerek, azınlığın kabul edeceği bir yasal düzenlemenin benimsenmesini ve bunun sonucunda azınlığın en haklı talepleri arasında yer alan, Batı Trakya’daki Vakıf İdare Heyetleri seçimlerinin ilan edilmesini talep ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here