Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ İSKEÇE İL TEŞKİLATI’NDAN KOZLUCA ZİYARETİ

DEB PARTİSİ İSKEÇE İL TEŞKİLATI’NDAN KOZLUCA ZİYARETİ

13
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi İskeçe İl Teşkilatı köy ziyaretleri kapsamında İskeçe’nin balkan kolu köylerinden Kozluca’yı ziyaret etti.

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet 30 Mart 2013 Cumartesi akşamı Kozluca’yı ziyaret ederek köy halkı ile biraraya geldi.

Ziyarette ilk olarak sözü DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi ve aslen Kozlucalı olan İsmet Tüccar aldı. İsmet Tüccar yaptığı selamlama konuşmasında DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı olarak kendi köyü olan Kozluca’yı ziyaret ediyor olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. İsmet Tüccar DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı Yöneticilerine Kozluca’yı ziyaretlerinden dolayı, Kozluca halkına ise sıcak ve samimi karşılamalarından dolayı teşekkür etti.

İsmet Tüccar’ın ardından sözü DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlu Ozan Ahmetoğlu aldı. Ozan Ahmetoğlu DEB Partisi hakkında Kozluca halkına genel bilgiler verirken şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle bugün Kozluca köyünde bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Kozluca köyü, il teşkilatımızın yöneticilerimizden İsmet Tüccar’ın köyü olması sebebiyle bizler için ayrı bir öneme sahip. DEB Partisi olarak gittiğimiz her köyde bizleri karşılayan gülen yüzleri ve halkımızın samimi ilgisi bizleri mutlu ediyor. DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı olarak başlattığımız köy ziyaretlerimiz sayesinde halkımıza partimizi anlatmak ve halkımızla birebir sohbet etmek için güzel bir fırsat yakalamış oluyoruz. Partimiz başlattığımız yeniden yapılanma süreciyle birlikte çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Amacımız her alanda halkımızın sesi olmak ve azınlığımızın haklı taleplerini duyurmaktır. Bu amaçla da faaliyetlerimize ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sadece siyasi alanda değil her alanda halkımızın yararına etkinlikler yapmak niyetindeyiz. Bundan bir kaç gün önce BAKEŞ ve ABTTF ile birlikte ortak bir etkinliğe imza attık. Avrupa’dan üç kişilik bir heyeti bölgemize getirdik. Basın kuruluşklarımızı ziyaret eden bu heyet daha sonra düzenlenen bir konferansta azınlık basını ve basın özgürlüğü ile ilgili sunumlar yaptı. DEB Partisi her alanda faaliyetleri ile halkımıza hizmet etmeye devam edecektir. Yıllardır çözüm bekleyen azınlık sorunlarımızı gerekli yerlere duyurmak adına mücadelemiz sürüyor. Son 15 – 20 yılda bizler toplum olarak bu ülkeyi yöneten partilere destek verdik. Biz bir adım değil, üç adım yaklaştık. Fakat bir karşılık göremedik. Beklediğimizin, umduğumuzun ve en önemlisi de hak ettiğimizin yarısını değil, çeyreğini bile alamadık.

En iyi örnek azınlık eğitimi ve azınlığımızın asla kabul etmediği ‘240 imam yasası’. Minare iznini bile bize çok gören bir sistem, camimize din görevlisi tayin etmek istiyor. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? DEB Partisi toplumun hür ve bağımsız sesi olarak bu sorunları, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını ve demokratik taleplerini dile getirmeyi kendine misyon edinmiş bir partidir. İstiyoruz ki Batı Trakya’da demokrasi kazansın. Burada demokrasi kazanırsa, azınlık kazanırsa ülkemiz Yunanistan kazanmış olacaktır.”

Konuşmasında bölgenin sorunlarına da değinen Ahmetoğlu şunları söyledi: “Yıllardır çözüm bekleyen azınlık sorunlarını yanısıra bir de bölgemizin ekonomik ve sosyal sorunları var. Ekonomik krizle birlikte Yunanistan’da işsizlik yüzde 27’ye tırmandı. Peki azınlığımızda işsizlik yüzde kaç? Özellikle balkan kolunda işsizlik ne durumda? Buralarda bu rakam yüzde 27 veya yüzde 37’nin çok üstünde. İnsanımız ekmek parası için gurbete gitmek zorunda kalıyor. Şimdi değil, yıllarca bu durum devam ediyor. Bölgeye gelen başbakanlara, bakanlara, devlet yetkililerine defalarca dosyalar verildi, sorunlar anlatıldı. Ne yazık ki gerekli adımlar atılmadı. Kısa süre önce DEB Partisi’nin ‘Azınlık ve İnsan Hakları Komisyonu’ partimizin azınlık hakları alanındaki temel taleplerini belirledi. Müftülük, eğitim, milli kimlik, din ve vicdan özgürlüğü alanlarında ciddi eksikliklerimiz var. Yıllardır bu sorunlarımız çözüm bekliyor. Biz devlete karşı samimi şekilde adım atıyoruz fakat Yunanistan devletinden aynı samimi yaklaşımı göremiyoruz. Umuyorum zamanla bu sorunların çözümü adına gerekli adımlar atılır. Ben bir kez daha bizleri en güzel şekilde karşılayan Kozluca halkına teşekkür etmek istiyorum.”

Ozan Ahmetoğlu konuşmasının ardından, ziyaret anısına Kozluca köyü Mütevelli heyeti başkanı Hayri İncekara’ya köy halkı adına partinin plaketini takdim etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz