Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ ROMANYA’DA AZINLIKLAR SEMİNERİ’NE KATILDI

DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ ROMANYA’DA AZINLIKLAR SEMİNERİ’NE KATILDI

14
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, DEB Partisi Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet ve DEB Partisi Uluslararası İlişkiler Direktörü Leylâ Salihoğlu 11-12 Eylül tarihlerinde Romanya’daki Macar Demokratik İttifakı’nın (RMDSZ) davetiyle, Dr. Bernady György Kültür Vakfı’nın düzenlediği Romanya’daki Azınlıklar Semineri’ne katıldılar.

Seminer Tigru-Mureş şehrinde bulunan Dr. Bernady György Kültür Vakfı’nın salonunda gerçekleşti. Seminere, daha önce bölgemize “1 milyon imza kampanyasını” tanıtmak maksadıyla gelen Romanya Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Laszlo Borbely aynı zamanda Dr. Bernady György Kültür Vakfı’nın Başkanı, Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Başkanı Hans Heinrich Hansen, Başkan Yardımcıları Halit Habipoğlu, Lorant Vincze ve Dieter Paul Küssner, Romanya’daki Hırvat Birliği Temsilcileri, Yunan Birliği Temsilcisi, Demokratik Macarlar Birliği Temsilcileri, Sırp Birliği Temsilcileri, Müslüman Tatar Türkleri Birliği Temsilcileri, Ukraynalılar Birliği Temsilcileri, Makedonyalılar Derneği Temsilcisi, Ruthenian Kültür Birliği Temsilcileri, Demokratik Alman Forumu Temsilcileri, Transilvanya Macarlar Ermeni Derneği Temsilcisi, Dr. Bernady Kültür Vakfı Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, Tarihçiler, Macar Konsolosluğu ve ülke dışından davet edilen Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsilen DEB Partisi heyeti iştirak ettiler.

Seminerin yönetimini Dr. Bernady György Kültür Vakfı Başkanı Laszlo Borbely yaptı. Borbely seminerin açılış konuşmasında azınlıkların her ülkede sıkıntıları olduğunu, azınlıkların sıkı bir işbirliği kurarak ve birlikte hareket ederek birçok sorunun üstesinden gelebileceklerini ifade etti. Birlikteliği sağlamanın da ancak daha sık bir araya gelmekle ve ortak projeler üretmekle mümkün olacağını anlattı. Kendisinin kısa bir süre önce Batı Trakya Türk Azınlığı’nı ziyaret ettiğini, şimdi burada azınlık partisinin temsilcilerini görmekten son derece memnun olduğunu söyledi ve DEB Partisi Genel Başkanı’na ve heyetine iştiraklarinden dolayı teşekkür etti.

Seminerde ağırlıklı olarak azınlıkların sorunları dile getirildi. FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen konuşmasında Avrupa Vatandaşları Girişimi adlı projenin üzerinde durdu ve ortak hareket ederek toplanacak 1 milyon imzanın, azınlıkların sorunlarının çözümüne büyük katkılar sağlayacağına vurgu yaptı. Yüz milyonluk azınlık nüfusunun büyük bir nüfus olmasına karşın gerektiği gibi temsil edilemediğini ve Avrupa Birliği içinde biriken azınlık sorunlarının çözülemediğini söyledi.

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habipoğlu’nun seminerde gerçekleştirdiği sunum Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunları üzerineydi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Yunanistan’a bırakılış sürecini ve coğrafi konumunu anlattıktan sonra, azınlığın sorunlarını dile getirdi. 19. Maddeye istinaden vatandaşlığını kaybedenlerin sayısının 60.000 olduğunu, yasanın iptaline rağmen yasanın geriye dönük işletilmediğini anlattı. Birçok yasal derneğin kimliklerinden dolayı kapatıldığını, yenilerinin de açılmasına müsaade edilmediğini söyledi. Müftülük, vakıflar gibi sorunları dile getirdikten sonra “ 240 İmam Yasası’nın ” Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tepkilerine karşın dayatılarak, yürürlüğe konulmaya çalışıldığını ifade etti. Ayrıca siyasi temsil gücünde büyük adaletsizliğin olduğunu, %3’lük ülke barajının bağımsız adaylara da uygulanmasıyla DEB Partisi’nin meclise milletvekili göndermesinin imkânsızlaştığını anlattı.

Daha sonra söz alan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının tarihsel sürecine işaret ederek, neden DEB Partisi’nin kurulduğunu anlattı. DEB Partisi kurulduktan sonra kurucu Başkan Dr. Sadık Ahmet’in bağımsız olarak meclise girmesinin antidemokratik %3’lük bir barajla nasıl engellendiğini ifade etti. Her ülkede, ülke barajı olduğunu ancak genel ülke barajının bağımsız adaylara uygulayan başka bir demokratik ülke daha olamayacağını söyledi. Romanya’daki azınlıkları tanımaktan, temsilcileriyle tanışmaktan ve kendileriyle bir bağ kurmaktan son derece memnun olduğunu dile getirdi. Ayrıca kendilerini bu seminere davet edip ağırlayan milletvekili Laszlo Borbely’ye ve Romanya’daki Demokratik Macarlar İttifakı yetkililerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz