Ana Sayfa Batı Trakya Haber DEB Partisi Yaşananlara Kayıtsız Kalmadı

DEB Partisi Yaşananlara Kayıtsız Kalmadı

3
0

Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi (DEB) son günlerde Batı Trakya’daki Azınlığa karşı yapılan bazı olumsuz davranış ve hareketlere kayıtsız kalmayarak bir kınama açıklaması yayınladı.

Yayınlanan açıklama aynen aşağıdaki gibidir.

BASIN AÇIKLAMASI

“Başbakan Kiriakos Miçotakis dün halka seslenişinde 23 Mart 2020 Pazartesi saat 06:00 itibariyle Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan etti. Alınan tüm önlemleri ve yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğimizi önceki açıklamalarımızda da ifade etmiştik. Hükümet tarafından alınan son önlemi, her şeyden önce insan sağlığı ilkesine dayanarak yerinde buluyor, tekrar değerli halkımızdan tüm önlemlere harfiyen uymasını istirham ederiz.

Ancak son haftalarda dünyayı ve özellikle de Avrupa kıtasını kasıp kavuran Koronavirüs kabusu varken maalesef ülkemizde ve bölgemizde yaşanan bazı ırkçı yaklaşım ve olaylara dikkati çekmek zorunda bırakılıyoruz.

21 Mart 2020 tarihinde ülkemizin ulusal gazetelerinden Kathimerini’de yayınlanan bir karikatür Müslümanları ve Türkleri hedef almıştır. Karikatürden anlaşıldığı üzere Koronavirüs’ün Müslüman ve Türklerden çıktığı algısı yaratılmaya çalışılması insan aklına aykırı bir davranıştır. DEB Partisi olarak tüm dünyanın zor bir dönemden geçtiği bugünlerde herkesin farklı kültür, inanç ve kimlikleri söz konusu salgınla bağdaştıracak hareket ve eylemlerden kaçınması gerektiğini ifade etmek isteriz.

Bölgemizde yaşanan bir diğer hadise ise tamamıyla insani ve sağlık konularında bile ayrımcılık yapılabileceğini bize göstermiştir. İskeçe Devlet Hastanesi geçen haftadan itibaren Koronavirüs vakalarını açıklıyor ve ilk 4 vakada hiçbir ayrıntıya girmezken 5. vakadaki açıklamada köy ismine yer verdiği gözlenmiştir. Hastanenin beşinci vakayla ilgili açıklamasında daha önceki açıklamalardan farklı bir yöntem benimsenerek İskeçe’nin balkan kolunda bulunan Türk Azınlık köyü Şahin açıkça zikredilmiştir. Bunun ırkçı bir yaklaşım olduğu ve toplumumuz tarafından tepkiyle karşılandığını vurgulamak isteriz. Daha sonra konuyla ilgili çıkan haberlerde İskeçe Devlet Hastanesi Müdüresi Elena Rofaela’nın herhangi bir art niyeti olmadığı yazılsa da, hastaneden resmi bir açıklama beklediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ayrıca konuyla alakalı olarak sosyal medyada yapılan yorumlarda İskeçe’nin koronavirüs vakalarından korunması amacıyla İskeçe – Şahin karayolunun 8. kilometresindeki antidemokratik yasak bölge bariyerinin yeniden uygulamaya konması önerisini yapan kişi ve bu anlayışı da şiddetle kınıyoruz.

Bu zor günlerde bu tür ayrımcı ve ırkçı eylem, açıklama ve anlayışlara dur denmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz. Bölgemizi, ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen bu salgını ve bu zor günleri hep birlikte dayanışma ve sabırla atlatacağımıza inandığımızı vurgularız.”

DEB Partisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz