Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ HACIKÖY VE PAYAMLAR KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ

DEB PARTİSİ HACIKÖY VE PAYAMLAR KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ

16
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, 10 Şubat Çarşamba akşamı Rodop ilindeki Hacıköy ve Payamlar köylerini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Ali Çavuş, DEB Partisi’nin başlatmış olduğu imza kampanyasının amaçlarını azınlık insanına anlatarak, bu kampanyaya destek vermelerini istedi.

 

Her iki köy ziyaretiyle ilgili olarak DEB Partisi tarafından şu yazılı açıklama yapıldı:

DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ PAYAMLAR KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ

10 Şubat 2016 Çarşamba akşamı Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Payamlar köyünü ziyaret ederek, Payamlar köyü kahvehanelerinde halka seslendi.

Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş, yaptığı konuşmalarında Batı Trakya Türk Azınlığı’nın var olan sorunlarının çözülmesi için nasıl sabırla beklediğini, ancak sorunların çözümü noktasında hükümetlerin bir adım atmadığını dile getirdi. Her geçen gün sorunların büyüdüğünü, bu sorunların çözülmesi için azınlığın taleplerinin hiç dikkate alınmadığını, hatta hükümetlerin çıkardığı yeni dayatmacı yasalarla sorunların her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal aldığını ifade etti. Ülkemizdeki ekonomik krizden en fazla azınlığın etkilendiğini, azınlık insanına memuriyet kapısının hâlâ kapalı olduğunu, çiftçileri destekleme primlerinden en fazla tütün üreticilerinin primlerinin kesildiğini, bu sebeple gençlerin bölgeyi terk ettiğini, bundan dolayı da azınlığın geleceği açısından kaygılandıklarını söyledi.

Ekonominin yanı sıra başta eğitim olmak üzere, vakıflar, müftülük, siyasette temsiliyet ve kimliğin inkârı gibi birçok azınlık sorununun çözümü noktasında bugüne kadar hükümetlerin bir çaba göstermediğini anlattı. Hükümetlerin azınlığı muhatap almadan çıkarttıkları yeni yasalarla sorunları  daha da büyüttüklerini belirtti.

Azınlığın bu sorunların çözümünü birey olarak talep etmesinden daha doğal bir şey olamayacağını, bu sebeple imza kampanyasının azınlık insanı için bir fırsat olduğunu ifade etti. Payamlar halkının bu kampanyaya gerektiği gibi destek vereceğine gönülden inandığının altını çizerek, kendisini sabırla dinleyenlere teşekkür etti.

Genel Başkana bu ziyaretinde Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet, Halkla İlişkiler Birimi’nden Serkan Halil, Sedat Ali ve Ali Hüseyin eşlik ettiler.

 

DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ HACIKÖY’ÜNÜ ZİYARET ETTİ

10 Şubat 2016 Çarşamba akşamı Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Hacıköy’ü ziyaret ederek, Hacıköy camii avlusunda köy sakinlerine hitap etti.

Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş, imza kampanyası çerçevesinde başlattığı köy ziyaretlerine Hacıköy’le devam etti. Hacıköy’e gelişinde köyün genç kızları Genel Başkan’a çiçek takdim ederek, karşıladılar.

Genel Başkan gençlerin ve kadınların da yer aldığı Hacıköy halkına hitaben yaptığı konuşmasına, Hacıköy halkına kendisini sıcak karşılamalarından ve gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederek başladı. Yıllardır Batı Trakya Türk Azınlığı’nın katmerleşerek artan sorunlarının çözümünü beklediklerini, ancak azınlığı kattiyetle muhatap almayan hükümetlerin çıkardıkları dayatmacı yasalarla sorunları daha da büyüttüklerini söyledi. Ülkemizdeki ekonomik buhrandan en fazla Batı Trakya Türk Azınlığı’nın etkilendiğini, çiftçileri destekleme primlerinden en fazla tütün üreticilerinin primlerinin kesildiğini ve bundan da en çok azınlık çiftçisinin zarar gördüğünü anlattı. Ekonomik sorunun yanı sıra azınlık hakları bağlamında, başta eğitim olmak üzere vakıflar, kimliğin inkârı, müftülük, siyasette temsiliyeti engelleyen bağımsızlara uygulanan %3’lük ülke barajı gibi sorunların hala çözüm beklediğini ifade etti. Bu sebeple gençlerin bölgeyi terk ettiğini ve kendilerinin gelecek açısından kaygılandıklarını söyledi.

Azınlığı muhatap almayan hükümete doğrudan birey olarak sorunlarımızın çözümünü talep etmenin yegâne yolunun imza kampanyası olduğunun altını çizen Genel Başkan, bu konuda Hacıköy halkının gereğini yapacağına gönülden inandığını belirtti. Kendisini dinleyen köy sakinlerine teşekkür etti.

Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş’un konuşmasından sonra köy halkı adına köyün din görevlisi Mehmet Kaşayka söz alarak, Genel Başkanın köylerine yaptığı ziyaretten dolayı köy halkının duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkür etti.

Bu ziyaretinde Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş’a, Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet, Halkla İlişkiler Birimi’nden Sedat Ali, Serkan Halil ve Ali Hüseyin eşlik ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz