Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB: “BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN ANA DİLLERİNDE ARZU ETTİKLERİ EĞİTİME KAVUŞMALARI İÇİN, SONUNA...

DEB: “BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN ANA DİLLERİNDE ARZU ETTİKLERİ EĞİTİME KAVUŞMALARI İÇİN, SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİMİZİ HERKESİN BİLMESİNİ İSTERİZ”

16
0

UNESKO tarafından dünya dillerini korumak ve kaybolmalarını engellemek amacıyla, 2000 yılından itibaren her yılın 21 Şubat günü «Uluslararası Ana Dil Günü» olarak kutlamaktadır. Bu vesileyle Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB), yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak, yeni neslin sağlam bir ana dile kavuşması için, okullarda iki dilli eğitimin uygun şekilde planlanıp Batı Trakya Türk Azınlığı’nın okullarında uygulanmasını savunuyoruz. Batı Trakya Türklerinin temel hakkı olan, ana dillerinde arzu ettikleri eğitime kavuşmaları için, sonuna kadar mücadele edeceğimizi herkesin bilmesini isteriz.” İfadelerine yer veriliyor.

Yazılı açıklama şu şekildedir:

 

Ana Dil Günü

UNESKO tarafından dünya dillerini korumak ve kaybolmalarını engellemek amacıyla, 2000 yılından itibaren her yılın 21 Şubat günü «Uluslararası Ana Dil Günü» olarak belirlenerek bu önemli konunun gündemde kalmasını sağlamaktadır.

Bir kişinin, bir toplumun, bir milletin özünü, benliğini, kültürünü kaybetmemesi için gereken en önemli unsurların başında ana dil gelmektedir.

Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak, yeni neslin sağlam bir ana dile kavuşması için, okullarda iki dilli eğitimin uygun şekilde planlanıp Batı Trakya Türk Azınlığı’nın okullarında uygulanmasını savunuyoruz.

Bu konuyu, hassasiyetinin ve öneminin farkındalığı ile her zaman, her yerde, her fırsatta dile getirmekteyiz. Kendi dilinde okuyamayan ve konuşamayan bir Azınlığın geleceği ise belirsiz olup, yok olmaya mahkumdur.

Batı Trakya Türklerinin temel hakkı olan, ana dillerinde arzu ettikleri eğitime kavuşmaları için, sonuna kadar mücadele edeceğimizi herkesin bilmesini isteriz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz