Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DAVUTOĞLU İÇİN ATİNA’DA SUİKAST PLANI

DAVUTOĞLU İÇİN ATİNA’DA SUİKAST PLANI

14
0

T.C.Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun geçen ay Atina’ya düzenlediği ziyaret sırasında DHKP-C’nin suikast planı son anda Yunan polisi tarafından engellendiği ortaya çıktı. Suikast planı bilgisi hapisnanede bir tutukludan geldi.

Sakız Adası’nda bir şişme botta roketatar ve silahlarla yakalanan tutuklulardan birinden elde edildiği iddia edilen bilgi 8 Aralık tarihinde Başbakanlık Konutunda Başbakan Andonis Samaras’a iletildi. Bundan sonra Başbakan Samaras düğmeye bastı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Atina’ya gelmesinden önce Yunanistan’da bulunan tüm şüpheliler göz hapsine alındı ve tüm hareketleri takip edilmeye başlandı. Bu durum Davutoğlu Atina’dan ayrılıncaya kadar devam etti.

Başbakanı Andonis Samaras, Türk heyeti 13 Aralık’ta Atina’dan ayrılana dek olağanüstü hal ilan etti, tüm randevularını iptal ederek makamında adım adım Davutoğlu’nun şehirdeki rotasını takip etti. Tüm anti terör birimleri teyakuzdaydı.

Atina’da iki kişi gözaltına alındı

Üç gün süren çalışmalar sonrasında Yunan makamları istihbaratı teyit ettirdi, ancak şüphelilere bir türlü ulaşılamıyordu. Sonuçta, Türk heyeti taşıyan Ata uçağı Atina’ya inmeden yaklaşık 42 saat önce 26 yaşındaki Türk vatandaşı A.B. yakalandı. A.B.’den çıkan SIM kartlarından yapılan telefon görüşmeleri mercek altına alındı. Suikast planladığı şüphe edilen 2 kişi 24 saat içinde gözaltına alındı. Tutuklanmadılar ama, Türk heyeti gidene kadar kaldıkları küçük apartman dairesinde tutuldular. Daha sonra da ismi açıklanmayan bir ülkeye gönderildiler.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na suikast hazırlığının bir son dakika operasyonuyla engellendiği iddiası Ankara’yı hareketlendirdi. Ankara, iddialar konusunda Yunan makamlarından acil bilgi talep etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz