Ana sayfa Batı Trakya Haberler DAVUTOĞLU, BATI TRAKYA VE İSTANBUL RUM AZINLIK TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

DAVUTOĞLU, BATI TRAKYA VE İSTANBUL RUM AZINLIK TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

11
0

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gerçekleştirdiği ziyareti, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık ile Rum derneklerinin temsilcilerini kabul ederek tamamladı.

Ahmet Davutoğlu, büyükelçilik binasında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığını temsilen PASOK Gümülcine Milletvekili Ahmet Hacıosman, SYRIZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü Ibrahim Şerif ve Iskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Istanbullu Rumların Evrensel Federasyonu (IREF) Başkanı Prof. Nikolaos Uzunoğlu başkanlığındaki heyetle de bir araya geldi. Daha sonra basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Davutoğlu, yoğun geçen Atina temaslarını Türk ve Rum Azınlık temsilcileri ile tamamladığını söyledi.

Davutoğlu, şunları şöyledi: “Ortak kültürümüzü ve ortak tarihimizi gerek Türkiye’de, gerek Yunanistan’da kalıcı etnik, dini barışın sağlanması, tekrar uzlaşı, hoşgörü ortamının oluşması ve o zengin, çok kültürlü hayatının Istanbul’da, Selanik’te, Izmir’de, Atina’da asırlar boyu yaşamış çok kültürlü hayatın, çağdaş devlet yapıları içinde korunabilmesi için neler yapılması gerektiğini istişare ettik.”

Davutoğlu, temaslarının ardından Atina’dan ayrıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here