Ana sayfa Batı Trakya Haberler CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “TÜRKİYE SADECE TÜRKİYE DEĞİLDİR” DEDİ, YUNANİSTAN ATEŞ ALDI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “TÜRKİYE SADECE TÜRKİYE DEĞİLDİR” DEDİ, YUNANİSTAN ATEŞ ALDI

29
0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Misakı Milli diye bir derdimiz varsa ‘Burada üzerimize düşen görevler var’ demek durumundayız. Türkiye sadece Türkiye değildir” dedi Yunanistan ateş aldı. Yunan basını top yekün olaya geniş yer verdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Yunan basınına göre, bunun sebebi ise Atina Haber Ajansı’nın Türkiye’deki muhabiri A. Abaci’nin gönderdiği haber telegrafı tüm Yunan basını ve Yunanistan’ı karıştırmaya yetti. Muhabirin Atina’ya geçtiği haberde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki konşmasında Batı Trakya’da serbest referandumdan bahsettiği belirtiliyor. Oysa Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında böyle bir cümleyi sarfetmediği ve böyle bir konuyu dile getirmediği açıkça bilinmektedir. Dolayısıyla da bir muhabirin “yalan yanlış” haber geçmesi Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesini ve Türkiye’ye karşı açıklama yapmasına sebep olmuş oldu. 

İŞTE O HABER TELEGRAFI

Birlik Gazetesi o haber telegrafına ulaştı.

 Yunan basını son olarak haber hakkında şu başlığı attı.

“Atina Haber Ajansı’ndan kalın hata-Erdoğan Trakya’da referandum için konuşmadı”.

Χοντρό λάθος από το Αθηναϊκό Πρακτορείο- Δεν μίλησε για δημοψήφισμα στη Θράκη ο Ερντογάν

17.10.16

Ένα ιδιαίτερα σοβαρό λάθος φαίνεται ότι έχει κάνει ο ανταποκριτής του Αθηναϊκού Πρακτορείου στην Τουρκία, το οποίο παρέσυρε σχεδόν όλα τα ελληνικά ΜΜΕ αλλά και μέρος της ελληνικής διπλωματίας.

Σύμφωνα με το τηλεγράφημα του ΑΠΕ, ο ίδιος ο Ερντογάν έθεσε ζήτημα δημοψηφίσματος στη Δυτική Θράκη, κάτι το οποίο όμως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Ο Πρόεδρος της Τουρκίας δεν είπε κάτι τέτοιο.

Αυτό που ίσως να παρέσυρε τον ανταποκριτή είναι ότι οι εφημερίδες Sabah και Hurriyet επιχείρησαν να εξηγήσουν τι υπήρξε ιστορικά το «εθνικό συμβόλαιο» στο οποίο αναφέρθηκε ο Ερντογάν. Κοινώς, ο ανταποκριτής μετέφερε ως δηλώσεις Ερντογάν τις επεξηγήσεις που προσέφεραν οι δυο εφημερίδες, κάτι που σημαίνει ότι δεν παρακολούθησε καν τη σχετική ομιλία.

Αδιανόητος ερασιτεχνισμός για ένα τρομερά ευαίσθητο θέμα. 

 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Trakya Yunandır, demokratiktir, Avrupadır. Başka bir düşünce düşünülemez ve tehlikelidir” sözlerine yer veriliyor.

 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Rize’de kendi adını taşıyan üniversitenin akademik yıl açılışında Suriye ve Musul’daki gelişmelere dikkat çekerek, “Fiziki sınırlarımız başka, gönül sınırlarımız bambaşkadır. Misakı Milli diye bir derdimiz varsa ‘Burada üzerimize düşen görevler var’ demek durumundayız. Türkiye sadece Türkiye değildir” dedi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları özetle şöyle:

GÖNLÜMÜZE SINIR ÇİZEMEYİZ

“TÜRKİYE bölgede yaşanan tüm bu çatışma ve çekişmelerde mazlumlara mağdurlara kucak açmış, kardeşlerinin yanında olmuş bir ülke. Bizim fiziki sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız bambaşkadır. Bunu birbirinden ayırmamız lazım. Fiziki sınırlara elbette saygı gösteririz ama gönlümüze sınır çizemeyiz. Çizilmesine de müsaade etmeyiz. Birileri bize ‘Irak, Suriye, Gürcistan, Kırım, Karabağ, Azerbaycan, Balkanlarla, Kuzey Afrika ile niye ilgileniyorsunuz?’ diye soruyor. Kimse binlerce kilometre uzaktan gelip burnumuzun dibinde faaliyet gösteren ülkelere aynı cesaret ve yüksek sesle, ‘Siz burada ne arıyorsunuz?’ demiyor. Bize ne aradığımız sorulan yerlerin hiçbiri bize yabancı değil. Rize’yi Batum’dan ayırmak mümkün mü? Edirne’yi Selanik’ten nasıl ayrı düşünebiliriz? Gaziantep’le Halep’i, Mardin’le Haseki’yi, Siirt’le Musul’u nasıl birbirleri ile ilgili olmayan yerler olarak kabul edebiliriz? Hatay’dan çıkın, Fas’a kadar uğradığınız her Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinde bizden bir şeyler mutlaka görebilirsiniz.

HER ADIMDA ECDADIN İZİ VAR

Trakya’dan Doğu Avrupa’ya kadar olan coğrafyada attığınız her adımda ecdadın izlerinden birine mutlaka rastlarsınız. Tarih kitaplarında Misakı Milli’yi okuyoruz değil mi? Misakı Milli’de ne var? Eğer Misakı Milli diye bir derdimiz varsa, kusura bakmayın, o zaman bu soruyu kendi içimizde birbirimize soramayız. Tam aksine, ‘Burada üzerimize düşen görevler var’ demek durumundayız. İşin gerçeği bu. Aynı dili konuştuğumuz, aynı kültürü paylaştığımız Gazze’yi Sibirya’ya kadar kendimizden ayrı düşünebilmemiz için aslımızı inkar etmemiz lazım. Bizim kültürümüzde aslını inkar eden haramzadedir.

Irak, Suriye, Libya, Kırım, Karabağ, Bosna ve diğer kardeş bölgeler ile ilgilenmek, Türkiye’nin hem görevi hem de hakkıdır. Türkiye sadece Türkiye değildir. Bunlardan vazgeçtiğimiz gün, istiklalimizden ve istikbalimizden vazgeçtiğimiz gündür. Bizim buna hakkımız olmadığı gibi milletimiz de böyle bir duruma asla rıza göstermez. Türkiye, sadece Türkiye değildir. Türkiye, 79 milyon vatandaşıyla birlikte köklü, tarihi, kültürel ve insani bağlarla iç içe olduğu geniş coğrafyadaki yüzmilyonlarca kardeşine karşı da sorumludur.”

 

Meclisi Mebusan’ın son kararı ne diyor

MİSAKI Milli (Ulusal Ant), Kurtuluş Savaşı’nın siyasi manifestosunu oluşturan 6 maddelik beyanname. Osmanlı döneminde son Meclisi Mebusan’ın aldığı en önemli karar olarak tarihe geçti. 28 Ocak 1920 tarihli gizli oturumda alınan karar, 17 Şubat 1920’de açıklandı. O sıra “Ahd-ı Milli (Ulusal Sözleşme)” olarak anılan bildirinin temeli Amasya Genelgesi ile Erzurum ve Sivas kongrelerine dayanıyor. Beyanname, 1. Dünya Savaşı sonrası Türklerin kabul ettiği asgari barış şartlarını öne sürüyor. Misakı Milli’nin, sınırlarla ilgili ilk üç maddesi şöyle: “Osmanlı Devleti’nin yalnızca Arap çoğunluğu bulunan ve 30 Ekim 1918 tarihli ateşkesin imzası sırasında düşman ordularının elinde kalan bölgelerin geleceğini halkın özgürce vereceği oya göre saptamak gerekir. Sözü geçen ateşkesin çizdiği sınırlar içinde, dince, soyca ve asılca birlik, birbirlerine karşı saygı ve özveri duygularıyla dolu, gelenekleriyle toplumsal çevrelerinde tüm olarak Osmanlı-İslam çoğunluğunca oturulan bölgelerin tamamı gerçekten ya da hükmen hiçbir sebeple ayrılamaz bir bütündür. Halkı özgür kalır kalmaz anavatana kendi istekleriyle katılmış olan Elviye-i Selase (Kars, Ardahan, Batum sancakları) için gerekirse yine halkoyuna başvurulmasını kabul ederiz. Geleceği Türkiye ile yapılacak barışa bırakılan Batı Trakya’nın (Garbi Trakya) hukuksal durumu da özgürce yapılacak halkoyu sonucunda uygun biçimde ortaya koyulmalıdır.”

Bazı tarihçiler, Misakı Milli sınırlarını -mevcut Türkiye sınırlarına ek olarak- Kıbrıs, Halep, Musul, Erbil, Kerkük, Batum, Selanik, Kırcali, Varna ve Ege adaları olarak kabul ediyorlar.

MUSUL 637 tarihinde Müslümanların eline geçen Musul, uzun yıllar Osmanlı idaresinde kaldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra İngilizler tarafından işgal edilen Musul, mütarekeden sonra işgal edildiği için Misakı Milli sınırları içerisinde yer alıyordu. Musul meselesi Lozan’da çözümlenemedi. Musul sorunu, Lozan Antlaşması’ndan sonra Türkiye ile İngiltere arasında uzun süre anlaşmazlık konusu oldu, 1926’da çözümlendi ve Musul Irak sınırları içinde kaldı.

YUNAN BASINI GENİŞ YER VERDİ

 Ξεπέρασε κάθε όριο ο Ερντογάν! Θέτει θέμα Θεσσαλονίκης, Δυτικής Θράκης και Αιγαίου!

ΥΠΕΞ σε Ερντογάν: «Η Θράκη είναι ελληνική, δημοκρατική, ευρωπαϊκή»

«Η δημόσια ανακίνηση ιστορικών και ειδικά συνοριακών ζητημάτων που η Συνθήκη της Λωζάννης έχει ρυθμίσει οριστικά και αμετάκλητα, διαμορφώνοντας αντικειμενικά δεδομένα δεσμευτικά για όλους, είναι προκλητική και υπονομεύει την περιφερειακή σταθερότητα. Ο σεβασμός του Διεθνούς Δικαίου και των Διεθνών Συνθηκών επιβάλλει τη διατύπωση υπεύθυνων θέσεων μακριά από παρωχημένους αναθεωρητισμούς. Η Θράκη είναι ελληνική, δημοκρατική και ευρωπαϊκή. Οποιαδήποτε άλλη σκέψη είναι αδιανόητη και επικίνδυνη», 

Μας το πέταξε στα Μούτρα ο Ερντογάν για τη Θράκη ..Καιρός να τον «διαολοστείλουμε!»

Μας το πέταξε στα Μούτρα ο Ερντογάν για την Θράκη μας …Ήρθε ο καιρός να τον διαολοστείλουμε

Όταν τα γράφαμε εμείς ,κάποιοι μας θεωρούσαν υπερπατριώτες και Εθνικιστές κάποιοι μάλιστα μας αποκαλούσαν και γραφικούς …Τώρα που ο Ερντογάν το πέταξε ορθά κοφτά για να δούμε πως θα αντιδράσουν οι ξενέρωτοι των Αθηνών !

 

 YAPILAN HATAYI DÜZELTMEYE ÇALIŞIYORLAR!

Γκάφα του ΑΠΕ-ΜΠΕ,  έβγαλε διορθωτική ανακοίνωση- Απέδωσε σχόλιο του τουρκικού Τύπου στον πρόεδρο της χώρας – Είχε προηγηθεί θύελλα αντιδράσεων από την Αθήνα

Διαφορετική διάσταση από αυτή που έδινε το τηλεγράφημα του ΑΠΕ-ΜΠΕ  έχουν οι δηλώσεις του τούρκου προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, αφού στα λόγια του δεν υπάρχει η επίμαχη λέξη «δημοψήφισμα», που αναφερόταν στο τηλεγράφημα που μετέδωσε το Πρακτορείο και προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στην Αθήνα. 
 Ο Ερντογάν μιλώντας για «τα σύνορα της καρδιάς μας» (σ.σ.των Τούρκων) εμφανίσθηκε να έχει μιλήσει για δημοψήφισμα, ώστε να αποφασίσουν οι πολίτες της Θράκης πού θέλουν να ανήκουν. 
Τα όσα μεταδόθηκαν προκάλεσαν πολιτική θύελλα, με το υπουργείο Εξωτερικών να αντιδρά σε υψηλούς τόνους, ενώ και τα κόμματα της αντιπολίτευσης έσπευσαν να καταδικάσουν τις φερόμενες τοποθετήσεις Ερντογάν.

Ωστόσο, η εικόνα είναι διαφορετική, αφού ο Ερντογάν δεν χρησιμοποίησε τη λέξη «δημοψήφισμα». Στον Τούρκο πρόεδρο αποδόθηκε από το επίσημο ειδησεογραφικό πρακτορείο σχόλιο του τουρκικού τύπου. 


Δείτε το τηλεγράφημα του ΑΠΕ: 

Η «διόρθωση» από το ΑΠΕ
Το ΑΠΕ -ΜΠΕ αναγνώρισε τη γκάφα του και πριν από λίγο προχώρησε σε διόρθωση:


Οι δηλώσεις Ερντογάν στη σελίδα της τουρκικής προεδρίας

Οι δηλώσεις του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, όπως έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της τουρκικής προεδρίας, έχουν ως εξής: 

«Η Τουρκία δέχθηκε με ανοιχτές αγκάλες όλους τους καταπιεσμένους και τα θύματα και ποτέ δεν άφησε τους ομοεθνείς της μόνους», τόνισε ο πρόεδρος Ερντογάν και πρόσθεσε: “Τα φυσικά σύνορα είναι διαφορετικά από τα σύνορα της καρδιάς μας. Θα πρέπει να τα διαχωρίσουμε. Εμείς, βέβαια, εκφράζουμε το σεβασμό μας για τα φυσικά σύνορα, αλλά δε μπορούμε να χαράξουμε σύνορα στην καρδιά μας, ούτε θα το επιτρέψουμε. Κάποιοι μας ρωτούν “γιατί ενδιαφέρεστε για το Ιράκ, γιατί ενδιαφέρεστε για τη Συρία”. Μας ρωτούν “γιατί νοιάζεστε για την Γεωργία, την Ουκρανία, την Κριμαία, το Αζερμπαϊτζάν, το Καραμπάχ, τα Βαλκάνια, τη Βόρειο Αφρική”. Αυτά τα ερωτήματα μπορούν να επεκταθούν. Πάντως, παρατηρείστε ότι κανείς δεν ρωτά τις χώρες που έρχονται σε εμάς από απόσταση χιλιάδων χιλιομέτρων “τι δουλειά έχετε εκεί”. Κανένα από αυτά τα μέρη για τα οποία μας ρωτούν “τι δουλειά έχετε εκεί” δεν είναι ξένα σε εμάς. Σας ρωτώ για την Ριζούντα, αγαπητοί μου αδελφοί. Πώς είναι δυνατόν να διαχωρίσουμε την Ριζούντα από το Μπατούμι; Πώς μπορούμε να σκεφτούμε την Ανδριανούπολη από τη Θεσσαλονίκη ή το Κάρτζαλι; Πώς μπορείτε εσείς να θεωρήσετε ότι το Γκαζιαντέπ και το Χαλέπι, το Μαρντίν, τη αλ-Χασάκα, ή τη Σύρτη και τη Μοσούλη ότι είναι μέρη που δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο; Βλέπετε κάτι από εμάς σε κάθε χώρα της Μέσης Ανατολής και της Βορείου Αφρικής, μεταξύ της επαρχίας Χατάι και του Μαρόκου. Σίγουρα συναντάτε τα ίχνη ενός από τους προγόνους μας σε κάθε βήμα σας (κατά τα εδάφη που εκτείνονται) από τη Θράκη στην Ανατολική Ευρώπη». 

Ο Απ. Δοξιάδης

Το γεγονός ότι η είδηση που μεταδόθηκε από το επίσημο κρατικό πρακτορείο ειδήσεων, το ΑΠΕ- ΜΠΕ απέχει από αυτά που στην πραγματικότητα είπε ο Τούρκος πρόεδρος, επισήμανε με ιδιαίτερα δηκτική ανάρτησή του στο facebook ο συγγραφέας Απόστολος Δοξιάδης. 

Η ανάρτησή του έχει ως εξής: «Φίλες και φίλοι σοβαροί δημοσιογράφοι (όσες και όσοι είστε σοβαροί, εννοώ) παρακαλώ προσέξτε ιδιαίτερα το παρακάτω: Το θέμα με την είδηση περί Ερντογάν είναι πολύ σοβαρότερο από ότι νόμισα αρχικά, αλλά αφορά αποκλειστικά την ανευθυνότητα του ρεπορτάζ, του ΑΠΕ/ΜΠΕ και όσων αποφάσισαν να το ακολουθήσουν. Μιλώντας με πολύ σοβαρούς ανθρώπους, και άριστους γνώστες της Τουρκίας, της γλώσσας και πολιτικής, συνειδητοποίησα τα εξής: Μεταφράζοντας από μια τουρκική εφημερίδα (Huriyet) μας μεταφέρθηκε η είδηση ότι ο Ερντογάν αναφέρθηκε σε δημοψήφισμα για τη Θράκη (χωρίς να ξεκαθαρίζουν οι δικοί μας αν ήταν ως τωρινό του αίτημα ή περιεχόμενο μιας παλιάς διακήρυξης) ενώ ουσιαστικά μετέφεραν το σχόλιο του αρθρογράφου της εφημερίδας, που ερμήνευε το Misak-ı Milli (Εθνικό Συμβόλαιο) του 1920, και έλεγε εκείνος τι λέει, μάλιστα σε μερικά σημεία ερμηνεύοντας κατά τη δική του άποψη. Η λέξη ῾δημοψήφισμα᾽ δεν αναφέρθηκε πουθενά από τον Ερντογάν, ούτε για τότε, ούτε για τώρα. Η δήλωση του Ερντογάν έγινε, παρεμπιπτόντως, για να δικαιολογήσει την παρουσία τουρκικού στρατού στη Συρία, και την ανάγκη συμμετοχής τους στην επίθεση στη Μοσούλη. 

Αναρωτιέμαι: αυτό έπρεπε να κάτσω να το βρω εγώ; Όχι το ΑΠΕ/ΜΠΕ; Όχι οι δημοσιογράφοι που το αναπαρήγαγαν;» VE O MUHABİR GÖREVDEN ALINDI!!!!!

ΤΟΝ ΑΡΗ ΑΜΠΑΤΖΗ

Το ΑΠΕ απέλυσε τον ανταποκριτή στην Τουρκία μετά την επική γκάφα με τον Ερντογάν

ΕΛΛΑΔΑ 17|10|2016 19:16

Διακοπή συνεργασίας του ΑΠΕ-ΜΠΕ με τον συνεργάτη-ανταποκριτή του στην Τουρκία αποφάσισε το πρακτορείο ειδήσεων.

«Μετά το τραγικό σφάλμα στο τηλεγράφημά μας με τίτλο ”Τουρκία: Ο Ερντογάν για τα σύνορα του Οθωμανικού κράτους, τη Μοσούλη, τη Θράκη και την Κύπρο” το ΑΠΕ-ΜΠΕ διακόπτει τη συνεργασία του με τον συνεργάτη-ανταποκριτή του στην Τουρκία, Άρη Αμπατζή» αναφέρει η ανακοίνωση που υπογράφει ο Πρόεδρος ΔΣ κ Γενικός Διευθυντή του ΑΠΕ-ΜΠΕ, Μιχάλης Ψύλος.

Πηγή: Το ΑΠΕ απέλυσε τον ανταποκριτή στην Τουρκία μετά την επική γκάφα με τον Ερντογάν | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/295113/ape-apelyse-ton-antapokriti-stin-toyrkia-meta-tin-epiki-gkafa-me-ton-erntogan#ixzz4NMPZD5gq

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here