Ana sayfa Batı Trakya Haberler ÇİPRAS: “TÜRKİYE İLE DİYALOG VE İŞBİRLİĞİNDEN YANAYIZ”

ÇİPRAS: “TÜRKİYE İLE DİYALOG VE İŞBİRLİĞİNDEN YANAYIZ”

26
0

ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyareti sonrasında konuşan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin bölge için kritik rolü bulunan bir ülke olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’ya düzenlediği iki günlük ziyaret kapsamında Başbakan Aleksis Çipras ile görüşen Obama ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Yunanistan Başbakanı Çipras, Başkan Obama ile olan görüşmede Yunanistan’ın ekonomik sorunu ve bölgesel meselelerin yanısıra Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununun da ele alındığını belirterek, “Türkiye’nin bölge için kritik rolü bulunan bir ülke olduğunu” söyledi.

“YUNAN HALKI HAYATLARINDA BİR İYİLEŞME GÖRMELİ”

Obama, reformların sürdürülebilir olması için Yunan ekonomisinin bir alana ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Kemer sıkmayı tek bir strateji olarak göremeyiz. Yunan halkı hayatlarında bir iyileşme görmeli.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) borç hafifletmenin önemini vurguladığını anımsatan Obama, “Yunanistan’ın kreditörlerine, ekonomik toparlanmaya doğru giden yolda adımlar atmaları için çağrıda bulunmaya devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ ZORLUKLARA GÖĞÜS GERDİLER”

Obama, Yunanistan’ın reformlara ilişkin taahhütlerini yerine getirdiğini ve Yunan halkının önemli zorluklara göğüs gerdiğini anlatarak, “Altı ayda ya da yılda bir yeni müzakereler yerine, iki taraf kalıcı bir çözüm fırsatı aramalı. Hazır Yunan ekonomisi yeniden büyüyorken, bu doğru zaman olabilir.” diye konuştu.

“İKİLİ BİR FEDERASYONU DESTEKLİYORUZ”

Kıbrıs meselesini Çipras ile konuşmalarında ele aldıklarını belirten Obama, ikili bir federasyonu desteklediklerini vurgulayarak, “Müzakerelerde başarı kesin değil. Ama, on yıllar süren sorunu çözme fırsatı olabilir. Çözümün yapılabilir olduğundan yana umutluyuz. Gelecek haftalar veya aylar içersinde, bu mesele çözülebilir.” dedi.

“SEÇİM SONUÇLARI BENİM İÇİNDE SÜRPRİZDİ”

Obama, geçen haftaki başkanlık seçimine ilişkin bir soru üzerine “Seçim sonuçları benim için de sürprizdi. Başkanın ne dediğinden veya yaptığından kendimi sorumlu hissetmiyorum. Ama, yumuşak bir geçiş süreci için kendimi sorumlu hissediyorum. İnsanlar değişiklik arıyor olabilirler. Bu değişikliğin ne getireceğine tam olarak güven duymasalar da.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE DİYALOG VE İŞ BİRLİĞİNDEN YANAYIZ”

Çipras ise, Obama’nın, Yunan hükümetinin kreditörleriyle olan kritik müzakerelerde önemli yapıcı rol oynadığını belirterek, “Başkan Obama kritik saatlerde olumlu sonuca varmak için hükümetimize siyasi destek verdi. Doğru kararlar aldık.” şeklinde konuştu.

Başkan Obama ile olan görüşmede Yunanistan’ın ekonomik sorunu ve bölgesel meselelerin yanısıra Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununun da ele alındığını belirten Çipras, “Türkiye’nin bölge için kritik rolü bulunan bir ülke olduğunu” söyledi.

“MÜZAKERELERİ DESTEKLEDİM”

Çipras, Obama’ya Türkiye ile diyalog ve iş birliğinden yana olduğunu belirttiğini ifade ederek, “(Türkiye) Bölgemiz için kritik rolü bulunan bir ülke. Bu önemli ilişkiler sadece karşılıklı saygı ve savaş tehdidi olmadan ve egemenlik hakları inkar edilmeden mümkün olabilir. Başkan Obama ile tabii ki Kıbrıs sorununu da görüştük. BM kararları ve Kıbrıs’ın AB üyesi bir ülke olma özellikleri temelinde bir çözümden yana olduğumu dile getirdim. Bu çerçevede Ada’da sürdürülen kritik ve önemli müzakereleri desteklediğimizi belirttim.” diye konuştu.

Yunanistan’ın ve Yunan halkının son yıllarda Avrupa’da ve uluslararası alanda yaşanan ekonomik krizin olumsuz sonuçlarına katlandığını ve daha fazla kemer sıkma politikalarına dayanacak gücü kalmadığını dile getiren Çipras, Almanya’nın, Yunanistan’ın borcununun azaltılması konusunda ikna olacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

“BUGÜN FELAKETTEN KURTULDUK”

Çipras, “Kemer sıkma politikaları sorunları daha da arttırdı. Bugün felaketten kurtulduk ve ekonomiyi yeniden inşa ediyoruz. Uzun yıllar sonra yeniden kalkınma aşamasına geldik. Bu kapsamda Obama’nın Atina ve Berlin ziyaretini sadece sembolik değil ayrıca önemli buluyorum. Bu kritik dönemde Avrupa’nın yeniden inşa edilmesi ve ilerleme rayına girmesi için iş birliği ve dayanışmaya ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here