Ana sayfa Haberler ÇİPRAS AZINLIĞI KIRMADI VE BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ, GENÇLERLE ÖZÇEKİM YAPTI

ÇİPRAS AZINLIĞI KIRMADI VE BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ, GENÇLERLE ÖZÇEKİM YAPTI

24
0

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Batı Trakya’daki ziyaretinde Azınlığın isteğini geri çevirmedi ve bol bol fotoğraf çektirdi, gençlerle özçekim yaptı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Batı Trakya’daki ziyaretinde Azınlığın isteğini geri çevirmedi ve bol bol fotoğraf çektirdi gençlerle özçekim yaptı. Başbakan Aleksis Çipras Batı Trakya ziyaretinin ilk durağı Dedeağaç’tan sonra Rodop iline bağlı Sirkeli köyüne geçti. Burada kendisini Sirkeli köyü ve etraf köylerden Batı Trakya Türkleri karşıladı. Çipras, vatandaşların hatıra fotoğrafı çektirme isteğini geri çevirmedi.

Sirkeli köyü meydanında halka hitap etmezden önce merkezi Sirkeli köyünde bulunan Kozlukebir Belediyesi’ne uğradı. Bir süre Kozlukebir Belediye Başkanı ile karşılıklı sohbet eden Çipras, buradaki ziyareti sırasında bir Türk kahvesi de içti. Görüşme sırasında Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Çipras’a Belediye’nin sorunlarını, ihitiyaçlarını ve bunun yanında bölge halkının sıkıntılarını aktarma fırsatı buldu. Ziyaret sonunda Başkan Ahmet, günün anısına Çipras’a farklı hediyeler takdim etti.

Buradan Sirkeli köyü meydanına geçen Başbakan Çipras kendisini bekleyen kalabalığa hitap etti. Çipras konuşmasında özetle şunları dile getirdi.

“Trakya bölgesinin en geri kalmış fakir bölge olduğunu biliyorum. Özellikle de Belediyenizin Avrupa’nın en yoksul Belediyesi olduğu da biliniyor. Yıl 2016, ancak birileri bugün halen aramızdaki farklılıkları gündeme getirip konuşmaya devam ediyor. Farklılıklarımızın bizi birleştiren değil ayrıştırdığını iddia ediyorlar. Nefretin üst sınırlarında konuşmakla seviniyorlar ve Yunan vatandaşlarını hangi Allah’a inandıklarıyla ayırıyorlar. Sonuç olarak Azınlık ve çoğunluk olarak ayırtediyorlar. Trakya’da ve özellikle de bu ilde büyük sorunların var olduğunu biliyorum. Yunanistan’daki temel eğitimden çok büyük öğrenci sızıntısının var olduğu ilde bulunduğumu da biliyorum. Her birinizin ve ailelerinizin ne kadar büyük fedakarlıklar yaparak okula gitmeniz ve okulu bitirmeniz için neler yaptığınızı biliyorum. Ayrıca Yunan devletinin geçmişte vermiş olduğu pozitif teşvikleri sayesinde Üniversitelerdeki konteyjanın neticesinde bu fırsatı değerlendirerek asıl önemli olan eğitimin tamamlanmasıdır” dedi.

İSKEÇE’DE DE BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ VE ÖZÇEKİM YAPTI

Daha sonra İskeçe’ye geçen Başbakan Çipras’ın ilk durağı İskeçe’deki Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi oldu. Çipras burada kendisini bekleyen yaklaşık 700 öğrenciye hitap etti. Çipras öğrencilerin okuldaki yoğunluğuna karşın söyleyecek başka bir şey bulamayınca da önümüzdeki yıl bu yoğunluğun azalması için, öğrencilerin daha rahat edebilmeleri için belki de daha geniş bir okul olabileceğini dile getirdi.

Çipras’tan yeni okul istediklerini ifade eden öğrenciler okulun eski olduğunu belirtti. Emirhan Emiroğlu, Çipras’tan okula çok sayıda yenilik yaptığını kaydederek yeni bir okula ihtiyaç duyduklarını söyledi. Emiroğlu, “600 kişilik bir okuluz fakat sahip olduğumuz alan yeterli değil. Alanın genişletilmesini istiyoruz. Matematik dersinin yeterli olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İskeçe’deki temaslarını tamamlayan Başbakan Çipras buradan Gümülcine’ye geçerek sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi ve Gümülcine’de Trakya Ticaret Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.  

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x53hw1z_cipras-sirkeli-koyu-ziyareti_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x53i908_basbakan-cipras-iskecede-muzaffer-salihoglu-lisesini-ziyaret-etti_news

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here