Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÇOHACOPULOS’A 20 YIL HAPİS

ÇOHACOPULOS’A 20 YIL HAPİS

12
0

Eski Savunma Bakanı Akis Çohacopulos, yargılandığı davada kara para aklamaktan suçlu bulunarak 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Atina’da 5 ay süren davanın sonunda, PASOK partisinin önemli isimleri arasında yer alan 73 yaşındaki Çohacopulos 20 yıl hapse mahkum edildi, aynı davada yargılanan arasında eşi, eski eşi ve kızının da arasında bulunduğu 16 kişi ceşitli hapis cezaları aldı.

Çohacopulos’un eşi ve kızı on ikişer yıl hapis cezasına çarptırılırken, eski eşi ve kuzeni de altışar yıl hapse mahkum edildi. Aynı davadan yargılanan diğer kişilere ise 6 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Çohacopulos, daha önce mart ayında görülen bir davada da sahte gelir bildiriminde bulunmaktan 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Dava sonucu Atina’nın merkezinde bulunan evine el konulan Çohacopulos, ayrıca 520 bin avro para cezasına çarptırılmıştı.

1996-2001 yılları arasında savunma bakanlığı, 2001-2004 yılları arasında da kalkınma bakanlığı görevlerinden bulunmuş olan Çohacopulos hakkında, Alman denizaltıları ve Rus uçaksavar füzeleri alımına ilişkin sözleşmelerde rüşvet aldığı iddiaları üzerine dava açılmıştı.

Hakkındaki 1997-2001 yılları arasında rüşvet aldığına ilişkin suçlamalar zaman aşımına uğramış olsa da Çohacopulos, rüşvet davasından elde edilen verilerlerden yararlanılarak kara para aklamadan suçlu bulundu.

Çohacopulos, yaptığı savunmasında davanın siyasi amaçlı olduğunu ileri sürerek hakkındaki tüm iddiaları reddetmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz