Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÇİPRAS: “29 ARALIK YUNANİSTAN DEMOKRASİSİ İÇİN TARİHİ BİR GÜN”

ÇİPRAS: “29 ARALIK YUNANİSTAN DEMOKRASİSİ İÇİN TARİHİ BİR GÜN”

14
0

Ana muhalefet partisi SYRIZA lideri Çipras: “29 Aralık Yunanistan demokrasisi için tarihi bir gün” “Samaras hükümeti sona erdi.

Yunanistan’da ana muhalefet Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas’ın seçimin üçüncü turunda da yeterli oyu alamamasını, “Yunanistan demokrasisi için tarihi bir gün” olarak değerlendirdi.

Çipras, parlamentoda başarısızlıkla sonuçlanan Cumhurbaşkanı seçiminin ardından yaptığı açıklamada, “29 Aralık’ın Yunanistan demokrasisi için tarihi bir gün olduğunu” söyledi.

Yaşanan gelişmeleri memnuniyet verici olarak ifade eden Çipras, “Bugün, iki buçuk yıldır toplumu yağmalayan ve yeni tedbir karaları alarak bunları uygulamayı taahhüt eden iktidardaki Samaras hükümeti artık geçmişte kaldı. Halkın arzusuyla, birkaç gün sonra Kemer sıkma memorandumları da geçmişte kalacak” dedi.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde milletvekillerinin üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini söyleyen Çipras, şöyle konuştu:

“Muhalefet partileri, birileri her ne kadar baskı yapsa ve tertipler uydursa da demokrasiye şantaj yapılamayacağını kanıtladı. Yunan halkının büyük bölümü memorandum ve Kemer sıkma politikalarına son verilmesinde kararlı olduğunda, milletvekilleri halkın iradesine uymak ve üzerine düşen görevi yerine getirmekten başka bir şey yapamaz. Gelecek başladı bile, iyimser ve sevinçli olun.”

Parlamentoda gerginlik

Bu arada, parlamentoda oylama sırasında aşırı sağcı Altın Şafak milletvekilleri ile iktidar milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı.

Oylama sonunda Altın Şafak milletvekillerinin, “Reziller, siz öldünüz” diyerek Savunma Bakanı Nikos Dendias’ın üzerine yürümesi nedeniyle meclisin güvenlik birimleri müdahale etti.

Yunanistan’da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen Cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin üçüncü ve son turunda da yeterli oyu alamamıştı.  Bunun üzerine Başbakan Antonis Samaras, ülkede erken seçimin 25 Ocak’ta yapılacağını açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz