Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÇAVUŞOĞLU: “KIBRIS’TA KAPSAMLI ÇÖZÜME İLİŞKİN FIRSAT PENCERESİ SONSUZA DEK AÇIK KALMAYACAKTIR”

ÇAVUŞOĞLU: “KIBRIS’TA KAPSAMLI ÇÖZÜME İLİŞKİN FIRSAT PENCERESİ SONSUZA DEK AÇIK KALMAYACAKTIR”

18
0

T.C.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme ilişkin fırsat penceresi sonsuza dek açık kalmayacaktır” dedi.

Çavuşoğlu, Bakanlık’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BMGS) Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmede Kıbrıs bağlamında son gelişmeler değerlendirildi.

Eide görüşmede, Kıbrıs gibi uzun soluklu bir soruna çözüm bulunması için hala iyimser olduğunu ve masada olunmazsa herhangi bir çözüme ulaşılamayacağını ifade etti. Eide, “Zaten pek çok sorunlu boyutu olan Kıbrıs konusu bir de hidrokarbon konusu gündeme gelince daha da karmaşık hale geliyor” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu ise Türkiye’nin Kıbrıs konusuna bir çözüm bulmaya yönelik iradesinin hala güçlü olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, görüşmede şunları söyledi:

“Türkiye olarak yapıcı yaklaşımımıza devam edeceğiz. Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz’de müzakereler sürerken başlattığı sondaj faaliyetleri müzakerelerin ruhuna uymamaktadır. Doğu Akdeniz’deki doğal zenginlikler Kıbrıslı Türkler’in de hakkıdır, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin tek taraflı yaklaşımını kabul etmiyoruz.

Birleşmiş Milletler’in bu sürece katkısını desteklemeye devam edeceğiz. Ancak aynı irade hem Güney Kıbrıs Rum yönetimi hem de Yunanistan tarafından gösterilmelidir. Kıbrıs’ta kapsamlı çözüme ilişkin fırsat penceresi sonsuza dek açık kalmayacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz