Ana sayfa Batı Trakya Haberler BÜYÜKELÇİ KERİM URAS BATI TRAKYA’DA

BÜYÜKELÇİ KERİM URAS BATI TRAKYA’DA

27
0

T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Kerim Uras Batı Trakya’da.

T.C. Atina Büyükelçisi Sayın Kerim Uras iki günlük resmi bir ziyaret için Batı Trakya’ya geldi. 1 Nisan 2016 Cuma günü Gümülcine’ye gelen Büyükelçi Uras, ilk önce Gümülcine (Komotini) Belediye başkanı Yorgos Petridis’i ziyaret etti. Başkan Petridis tarafından samimi bir karşılama ve görüşmeden sonra taraflar herhangi bir açıklama yapmazken, görüşme sonrası basına yönelik verilen fotoğrafta görüşmenin olumlu geçtiği anlaşıldı.

Buradan Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanlığı’na geçen Büyükelçi Kerim Uras, Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis, Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir üst düzey diplomat tarafından basamaklarda karşılandı. Taraflar görüşmeye geçti ve görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti. Büyükelçi Kerim Uras’ın bu ziyaretlerinde kendisine Gümülcine Başkonsolosu Sayın Ali Rıza Akıncı da eşlik etti.   

Yaklaşık 20 dakika süren görüşme sonrası Büyükelçi Kerim Uras gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Biz elimizden gelen herşeyi yapmaya kararlıyız.”

“Eski dostumuz ve seçim öncesi de tanıdığım Sayın Vali Pavlidis’le tekrar görüşmekten mutluluk ve büyük onur duydum. Birlikte yapabileceğimiz çok işler var. Kendisi çok etkili bir yönetici ve uzunca da bir sınırı paylaşıyoruz, dolayısıyla da Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi her iki ülkenin menfaatine.

Azınlığımızın meseleleri varsa her zaman onların iyi ellerde olduğunu biliyoruz. Daha da iyiye götürmek için birlikte çalışacağız, biz elimizden gelen herşeyi yapmaya kararlıyız.” Dedi.

“Gelişen ticaretimiz, gelişen kara ulaşımı çerçevesinde artık bir köprü daha acilen lazım.”

“Türkiye ile Yunanistan arasında İpsala Sınır Kapısı’na ikinci köprünün çalışmaları hangi safhada bulunuyor?” sorusuna ise Sayın Büyükelçi Kerim Uras verdiği cevapta şunları dile getirdi. “O konuda ilerleme sağlandı, artık eli kulağında yapılmak üzere. Biraz önce oradan geçtim, tabii yetersiz. Gelişen ticaretimiz, gelişen kara ulaşımı çerçevesinde artık bir köprü daha acilen lazım. Kuzey’e doğru açılan kapıların etkilerini hep birlikte görüyoruz. Bu kapıların da daha çok açılması, ticaretin geliştirilmesi, gidiş gelişin artması herkesin lehine, bunları Atina’da da ele alıyoruz. Bildiğiniz gibi İzmir’de de yaptığımız toplantıda konu ele alındı. ” dedi.

“Biz düzensiz göçün, göç dalgasının geriye döndürülmesinde kararlıyız.”

“Biz düzensiz göçün, göç dalgasının geriye döndürülmesinde kararlıyız. Göçmenlerin bunu yakında anlayacaklarını, ama henüz anlamamış olanların da anlayacaklarını düşünüyorum. Çünkü bendeki bilgilere göre, son göçmenler “biz böyle bir anlaşma olduğunu bilmiyorduk, bilseydik gelmezdik” demişler. Rakamlarda da bir azalma var. Buna karşın bu işten kazanç sağlayan göçmen kaçakçıları da fiyatları düşürerek ve insanları teşvik ederek karşı denge oluşturmayı ve insan sayısını arttırmaya çalışıyorlar. Ama biz insanları tehlikeye atan, çocukların Ege sularına gömüldüğü, orada öldüğü bir durum istemiyoruz. Bu mücadelede kararlıyız ve yakında çok somut sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Yunan makamlarıyla çok iyi bir işbirliği ilişkimiz var. Sürekli gidiş gelişler var, çok üst düzeyde bu işleri sık sık ele alıyoruz ve hepsi bazen kamuoyuna yansımıyor ama yoğun bir işbirliğimiz sürüyor.”

“Biz Türkiye’nin de yönüne doğru bakıyoruz.”

Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis de sırasıyla bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “kalkınma konularını konuştuk, bölgemize yönelik turist trafiğinin artmasını konuştuk, ancak bu bölgede oluşturulan yeni çevreyi ve dev turizm potansiyeli olan yeni dinamikleri konuştuk. Biz Türkiye’nin de yönüne doğru bakıyoruz, özellikle de İstanbul’dan turizm ve ziyaretlerin artmasına yönelik. Bugüne kadar gerçekleştirilen yüzbinlerce ziyaretlerden en ufak bir sorun dahi tespit etmiş değiliz. Göçmenler konusunu da konuştuk ve Sayın Büyükelçinin de söyledikleriyle ilgili özellikle memnunum. Geri dönüşler konusundaki göstermiş olduğu kararlık ve Türkiye’den Yunanistan’a doğru  göç akımının azaltılmasında sadece Yunanistan’a değil Avrupa için de bu büyük bir adım olacak.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x41cuoz_buyukelci-kerim-uras-in-gumulcine-ziyareti_news

Büyükelçi Kerim Uras son olarak bugünkü ziyaret çerçevesinde Tarım Enstütüsü ve Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ve eğitimcilerle Başkonsoloslukta bir araya geldi.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here