Ana sayfa Batı Trakya Haberler BURHAN KUZU VE DEVLET ESKİ BAKANI GÜLDAL AKŞİT’TEN SELANİK’E ANLAMLI ZİYARET

BURHAN KUZU VE DEVLET ESKİ BAKANI GÜLDAL AKŞİT’TEN SELANİK’E ANLAMLI ZİYARET

12
0

İstanbul Milletvekilleri TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr.Burhan Kuzu ve Devlet eski Bakanı Güldal Akşit, Türk-Yunan Dostluk Derneği Başkanı Esra Aygün, eşleri ve danışmanlarıyla birlikte 12 Nisan 2012 tarihinde Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Baikonsolosluğa gelişlerinde kendilerini T.C. Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin Başkonsolosluk bahçesinde karşıladı. Prof. Dr.Burhan Kuzu ve Devlet eski Bakanı Güldal Akşit’in Selanik ziyaretinde kendilerine T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nda görevli Muavin Konsolos İlkay Kocayiğit eşlik etti.

 

Başkonsolosluk tarafından verilen öğle yemeği davetine Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Boran, THY Selanik Müdürü Utku Yazan, Makedonya–Trakya Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği (MTMKD) Başkanı Osman İsmailoğlu ve Gümülcine Seçilmiş Müftülüğünce MTMKD bünyesinde görevlendirilen din görevlisi Salih Molla Salih iştirak ettiler.

Samimi bir havada cereyan eden yemekte Başkonsolos Tuğrul Biltekin ve Selanikli katılımcılar tarafından konuk heyete Selanik’in tarihsel ve güncel yapısı, Selanik’teki Müslümanlara yönelik çalışmalar, Yunanistan’daki ekonomik krizin bölgeye etkileri ve turizm ile ticaret başta olmak üzere işbirliği olanakları hakkında bilgi verildi. Konuk heyet üyeleri Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krizden bir an önce çıkması için temennilerini belirtti ve bu amaçla komşu ülke Türkiye’nin dinamizminden yararlanılabileceğini dile getirdi.

 

Prof. Dr.Burhan Kuzu ve Devlet eski Bakanı Güldal Akşit, daha sonra Atatürk Evi’ni ziyaret ederek şeref defterini imzaladılar. Başkonsolos Tuğrul Biltekin’in öncülüğünde düzenlenen kısa şehir turunda Yedikule, Alaca İmaret Camii, Selanik Limanı ve Beyaz Kule ziyaretinin ardından konuk heyet Kavala’ya müteveccihen Selanik’ten ayrıldı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here